Aha! Yine elektrik gitti!

Van’ın en büyük sıkıntısı olan elektrik sıkıntısı bu kez de Van’ın tutuklu milletvekili Kemal Aktaş tarafından dile getirildi.

Aha! Yine elektrik gitti!

Van’ın en büyük sıkıntısı olan elektrik sıkıntısı bu kez de Van’ın tutuklu milletvekili Kemal Aktaş tarafından dile getirildi. Grup Başkan Vekili Baluken aracılığı ile konuyu meclise taşıyan Aktaş böylelikle yıllardır atanmış ve seçilmişlerin dışarıdan çözmeye çalıştığı konuyu cezaevinden çözmeye vesile olmak için bir adım atmış oldu.

 

Tutuklu bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi doğrultusunda BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tarafından Van’daki elektrik kesintileri ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verildi.  Yazılı bir açıklama yayınlayan İdris Baluken, son yıllarda genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki iller başta olmak üzere; neredeyse her bölgede yaz ve kış aylarında sık sık elektrik kesintileri yaşandığını öne sürerek, “Türkiye elektrik üretiminin önemli bir miktarını karşılayan Keban ve Atatürk Barajlarının hemen yanı başındaki yerleşim yerlerinde bile bu kesintiler bazen günlerce sürmektedir. Ülkemizde en ağır kış koşullarının yaşandığı Van ilimizde bu kesintiler neredeyse yıl boyunca belirli aralıklarla devam etmekte ve yıllık bazda yüzde 60 oranında kesinti yaşanmaktadır. Çağımız insanının günlük yaşamında önemli bir yer tutan elektrik tüketimi, kesintiler nedeniyle günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kesintilerin plansız ve beklenmedik zamanlarda gerçekleşmesi hem vatandaşların elektrikli cihazlarında önemli hasarlar meydana getirmekte hem de gıdaların muhafazasında önemli zararlara yol açmaktadır.” Dedi.

 

NE YAPILDI?

 

Daha sonra cevaplanması için bir dizi soruyu önergesine ekleyen Aktaş, şu soruları yöneltti, “Bu bağlamda, Van ilimiz ve bağlı ilçelerinde hükümetiniz döneminde yapılan enerji altyapı harcamaları kaç TL tutarındadır? Bu harcamaların yıllara göre dağılımı ne şekildedir? Son 10 yılda hükümetleriniz döneminde elektriğin kilowatt ücreti ne kadar artmıştır? Bu artışın sebepleri nelerdir? Dünyada ve Türkiye’de kişi başına yıllık elektrik tüketim miktarı ile Van ilimizdeki bir yurttaşın yıllık elektrik tüketim miktarı ne kadardır? Aradaki farkın sebepleri nelerdir? Van ilimizin doğa ve iklim koşulları göz önüne alındığında enerji nakil hatlarının bu koşullarda sık sık zarar gördüğü bilinmesine rağmen neden enerji nakil hatları yer altına alınmamaktadır? Van ilimizde ve genel olarak tüm Türkiye’de elektrik kesintileri sonucu ortaya çıkan maddi zararın miktarı ile ilgili bir araştırmanız var mıdır? Varsa bu zarar kaç TL’dir? Bakanlığınıza bu kesintiler sonucu zarara uğrayan kaç vatandaş maddi tazmin talebinde bulunmuştur? Bu taleplerin ne kadarı karşılanmıştır? Yapılan ödemelerin parasal değeri kaç TL’dir? Dağıtım şirketlerinden kaynaklı kesintilerden doğan zararların ne şekilde tazmin edileceğine dair bilgiyi tüketici faturalarının arkasına not olarak düşmeyi düşünüyor musunuz?”

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 16:03
YORUM EKLE