banner166

Aktivistler kış ortasında yüzdüler!

Yaptıkları sıra dışı etkinlikler, Van Denizi ve bölgenin zenginliklerine dikkat çekmek için oluşturdukları farkındalıklar ile ön plana çıkan Van Gölü Aktivistleri yine dikkatleri üzerine çekti. Dünya’nın kışın denize girilen 7 merkezinden esinlenerek kışın Van’da da denize girilebileceğini söyleyen ve Van4ı bu anlamda bir çekim merkezi yapmak isteyen aktivistler haftalardır hazırladıkları etkinlikleri mutlu son ile bitirdi.

Aktivistler kış ortasında yüzdüler!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ - Türkiye’de ilk kez ’Mavi Bayrak’ verilen Van Gölü’nün Mollakasım Halk Plajında ocak ayının dondurucu soğuğuna aldırmadan yüzdüler. Van’ın Tuşba Belediyesi organizesiyle Van Gölü Aktivistleri Derneği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde “Dört Mevsim Van Denizinde Yüzmeye Var Mısınız?” sloganıyla program düzenlendi. Program kapsamında Tuşba ilçesine bağlı Molakasım sahilinde buluşan Van Gölü Aktivistleri ve gönüllüler, kış mevsiminde göle girerek Van Gölü’nün hem temiz kalması hem de Van Gölü’nün tanıtımı amacıyla farkındalık yaptı. Soğuk havada suya atlayan yüzücüler, gölde dakikalarca kulaç attı.

ÖZEL: BUYURUN GELİN DİYORUZ VE HİÇ SOĞUK DA DEĞİL

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise, 26 Ocak tarihinde Van Gölü’nde yüzmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Gölde 4 mevsim yüzülebileceğini göstermek amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını belirten Özel, "Ülkemizin ve bölgemizin şu anda birçok yerinde her yer buz tutmuş durumdadır. Biz ise bugün burada Van denizinde suya girdik. Denizimiz çok güzel. Dünyada kışın 7 denizde suya girilebiliyor. Bizde sekizincisi Van denizidir. Buyurun gelin diyoruz ve hiç soğuk da değil" diye konuştu.

“BUNU ARTIK GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”

Gölde yüzdükten sonra 10 yaş gençleşmiş gibi hissettiğine dikkat çeken Özel, "Bunu artık geleneksel hale getireceğiz. 26 Ocak tarihinde kim bir daha bu suya girerse 10 yaş gençleşecektir. Buranın suyu çok şifalıdır. Aramızda farklı illerden gelen misafirlerimiz de var. Ülkemizin diğer bölgelerinden de insanlarımızı bir sonraki yıl için ilimize davet ediyoruz" dedi.

ÇELİKTAŞ: GÖLÜMÜZÜN KIYMETİNİ BİLELİM, BAŞKA GÖLÜMÜZ YOK

Etkinliğe destek vermek amacıyla gönüllüler birlikte deniz giren Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Van Gölü’nün temiz kalması ve farkındalık yaratmak adına ocak ayının dondurucu soğuğuna aldırmadan denize girdiklerini ifade etti. Çeliktaş, “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu etkinliğe katılım sağladık. Etkinliği amacı kış aylarında Van Gölü’nde denize girildiği, suyunun şifalı olduğu ve farkındalık yaratmak adına etkinlik düzenlendi. Biz de bu etkinliğe katılım sağladık. Gönüllülerle birlikte bende denize girdim. Buradan yola çıkarak Van Gölü’nü temiz tutmamız gerekiyor, başka gölümüz yok. Gölümüzün kıymetini bilmemiz lazım.” İfadelerini kullandı.

BOZOĞLAN: BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ VAN'A DAVET EDİYORUM

Hatay'dan etkinlik için Van'a gelen Ali Bozoğlan da, "Erdoğan beyin daveti üzerine Van Gölü'nün tanıtımı için geldim. İnsanların Van Gölü'ne girmesini öneriyorum. Sodalı su çok yararlı bir sudur. Ben Hatay'dan buraya geldim ve gelmeye devam edeceğim. Bütün Türkiye'yi Van'a davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tuşba Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yüzücüleri de gölde kano yaptı. Etkinlik ayran aşı ve balık ikramıyla son buldu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE