AYKOME’DEN KAZI KARARI!

Büyükşehir Belediyesi hizmet çalışmalarını daha etkili ve koordineli yürütmek için Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) üst kurul oluşturdu. Üst kurulun aldığı ilk kararda kent genelinde yapılacak olan her türlü kazı ve çalışmada AYKOME’den izin alınması oldu. İzinsiz kazı yapanlar hakkında metrekare üzerinden ücret alınacak.

AYKOME’DEN KAZI KARARI!

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) yeni kararlar aldı. Dün yapılan toplantıda kentle ilgili karalar alan AYKOME bundan sonra kent genelinde Aralık ve Mart ayları arasında izinsiz kazı yapılamayacağını yapanlar hakkında ise cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Ulaştırma Daire Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen (AYKOME) Üst Kurul toplantısı’na, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Bekir Kıran, VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Atabay, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Aksa Doğalgaz, Emniyet Müdürlüğü, TEİAŞ, İller Bankası, Türk Telekom yetkilileri, ilçe belediyeleri ve Büyükşehir belediyesinin yetkilileri katıldı.

KIRAN: KENTTE KURALLAR GEÇERLİ OLACAK

Toplantıda ilk olarak konuşan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Bekir Kıran, amaçlarının Van'ın her metrekaresine sağlıklı ve planlı olarak hizmet etmek olduğunu ve bunun için gayret ettiklerini söyledi. Van genelinde hizmet bütünlüğünü sağlamak amacıyla AYKOME bünyesinde bir bilgi merkezi oluşturduklarını ifade eden Kıran bütün kamu, kurum ve sahada çalışan özel sektörler dâhil olmak üzere herkese yapacakları çalışmaları bu bilgi merkezi üzerinden paylaşacaklarını belirtti. Kıran "Bu bağlamda bütün kurum, kuruluş ve kamu hizmeti veren özel sektörümüz bu bilgi merkezinden faydalanacak ve bir sonraki yılın yatırım programını AYKOME’ye bildirecek. AYKOME aynı bölgedeki yatırımları organize ederek, tek seferde bitmesini sağlayacak yatırımların ve çalışmaların buna göre planlanacak ve kentte bundan sonra kurallar geçerli olacak” Dedi.

ARALIK-MART ARASI KAZI YAPILMAYACAK

Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanı Bekir Kıran’ın konuşmasının ardında, AYKOME çalışma yönetmeliği, zemin tahrip birim fiyatları, kazı yasakları tarihlerinin belirlenmesi, alt yapı sayısal verilerinin görüşülmesi ve 2015 yılı yatırım program maddeleri görüşüldü ve tartışıldı. Toplantıda çalışma yönetmeliğine dair bir dizi kararlar alınarak bu kararlar gereği, Van genelinde yapılacak olan her türlü kazı ve çalışmada AYKOME’den izin alınacak. Zemini tahrip edenler ise, metrekare başına belirlenen ücreti ödeyecek ve 15 Aralık ile 15 Mart tarihleri arasında kazı yapılmayacak. Son olarak yatırımcı kuruluşların yatırım programlarını AYKOME’ye ileterek, programlar birleştirileceğini ve altyapı yatırımcı kuruluşlarında sayısal verilerini AYKOME bünyesinde toplanacağı kararları alındı.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER