Arslan: Van’daki huzur ortamının bozulmasına izin vermemeliyiz

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, hem açılış hem de toplu sözleşme programı için geldiği Van’da yerel seçime dikkat çekti. “Bu şehrin geleceği için atacağımız her olumlu adım gelecekte bizim için çok daha güzelliklerin olmasını sağlayacaktır.” Diyen Arslan, Takva’ya destek verip Van halkına kentteki barış ve huzur ortamına sahiplenme çağrısı yaptı.

Arslan: Van’daki huzur ortamının bozulmasına izin vermemeliyiz

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ- Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, geçtiğimiz aylarda yeni hizmet binasına kavuşan Hizmet-İş Sendikası’nın yeni şube binasının açılışı için Van’a geldi. Van’da önce açılış sonra da Van Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mavi Kent A.Ş. ile Hizmet-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme törenine katılan Arslan birbirinden önemli mesajlar verdi. Öncelikli olarak Van’da gördükleri huzur ortamına değinen Arslan, “Bu huzur ortamının bir daha bozulmasına asla izin vermemeliyiz” dedi. Van ve ülke gündemi ile ilgili konulara da değinen Arslan, 31 Mart seçimlerinin önemine vurgu yaparak, “Bu seçimlerde bu anlayış, bu barış ve huzur ortamı, bu ülkenin bir parçası olarak bu şehrin geleceğe hazırlanması gerekiyor. Geçtiğimiz 2 yıl içinde yapılanlar, ortaya konulan büyük başarıyı gelecek için önemli bir haberci olarak görüyoruz. Bu anlayış ve bakış açısının devam etmesi için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor.” Dedi. Belediye ile yapılan toplu sözleşmede de AK Parti Van Büyükşehir Adayı Necdet Takva’ya destek çağrısı yapan Arslan, “Necdet Takva'nın Van'ın geleceği için çok katkısı olacaktır.” Dedi. Toplantıda konuşan Takva ise geçtiğimiz günlerde yaptığı istihdam katkısını yenileyerek istihdam konusunu vurguladı.

Hizmet-İş Sendikası yeni şube binası açılışı, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Genel Başkanı Arslan, Hizmet-İş Sendikasının Şerefiye Mahallesi'ndeki yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her bölgesinde var olup sendikal örgütlülüğü kurmaya çalıştıklarını söyledi. Hak-İş olarak bölgenin zor dönemlerinde de burada bulunduklarını belirten Arslan, şunları dile getirdi: “Pek çok kişinin gelmediği, gelemediği dönemlerde biz bölgedeydik. Biz hiçbir zaman bu bölgeden umudumuzu, gönlümüzü, kalbimizi, elimizi çekmedik, bundan sonra da çekmeyeceğiz. Zor günleri geçirdiğimiz zamanları unutmadık. Burada üyelerimizin tehdit, baskı ve iradelerine rağmen nasıl sendikalarımızdan koparıldığı günleri unutmadık. Bugün bölgemizdeki barış ve huzur ortamının bizim için, ülkemiz için ve bu bölgenin insanı için ne kadar ehemmiyetli olduğunu görüyoruz.” diye ifade etti.

“BURADA HUZURUN SAĞLANMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Burada normalleşen Van’ı gördüklerini, bunun da arzuladıkları ve özledikleri bir durum olduğunu dile getiren Arslan, “Burada huzurun sağlanmış olması son derece önemli. Bu huzur ortamının devam etmesini istiyoruz. İçeride ve dışarıda bunu engellemek isteyenler, sabote etmek isteyenler, bundan rahatsız olanlar olabilir ama biz asla bu huzur ortamının bozulmasına izin vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: MİLLETİN İRADESİ VE KARARI, HEPİMİZİN KARARIDIR

Yerel seçimlerin önemine de değinen Arslan, şöyle konuştu: “Bu seçimlerde bu anlayış, bu barış ve huzur ortamı, bu ülkenin bir parçası olarak bu şehrin geleceğe hazırlanması gerekiyor. Geçtiğimiz 2 yıl içinde yapılanlar, ortaya konulan büyük başarıyı gelecek için önemli bir haberci olarak görüyoruz. Bu anlayış ve bakış açısının devam etmesi için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Milletin iradesi ve kararı, hepimizin kararıdır. Bu yüzden milletimizin bu kararı hem sandığı olumlu yönde etkileyecek hem de bölgenin makus talihini yenecek yeni bir adım olacağına inanıyoruz.” dedi.

“HEPİMİZİN 31 MART'TA SANDIĞA GİTMESİ GEREKİYOR”

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, hükümetin ve devletin her konuda gereken çabayı gösterdiğini söyledi. Kendilerine düşenin sivil, demokratik, özgür bir seçimde millet iradesinin sandığa olduğunca yansıması olduğunu ifade eden Arslan, "Bütün engelleme ve propagandalara rağmen hepimizin 31 Mart'ta sandığa gitmesi gerekiyor. Kayıtsız ve şartsız milletin yegane temsilinin belirlendiği sandığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şehrin geleceği için atacağımız her olumlu adım gelecekte bizim için çok daha güzelliklerin olmasını sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

BİLMEZ: İSTİHDAM İMKÂNLARINI ARTIRMAKTAN BAŞKA HİÇBİR ÇAREMİZ YOK

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de kenttin ciddi bir potansiyeli ve sanayi altyapısının olduğunu söyledi. Sorunları çözüme kavuşmuş, özlenen Van'ı tekrar ortaya çıkarmak gerektiğini vurgulayan Bilmez, şunları dile getirdi: "Bizim kentimizde istihdam imkânlarını artırmaktan başka hiçbir çaremiz yok. Kentimizin ciddi anlamda potansiyeli var ama gelin görün ki bölgemizin güvenlik nedeniyle iş adamları için hala soru işaretleri var. Bugün organize sanayi bölgesi hiç yatırım yapmasa bile tam kapasite çalıştığı takdirde 2 bin 500 insanımıza iş imkânı sağlanmış olacak. Özellikle açılım döneminde, çatışmanın olmadığı zamanda bu bölgemizdeki iş adamlarının büyük bir kısmı bölgeden kaçmak zorunda kaldı çünkü bunlardan haraçlar alındı, baskılar yapıldı. Kentimize sahip çıkmamız lazım. Bölgenin terörle anılması bölgenin geleceğine ipotek koymaktadır. Emekçi insanlar olarak bu kente sahip çıkmanız lazım. Ailenizin ve çocuklarınızın geleceği için bu kente sahip çıkmamız lazım.”

EFEOĞLU: YÜREKLİ BİR BAŞKANIMIZ VAR

Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu ise yaptığı konuşmada, “35 yıldır Van’da örgütlü olarak çalışma yapıyoruz. Genel başkanımız her zaman Van’a olan sevgisini göstermiş ve pozitif ayrım yapmıştır. Her zaman Vanlının yanında yer almış ve Van’da tek bir üye bile kalmazsa şubeyi asla kapattırmayacağım diye talimat vermiştir. Van depreminde ve 6-7 Ekim olaylarında sayın başkanımız her zaman bizim yanımızda oldu. Karayolu ile sürekli ilimizi ziyarete geliyordu. Öylede yürekli bir başkanımız var. Bu cesaret ve sahiplenme sayesinde bizde Hizmet İş Van şubesi olarak 7 bin 800 üyemiz Hak İş olarak da 12 bin 500 üyeyi sendikamıza katmış bulunmaktayız. Bu güne kadar Hak İş olarak alnımız açık başımız dik bir şekilde temsil ettik inşallah bundan sonrada temsil edeceğiz. Şimdiden şubemizin hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şubenin açılışı okunan Kuran-i kerim tilaveti ve dualar ile gerçekleştirildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER