Afrika sıcakları gelecek uzun süre gitmeyecek!

Türkiye geneli önümüzdeki günlerde Afrika sıcaklarının etkisine giriyor. Mevsim normallerinin üzerine çıkacak sıcaklar Ağustos ayı sonuna kadar etkisini sürdürecek.

Afrika sıcakları gelecek uzun süre gitmeyecek!

Basra sıcakları gitti, Afrika sıcakları geldi. Önümüzdeki günlerde hava birkaç derece daha artacak. Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Sıcaklık hava bu yıl Ağustos sonuna kadar devam edecek. Atalarımız 'Ağustos'un yarısı yaz yarısı kış' demişler ama bu yıl Ağustos'un tamamı yaz olacak" dedi. Sıcak hava akımının nereden geldiğinin öneminin olmadığını kaydeden Kadıoğlu, "Havada fazla bir sıcaklık değişikliği yok. Önemli olan bu sıcakların Ağustos ayı boyunca devam geçek olmasıdır. Sıcaklık düşük olduğu günlerde nem yüksek oluyor; sıcaklığın yüksek olduğu günlerde ise nem düşük oluyor. Bu yüzden değişen bir şey yok, sıcaklığın düşmesi veya yükselmesi fark etmiyor." dedi.

 

RÜZGARDA MERMİ ETKİSİ

Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşları uyaran Kadıoğlu, "Güneşin dik geldiği saatlerde dışarıda uzun süre bulunmasınlar, susamadan su içsinler" tavsiyesinde bulundu. Kadıoğlu, yaz ayında sıcaklıkların yüksek olmasından ziyade olası rahatsızlıklara karşı alınacak önlemlerin daha önemli olduğunu söyledi.Prof. Dr. Kadıoğlu, İstanbul için ise "Sıcaklık artışı ile ilgili bir değişiklik yok, bu şekilde sıcak devam edecek. Fakat üç tarafı denizle çevrildiği için rüzgar ne tarafından gelirse gelsin sıcak hava mermi etkisi taşıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER