Akdamar ihtişamıyla Unesco daimi listesi yolunda

Son dönemlerde bölgenin ve ülkenin önemli değerlerinin bir bir UNESCO eliyle değer bulduğu kültürel ve tarihi güzelliklere Van’dan bir yenisi daha ekleniyor.

Akdamar ihtişamıyla Unesco daimi listesi yolunda

Son dönemlerde bölgenin ve ülkenin önemli değerlerinin bir bir UNESCO eliyle değer bulduğu kültürel ve tarihi güzelliklere Van’dan bir yenisi daha ekleniyor. Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da, Mardin’de son dönemlerde bir çok eserin UNESCO tarafından miras listelerine eklenmeye başladığı süreçte Van Kalesi’nden sonra Akdamar Adası’nın da bu listeye kabul edilmesi çalışması başlatıldı. Van Kalesi’nin ardından geçici listeye alınan ve kilisesi ile birlikte hem doğal hem de tarihi bir güzellik olan Akdamar Adası ve Kilisesi için daimi listeye girmesi ile ilgili önemli aşama katedildiği müjdesi geldi.

 

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Van'ın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi), 7 ayda 83 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı.

 

Türkiye ve dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilerine büyüklüğüyle denizi aratmayan Van Gölü'ndeki Akdamar Anıt Müzesi, ihtişamı, süslemeleriyle UNESCO'nun Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girmek için gün sayıyor. Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Akdamar kalıcı listeye girmeyi hak eden tarihi bir miras. Van dışından gelen herkes mutlaka Akdamar Adası'nı ziyaret ediyor” dedi. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 3 yıl önce dahil edilen tarihi Akdamar Anıt Müzesi, bir hoşgörü nişanesi olarak her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

 

TARİHİ DE DEĞERİ DE BÜYÜK!

 

Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van'a getirildiği rivayet edilen "Hakiki Haç"ın bir parçasını barındırmak maksadıyla, Kral I. Gagik'in emriyle milattan sonra 915-921 yıllarında Gevaş ilçesindeki adaya inşa edilen kilise, 2005'te Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaklaşık 4 milyon lira harcanarak restore edildi. Kilisenin aslına uygun olarak inşa edilmesini sağlamak amacıyla, alanında uzman sanat tarihçi, arkeolog ve inşaat mühendislerinin yanı sıra Ermeni asıllı bir mimarın da görev aldığı restorasyon, 2 yıl sürdü.

 

 

BÜYÜK SES GETİRMİŞTİ

 

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanı sıra Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, Ermenistan Kültür Bakanı Yardımcısı Gagik Gürciyan ile 30 ülkenin büyükelçisi ve Ermeni cemaati temsilcilerinin katılımıyla açılışı yapılan Akdamar Anıt Müzesi'nin (Kilisesi) kazılar sırasında ortaya çıkarılan bazı yapıları ile manastır ve şapel bölümlerinde de ikinci restorasyon çalışması başlatıldı. Ermeni vatandaşlarının yılda bir kez ayin yapmasına izin verilen Akdamar Anıt Müzesi, hoşgörü ve samimiyetin sembolü olarak UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmeyi bekliyor.

 

 

TEKNEYLE MAVİ YOLCULUK İMKANI

 

Van'a 55 kilometre uzaklıktaki Akdamar Anıt Müzesi'ne, Van-Tatvan karayolundaki iskeleden kalkan tekneler ve marinadaki deniz otobüsleriyle gidiliyor. Türkiye ve dünyanın birçok yerinden gelerek anıt müzenin bulunduğu adaya geçen ziyaretçiler, büyüklüğüyle denizi aratmayan Van Gölü'nde mavi yoluculuk yapma imkanı buluyor.  Yeşil ile mavinin buluştuğu gölün eşsiz koyları arasında yaklaşık yarım saatlik yolculukla adaya ulaşabilen ziyaretçiler, badem ağaçları arasındaki yürüyüş yollarını takip ederek ihtişamı, süslemeleriyle büyüleyen anıt müzeyi ziyaret ediyor. Adanın Ege ve Akdeniz'i aratmayan sahillerinde yüzme imkanı bulan turistler, gün batımındaki eşsiz manzaraya tanıklık ediyor.

 

 

EFSANESİYLE DUYGULANDIRIYOR

 

Akdamar Anıt Müzesi'nin adının nereden geldiği konusunda birçok rivayet bulunsa da günümüze ulaşan efsane, halk arasında kabul görüyor.  Efsaneye göre, zamanında adada yaşayan Ermeni başkeşişin güzelliği ile dikkat çeken "Tamara" adlı kızına adanın çevresindeki köylerden birinde çobanlık yapan genç aşık olur. Genç, kızla buluşmak için her gece adaya yüzer, Tamara da yönünü bulması için fenerle yardım eder. Bu durumu fark eden kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner. Sürekli yer değiştirerek çobanın adaya gelmesini engeller. Yüzmekten yorulan genç, "Ah Tamara" diyerek gölün suları arasında kaybolur. O günden sonra ada, "Ah Tamara" ismiyle anılır.

 

 

"KALICI LİSTEYE GİRMEYİ HAK EDEN TARİHİ BİR MİRAS"

 

Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, yaptığı açıklamada, Akdamar Anıt Müzesi'nin kentin turizmi bakımından en önemli tarihsel değerlerinden biri olduğunu söyledi. Anıt müzeyle ilgili UNESCO sürecini 2015'te başlattıklarını anımsatan Aktuğ, şöyle konuştu: "Gerekli şartları taşıyan adamız, 2015'te geçici miras listesine alındı. Müzeler Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda anıt müzenin asil listeye alınmasıyla ilgili zaman sıkıntısının kalmadığı bize iletildi. Akdamar, kalıcı listeye girmeyi hak eden tarihi bir miras."

 

 

7 AYDA 83 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

 

Adanın güzellikleriyle turistleri cezbettiğini belirten Aktuğ, "Bu yıl 7 aylık sürede adayı ziyaret eden turistlerin sayısı 83 bin civarında. Van dışından gelen herkes mutlaka Akdamar Adası'nı ziyaret ediyor. Geçtiğimiz yıla oranla rakamların arttığını biliyoruz." dedi. Adada yapılan yürüyüş yolları, çevre düzenlemeleri, seyir alanları ve ışıklandırmaların adaya önemli değer kazandırdığını vurgulayan Aktuğ, "Her yıl bir eserin UNESCO'ya müracaatı yapılıyor. Müzeler Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmede, bu yıl Akdamar Anıt Müzesi'nin kalıcı listeye alınması için çalışma başlatıldığı haberini aldık." diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 06:18
YORUM EKLE