banner166

Akdamar ayine hazırlanıyor

İnanç turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Van Gölü'ndeki Akdamar Kilisesi (Anıt Müze), bu yıl 7'ncisi yapılacak olan ayine hazırlanıyor.

Akdamar ayine hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2010 yılından bu yana Akdamar Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayin için hazırlıklara başlandığı belirtildi. 8 Eylül'de düzenlenecek olan ayine Türkiye ve çeşitli ülkelerden yoğun bir katılım beklenirken kentteki oteller şimdiden doldu. Akdamar Adası ve Kilisesi’ni ziyaret eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nin Van’ın tanıtımı noktasında en önemli destinasyon merkezi olduğunu ifade ederek, “Kültür Turizm Bakanlığımızın protokolü doğrultusunda, her yıl eylül ayının ikinci pazarı, Akdamar Adası’nda Ermeni ayini yapılmaktadır. Bu yıl yapılacak olan Ermeni ayiniyle ilgili hazırlıklarımıza başladık. Karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız Van’a gelecek misafirlerin en güzel şekilde ağırlanması ve Van’dan memnun ayrılmalarını sağlamaktır” dedi. 
Ermeni ayinine katılım noktasında geçen yıla oranla artış beklediklerini belirten Aktuğ, “Şu an tüm otellerimiz tam kapasite ile çalışıyor. Eylül ayının sonuna kadar da otellerimizde rezervasyon anlamında her türlü hazırlık yapılmış, tüm otellerimiz eylül ayı sonuna kadar tam kapasite itibariyle çalışacak” ifadelerini kullandı. 

Akdamar ayininin Van’ın tanıtımı açısından da çok önemli rolü olduğunun altını çizen Aktuğ, “Ayin günü yerel ve ulusal bütün kanallar, ayinle ilgili haber yaptıklarında bu Van’ın ulusala en güzel şekilde yansımasını da sağlıyor. Van’ın tanıtımına da çok büyük katkı sağlamış oluyor” diye konuştu. 
Ocak ayından ağustos ayına kadar Akdamar Adası’nı 125 bini aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini de sözlerine ekleyen Aktuğ, bu sayının geçmiş yıllara oranla arttığını söyledi. 

"Ermeni ayini batıdaki ön yargıları kıracak" 

Almanya’nın Berlin şehrinden gelen Çiğdem Bağcı isimli vatandaş ise Akdamar Adası’nda yapılan Ermeni ayininin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Akdamar Adası’nda ayin yapılmasının güzel olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bir ırkçılığın olmadığını herkesin kendi dinini istediği gibi yaşayabildiğini görüyorum. Gelmeliler, yapmalılar. Biz eğer o değerlere sahip çıkıyorsak, bunlar bizim kültürümüz. Dünya üzerindeki insanlara sahip çıkabiliyorsak, bunlara da sahip çıkmalıyız. Batı buna güzel yaklaşacak. Ön yargılar kırılacaktır” ifadelerini kullandı. 

"Oteller eylül sonuna kadar doldu" 

Kentin en önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Akdamar Kilisesi'nde 7’nci Ermeni ayinin düzenlenecek olmasının turizm sektörünü şimdiden canlandırdığını belirten Elite World Van Hotel Satış ve Pazarlama Müdürü Salih Çiftçi ise “Eylül ayında gerçekleşecek olan 7’nci Ermeni ayini, kentte otellerin dolmasına neden oldu. Van’a şu anda hem İranlı misafirlerin, hem Iraklı misafirlerin, hem iç pazar kültür turlarının yanı sıra Ermeni misafirlerin yoğun bir talebi var. Bu yoğunluk 25 Eylül’e kadar devam edecektir” diye konuştu. 

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
BU ŞEHİRDE YETKİLİLER, YIÖNETİCİLER YOK MU?
BU ŞEHİRDE YETKİLİLER, YIÖNETİCİLER YOK MU? - 1 yıl Önce

Yerel medya haberlerinde, yazılan yorumlarda ve kurumların iletişim kanallarında vatandaşların yazdığı talepler, sorunlar, tespitler, öneriler, eleştiriler ve uyarılar neden ciddiye alınmıyor. Vatandaşa saygısı, milletine, memleketine değer duygusu olan yöneticiler bu vatandaşları dinler ve bu şehre sahip çıkar.

VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLARA
VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLARA - 1 yıl Önce

Sayın mülkî amirlerimiz bu kente daha fazla hizmet, yatırım ve istihdam için lütfen daha çok aktif olunuz. Bu koca kent, bu dinamik şehir, bu genç nüfus mega projelere, istihdam sahalarına, kentsel proje ve yatırımlara, büyüme ve kalkınmaya muhtaç. DSİ, KARAYOLLARI, SAGLIK, MİLLİ EĞİTİM, İL ÖZEL İDARESİ, VEDAŞ gibi kurumları hizmet ve yatırımlar için, aksayan işler için, eksik ve ihtiyaçlar için harekete geçiriniz. Bu şehir, bu ülke, bu toplum hepimizin.

BELEDİYELERE
BELEDİYELERE - 1 yıl Önce

Çarşıda asla semaverci, cızbızcı, işportacı bırakmayın. Bu sizin ayınınızdır. Van büyükşehiri geçin, şehir olmaktan çıktı. Bayram dönüşü, mesai başlar başlamaz bütün Park ve Bahçeler personeli, bütün zabıtalar, bütün temizlikçiler, bütün Fen İşleri Personeli ve diğer bütün sorumlular ve personeller sahaya çıkın. Çarşılar, ara sokaklar, parklar, süs havuzlaşı, yollar, kaldırımlar, refüjler, kanallar ve derelerle MUTLAKA TEMİZLENSİN.
Kaldırımlardaki esnaf ve manavların malzemelerini ARTIK kaldırın. Ayıptır,rezalettir, yazıktır. Bir şehir bu halde olmaz. Bu sizin için ayıp bir manzaradır. Hindistan ve Afganistan çarşılarını bile geride bıraktık.

BELEDİYELERE-2
BELEDİYELERE-2 - 1 yıl Önce

Bütün refüj ve kaldırım taşları boyansın. Şehir canlansın.Ağaç, çiçek dikilsin. Ara sokaklarda park keşmekeşi bitsin. Kaldırımlar yayaların olsun. Parklar halkın olsun . Caddeler araçların olsun. Şehir sahipsiz, bakımsız, düzensiz, denetimsiz olmasın. Bizi yabancılara bile rezil eden bu durumdan vatandaş olarak biz utanıyoruz. Urmiye, Tebriz, Hoy, Mahabad çarşıları ve parkları asla böyle değil.

KARAYOLLARINA
KARAYOLLARINA - 1 yıl Önce

Bu şehrin sorumluluğunuzdaki yolları, kavşakları, köprüleri, kaldırım ve refüjler sizce bir milyonluk bir büyükşehire yakışıyor mu? Yıllardır 10 kilometrelik İpekyolu Caddesini düzene sokamadınız. Woksvagen bayisi gibi yerler için yol ve kaldırımı kesik ve eksik bıraktınız. Bir aylık iş aylarca sürüyor. Birkaç aylık iş yıllarca bitmiyor. Van'a YAZIK etmeyin. Bu şehri ayağa kaldırın.

KÜLTÜR VE MÜZE MÜDÜRLÜKLERİNE
KÜLTÜR VE MÜZE MÜDÜRLÜKLERİNE - 1 yıl Önce

Vanın tarihi mekanları, ören yerleri bakımsız ve dökülüyor. Peyzaj ve çevre düzenlemelerine, bakım ve iyileştirmelere, restorasyonlara, temizlik ve ışıklandırmalara muhtaç. Van bu yönüyle gerçekten ilgisiz. Van Kalesinin etrafı bu sözlerin canlı delili. Müze yılan hikayesi oldu. Bu iki kurum canlılara, tarihe ve geleceğe karşı ihmalkar davrandı, davranıyor. Bizim tarihi mekanlarımız pırıl pırıl, kusursuz özenli, bakımlı, ışıl ışıl olmalıydı.