banner211

Bakan Karaismailoğlu, Dr. Miyazaki Koru’nun isminin verildiği parkın açılışını yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Edremit ilçesinde yapımı tamamlanan ve Van depreminde hayatını kaybeden Dr. Miyazaki Koru’nun isminin verildiği parkın açılışını yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, Dr. Miyazaki Koru’nun isminin verildiği parkın açılışını yaptı

Bir dizi incelemelerde bulunmak ve açılış yapmak üzere Van’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu sabah saatlerinde Van Ferit Melen Havaalanında Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ile kurum amirleri karşıladı. Havaalanının ardından ilk olarak Edremit ilçesindeki parkın açılışına katılan Bakan Karaismailoğlu, burada açılış öncesi bir konuşma yaptı. Depremde Vanlıların yardımına koşan Dr. Miyazaki Koru'nun adının parka verilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Bugün buraya bakanlığımızın yatırımları hakkında incelemeler ve görüşmelerde bulunmak üzere geldik. Böyle güzel bir hizmetin açılışında bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Edremit Belediyesinin böyle hayırlı bir hizmeti Vanlılara kazandırdığı için ayrıca teşekkür ediyorum. Büyükelçimizin de bu açılışında bulunması ayrıca bizleri daha da mutlu etti. Dr. Miyazaki Vanlı kardeşimizin yardımına koşarken vefat etti. Bu yüzden kendisini saygıyla anıyoruz. İnşallah bu Türkiye ile Japonya arasındaki kardeşliğimizi unutturmayacak” dedi.


Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını ve bu yüzden depremlere her zaman hazırlıklı olmamız gerektiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Bugün de 17 Ağustos. Büyük deprem felaketlerinin yaşanmamasını diliyorum. Dr. Miyazaki Koru Parkı'nın hayırlı olmasını diliyorum. Türk, Japon dostluğunun ilelebet sürmesi dileğiyle parkımız tüm Vanlılara hayırlı uğurlu olsun” şeklinde skonuştu.


Türkiye ve Japonya birbirinden uzak olsa da kalplerinin yakın olduğunu ifade eden Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima Akio ise depremde hayatını kaybeden Dr. Miyazaki Koru’nun adının parka verilmesinden mutluluk duyduklarını belirterek, Türk ve Japonya yetkililerine teşekkür etti.
Kurdele kesiminin ardından parkı gezen Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Van Valiliğine geçti.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van lı
Van lı - 7 ay Önce

Sayın bakan Van a hoşgeldinizde o kukla vekilleri yanınızda taşımasanız olmazmı

Yeşile kıymet vermiyoruz
Yeşile kıymet vermiyoruz - 7 ay Önce

Bu koruluk alan on yıllardır mevcut. İçinde 20, 30 yaşlarında yüzlerce ağaç var. Bu kadar sık ağaçların bulunduğu başka bir park Van'da yok. Fakat girişinde kurdele kesilen bu parkın ana kapısındaki ağaçların altları kireçlenip o kısımların açılış için hazırlanmasıyla iş bitmiyor. O park kupkuru, sahipsiz durumda. Çim namına bir şey yok. Ağaçlar susuz kaldığından yüzlercesi sararmış, onlarcası kurumak üzere. Allah rızası için bu ağaçlara ( fidan değil) su verin, hem de her gün tamamı sulansın. Görevliler sahip çıksın. Bölge Hastanesi tarafındaki küçük yan kapıdan girip koruluk alanın içini dolaşın, sapsarı,, kurumaya yüz tutmuş ağaçlar, etrafı açık ve yangına müsait kupkuru bir alan göreceksiniz. Avrupa'da olsa bu park böyle mi olurdu. Vatandaşlar ilgisiz, görevliler ilgisiz, sahip çıkması ve güzelleştirmesi, koruyup yaşatması gerekenler ilgisiz... Ne diyelim, insan olan üzülmez mi?

banner201