banner166

ASKERDEN HAYAT KURTARAN UÇUŞLAR

Van Jandarma Filo Komutanlığında iç güvenlik operasyonlarında görev alan pilotlar acil durumda yardım bekleyen vatandaşların hayatını kurtarıyor.

ASKERDEN HAYAT KURTARAN UÇUŞLAR

Van Jandarma Filo Komutanlığında iç güvenlik operasyonlarında görev alan pilotlar acil durumda yardım bekleyen vatandaşların hayatını kurtarıyor.

Bölgede yıllardır olaylara karşı vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için görev yapan askerler, aynı zamanda zorlu doğa koşullarında yaralanan, hastalanan ve mahsur kalan vatandaşların hayatını kurtarmak için tüm imkânlarını seferber ediyor.

Van'ın yanı sıra bölgedeki Hakkari, Bitlis, Muş ve Ağrı'daki yaralıların olay yeri ve hastanelerden alınarak çevre illerdeki sağlık kuruluşlarına sevkini sağlayan Van Jandarma Filo Komutanlığı personeli, 2014-2015 yıllarında zorlu doğa ve hava koşullarına rağmen 36 vatandaşa arama kurtarma ve sıhhi tahliye hizmeti verdi. Van Jandarma Filo Komutanlığının kahraman pilotlarıyla yürüttüğü günlük çalışmaları ve yardıma ihtiyaç duyan bölge halkına verdiği hizmetleri görüntüledi.

 

“HİZMET BÜYÜK MOTİVASYON SAĞLIYOR”

Van Jandarma Filo Komutan Vekili Jandarma Pilot Yarbay Koray Ergin, yaptığı açıklamada, iç güvenlik harekatlarının yanı sıra zorlu coğrafi koşullarda mahsur kalan, hastalanan vatandaşlar için arama kurtarma ve sıhhi tahliye görevlerini icra ettiklerini söyledi. Vatandaşların mülki amirler vasıtasıyla kendilerine ulaşabileceklerini belirten Ergin, bu hizmeti kolaylıkla alabileceklerini dile getirdi. Ergin, "Van Jandarma Filo Komutanlığı, emniyet ve asayiş hizmetlerinde havacılık hizmetlerinin sağlanması maksadıyla operasyon, personel ve malzeme nakli, komuta kontrol, konvoy himayesi ve sıhhi tahliye görevleri icra etmektedir. İç güvenlik harekatlarının yanında vatandaşlarımıza arama kurtarma konusunda da hizmet veriyoruz" diye konuştu. Filo Komutanlığının Van ve bölgesiyle özdeşleştiğine dikkati çeken Ergin, Filo Komutanlığınca 2014-2015 yılında 70 saatlik uçuşla 36 vatandaşa sıhhi tahliye hizmeti verildiği bilgisini paylaştı.

 

ARMALARI VAN GÖLÜ CANAVARI

Ergin, Van'ın miti (halk hikayesi, efsaneleşen kavram veya kişi) haline gelen Van Gölü canavarının resmini arma olarak kullandıklarını, bunun büyük ilgi gördüğünü dile getirdi. Ergin, şöyle konuştu: "Hasta kurtarma operasyonları, bizim için çok büyük motivasyon kaynağı. Hasta kurtarma operasyonlarında özellikle de doğum yapan kadınların çocuklarına pilotumuzun ya da teknisyenlerimizin isimlerini vermeleri, bizleri mutlu ve taltif ediyor. Bu gibi durumlarda motivasyon daha da artıyor. Bölgedeki iç güvenlik harekatı haricindeki kurtarma ve sıhhi tahliye görevleri çok özen gösterdiğimiz, halkımızın çok daha yanında olduğumuz görevler. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vererek bu görevlere gönülden bağlı olarak koşturuyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 09:39
YORUM EKLE