Alkışlar DAKA’ya!

Sadece paragözü ile bakmayın, DAKA her yerde:

Alkışlar DAKA’ya!

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) desteğiyle Van’daki ikinci depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japonyalı Dr. AtsushiMiyazaki'nin anısına kitap basıldı.

Editörlüğünü Dr. Suvat Parin’in yaptığı Türkçe ve Japonca olmak üzere iki dilde yayınlanan kitap, DAKA toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

 

Proje hakkında bilgi veren DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, “Dr. Miyazaki Van depreminde depremzedelere yardım etmek için burada bulunan heyecanlı ve güler yüzlü bir Japon vatandaşıydı. Bilindiği gibi Miyazaki Van’da yaşanan depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Hem ailesi hem de bizim için çok zor bir duygudur bu. Şunu da biliyoruz ki, insanlık aslında bu tür hizmet insanlarına çok şey borçlu. Bu büyük fedakarlıkları yapan insanların sayısı çok bunu biliyoruz, ama Miyazaki bizim için daha büyük bir anlam taşıyor. O sadece Japonya’nın değil, o bir dünya vatandaşı. Biz de onun ansını yaşatabilmek için bir kitap hazırladık. Kitap proje olarak bize geldiğinde biz de hemen destek verdik. Projenin devamında ise kitap Mizayaki’nin ailesine törenle teslim edilecek” dedi.

 

ÖRNEK OLDU…

 

Kitabın editörü Dr. Suvat Parin ise, kitap hakkında bilgi vererek, “Kitap dört bölümden oluşuyor. Bu kitap hem burada hem de ileride düzenlenen törenle Dr. Mityazaki’nin ailesine teslim edilecek. Bu kitabı hazırlamamızdaki en büyük sebep vefa borcudur. Toplumsal vefa örneği olarak hem Van’da hem de ülkede yükselen bu sesin tarihe bir kayıt olarak düşmesi gerekiyordu. Çünkü 1800’lü yılların sonunda bizim bir gemimiz Japonya’da batıyor, onlar da aynı kadirşinaslığı gösteriyorlar. Tabi ki bizim de bunu yapmamız gerekiyordu. Miyazaki bir dünya vatandaşı olarak bir insanlık dersi verdi. Hiç tanımadığı bir yere gelip buradaki insanlara yardım ediyor ve bu örnek davranışı bundan sonraki nesillere taşımak, aslında bu çalışmanın temel amaçlarının birisidir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 13:53
YORUM EKLE