Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etapları da hizmete açıldı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 yıldır yapımı devam eden Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etapları Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etapları da hizmete açıldı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 yıldır yapımı devam eden Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etapları Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.


Van Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından 6 yıl önce yapımına başlanan ve bu yıl içinde 3 ve 4’üncü etapları yapılan Akköprü Parkı tamamlandı. 35 bin metrekarelik Akköprü Parkı’nda çocuk oyun alanları, spor, fitness, dinlenme alanları, kamelyalar ve bölgede ilk kez kurulan biyolojik gölet, bulunuyor. Biyolojik gölette ise bölgede ilk kez yetiştirilen Nilüfer çiçekleri ve botanik bitkilerde yer alıyor. Parkın tamamı Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı Yeşil Alanlar Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından yapılırken, ağaç ve çiçek ihtiyacı ise Büyükşehir Belediyesi seralarından karşılandı.


Yapımı tamamlanan parkın 3 ve 4’üncü etapları için Büyükşehir Belediyesi tarafından açılış töreni düzenlendi.  Törene Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Azim Yacan, HDP İl Eşbaşkanları Ümit Dede ve Yadişen Karabulak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.


Açılışta konuşan Eşbaşkan Özgökçe, Aköprü Parkı’nı Van halkına kazandırmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, “Kıymetli Van halkı, bugün 6 yıldır yapımı devam eden 35 bin metrekare bir alan üzerine yapılan Akköprü Parkımızın 3’üncü ve 4’üncü etap açılışını gerçekleştirmek için buradayız. Bu parkın tüm yapımını kendi olanaklarımızla tamamladık ve bugün halkımızın hizmetine açıyoruz. Bunun gibi daha fazla yeşil alanlar oluşturarak, kenti asfalta ve betona mahkum etmemek için elimizden geleni yapacağız. Bunu sadece parklarla sınırlı bırakmayarak tüm yaşam alanları özellikle kadınların, çocukların ve gençlerin ulaşabileceği sosyal alanları da açmayı, hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.KURUBAŞ’A 12 BİN AĞAÇ DİKECEĞİZ


Van halkının yeşil alanlara ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Özgökçe, “Kurubaş ağaçlık alanı ve Edremit Kent Ormanı ile ilgili çokça soru ve manipüle edici bilgiler dolaşıyor. Sevgili Bekir Kaya döneminde başlatılan çalışmalar yarıda bırakılmış ve ağaçlandırma alanları ne yazık ki kurumaya terk edilerek, çok büyük tahribata yol açılmıştır.  


Bizler göreve başladığımız ilk günden beri tahrip olan alanları düzelterek yeniden kazandırmak için var gücümüzü kullandık. Özellikle Kurubaş’taki ağaçlandırma alanındaki 35 bin ağacın kurtarılması için elimizden geleni yaptık. Bir kısmını kurtardık ama pek yakında yeniden hizmete açabilmek için ve ağaçlandırmak için yoğun bir çaba harcıyoruz. Eylül veya Ekim ayında 12 bin ağaç dikeceğimizin haberini ben şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.FİDANLIK PARKI BU YIL HİZMETE GİRECEK


Van Gölü kıyısındaki 65 bin metrekarelik alanda bulunan Fidanlık Sahil Parkı’nda da çalışmaların devam ettiğini de paylaşan Özgökçe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Parkın yapımı kayyum döneminde durdurulmuştu. Biz göreve geldikten sonra çalışmaları hızlandırdık. Şu anda yaklaşık olarak yüzde 90’ı 
tamamlanmış olan bu alanı da pek yakında hizmete açmak için çalışmalarımız sürüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde yeşil alanlar bir kentin yüzölçümünün neredeyse yarısına denk gelirken, bizim ülkemizde bu veri çok düşüktür. Bu standartların çok çok altındadır. Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre yüzde 15 olması gerekirken, bu oran kentimizde çok düşüktür. Neredeyse yüzde 2’dir. Biz bu oranı yükseltmek için park alanlarını çoğaltacağız. Kent ormanı ve ağaçlandırma alanlarını arttıracağız. Umuyor ve diliyorum ki bahsettiğim bu çalışmaları tamamladığımız zaman, Van’da kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 10’un üzerine çıkacaktır. Bizler ekosisteme uygun ve ekolojiyi koruyan, kendi doğasıyla uyumlu yapılarını koruyan bir hizmet anlayışı içerisindeyiz. Bu nedenle kentimizin her santimetresi çok kıymetlidir. Ben tekrar Van halkına hayırlı olmasını diliyorum. Parkın 
açılmasında emeği geçen personel arkadaşlarımı tek tek kutluyorum ve teşekkür ediyorum.”


Van halkına hizmet etmek için göreve geldiklerini belirten Eşbaşkan Mustafa Avcı ise “Biz her zaman sizlere hizmet etmeye hazırız. Yaptığımız bu güzel işlerde bunun güzel bir örneğidir.  Şunu buradan net bir şekilde belirtmek istiyorum, 3 aylık zamanda 3 yıllık hizmet yapıldı. Bu hizmetler basında yeteri kadar yer bulmasa da sizler görüyorsunuz. Söz verdiğimiz gibi, elimizden ne gelirse yapacağız. Açılışını yaptığımız parkımız halkımıza hayırlı olsun. Bu parkın yapımında emeği geçen arkadaşlarımızı da selamlıyor ve kutluyorum” dedi.

Konuşmalar sonrası Eşbaşkanlar Özgökçe ve Ertan ile beraberindekiler parkın açılışını yaptı. Ardından 3 ve 4’üncü etapta yapılan botonik havuz, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve kamelyaların bulunduğu alanları gezerek incelemelerde bulundu.

SABAH

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN BEDİA BAŞKANA SAYGIYLA...
SAYIN BEDİA BAŞKANA SAYGIYLA... - 6 ay Önce

Sayın Özgökçe yeşil alan oranları hakkındaki değerlendirmeleriniz önemli. İlimizde çok çocuklu aile yapısı mevcut . Bu nedenle bu aileler, bu çocuklar ve bu gençlerimiz için parklar, yeşil alanlar, oyun alanları, spor sahaları, dinlenme ve mesire alanlarına çok çok ihtiyaç var. Çarşı ve civarına da şehrin sembolü olacak iki üç büyük park/Yeşil alan oluşturunuz. Mevcut parkları asla semavercilere bırakmayınız.Dört tane parkı viran edip tahrip ettiler. Oralarda kafa dinlemek isteyen insanlar rahatsız edildi, kadınlar adeta rahatsız edildi. Şehrimizde bu kuralsızlığa, bu haydutluğa LÜTFEN artık fırsat tanımayın. Siz sahada olun, birimleri, başkan ve müdürleri, amir ve personelleri aktif şekilde sahaya sürün. Bu şehrin çok büyük eksikleri ve ihtiyaçları var. Bu halk hizmeti hak ediyor. Bir de şehir kültürü konusunda bilinçlenmeye ihtiyacımız var. BU KENTE KADIN ELİ DEĞDİĞİNİ GÖRMEK, BU FARKI YAŞAMAK İSTİYORUZ.

Çağdaş belediyecilik istiyoruz.
Çağdaş belediyecilik istiyoruz. - 6 ay Önce

Büyükşehir sözle, isimle olmaz. Görüntüsü, hizmetleri, yatırımları, tertip ve düzeni, temizliği, yeşili, mimarisi, çarşı pazarı, yolları, kaldırımlarıyla olur. Gerçekten bir büyükşehirde yaşadığımızı ne zaman hissedeceğiz. Bizler düzensiz bir tipik Orta Doğu kentinde yaşıyoruz. Medeni dünyadaki titiz çalışkan, profesyonel, vizyon sahibi, proje geliştiren bir belediyecilik istiyoruz.

Hikmet hoca
Hikmet hoca - 6 ay Önce

Sayın Başkanım güzel şehrimiz Türkiyenin Mavi boncuğu VAN için kim ne yaparsa kim emek harcarsa sogulsunlar varolsunlar.Güzel Vanımızın yaşam alanlarının yaratılması ile ilgili Yapılan tüm çalışmaları alkışlıyorum.Tebrikler.
Ancak 8 yıldır harabe halinde bırakılan Edremit ilcesi Kavurma mahallesi kurumlar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle surekli yazısmalara takilmakta ve bir türlü mahalleyi ikiye ayıran akpınar deresi ıslah çalışmaları baslatılamamaktadır.Sizlerden ricam bu konuda Büyük Şehir Belediyesi olarak üzerinize düşen sorumluluğu iyi bir şehir ve mahalle yaşam kültürü yaratma adına el atsanız sizlere müteşekkir olacağız.
KAVURMA MAHALLESİ HERKESTEN YARDIM BEKLİYOR.
SADECE ADI MAHALLE DEĞİL GERÇEK BİR MAHALLE OLMAK İSTİYOR.

SIRADAKİ HABER