ASİMDER katliamın sergilenmesini istiyor

Uluslararası Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, yeni yapılan Van Müzesi’nde Ermenilerin bölgede yaptığı katliamları gösteren belge ve eşyaların sergilenmesini istedi.

ASİMDER katliamın sergilenmesini istiyor

1918 yılında Ermenilerin yaptığı katliamların izlerinin halen taze olduğunu belirten ASİMDER Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, bu katliamların gelecek nesillere unutturulduğunu iddia etti. 1990’lı yıllarda Van Müzesi’nde, Van ve çevresinde Ermeniler tarafından yapılan katliamları kanıtlayan şehitlere ait muska, kolye, yüzük, saç tokası ve kafataslarının (çivilerle çakılı bir sürü insan iskeletleri) resim ve belgelerinin olduğunu vurgulayan Ermiş, “Şimdi ise Van Müzesi’nde bunlarla ilgili hiçbir iz yok. Acaba bu tarihi kalıntılar depolarda mı? Yoksa bilinçli imha mı edildi?” dedi.

Tek isteğinin yeni yapılan ve doğunun en büyük müzesi olan yeni Van Müzesi’nde bu kalıntıların sergilenmesi olduğunu ifade eden Ermiş, “Biz, 1918’i unutmadık, unutturmaya çalışanlar varsa da lütfen Hocalı Katliamı’na baksın. Ermeni asıllı Dr. Zori Balayan’ın, Türk olduğu için diri diri derisini yüzdüğü çocuğu unutmayın. 22 yıl önce olan bu olayda, bir insanın (17 yaşında bir Türk çocuğu) diri diri derisi yüzülmüş ve ne kadar yaşayacak diye saat tutulmuş. 1918’deki olayı unuturuz diye sanmayın. Biz 1992’de Hocalı Katliamı’nı yapan aynı zihniyeti unutmadık, unutmayacağız. En büyük belgemiz de Zeve Şehitliği’dir. Yetkililerden isteğimiz, yeni Van Müzesi’nde bu zulümlerle ilgili bilgi, belge ve tarihi kalıntılara yer verilmesidir” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER