Bakanlıktan Savcılara: El Kaide Dosyalarını Bildirin

Adalet Bakanlığı, TMK 10. madde ile görevli başsavcılıklara gönderdiği talimatta "El Kaide dosyaları hakkında bakanlığa bilgi notu ulaştırın." dedi.

Bakanlıktan Savcılara: El Kaide Dosyalarını Bildirin

Türkiye'de 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası şafak baskınları çoğaldı. Geçtiğimiz hafta ise en çok ses getiren operasyonlardan biri Van merkezli düzenlenen ve İHH'nın Kilis ofisinin de arandığı "El Kaide" operasyonuydu.

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Toker'in aktardığına göre, Van merkezli El Kaide operasyonundan 1 gün sonra Adalet Bakanlığı 15 Ocak 2014'te ulusal yargı ağı UYAP üzerinden, TMK 10. madde ile görevli başsavcılıklara elektronik imzalı bir talimat gönderdi.

"EL KAİDE DOSYALARINI BİLDİRİN"

Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı, Hakim Ali Öztürkmen'in "bakan adına" gönderdiği bu talimatta dendi ki: "Kamuoyunda El Kaide operasyonları" olarak bilinen kovuşturma ve soruşturma dosyaları hakkında bakanlığa "bilgi notu" ulaştırın....

Sağ üst köşedeki tarihin yanında "GÜNLÜİVEDİ" yazan bu talimat, iki bölümden oluşuyor:
● Eğer savcılığınızda devam eden, soruşturmaysa:
●Sayısı ve soruşturma numaraları,
● Şüpheli sayısı, şüphelilerden kaç tanesinin tutuklu olduğu
● Kovuşturma aşamasındaysa:
●Sayısı ve kovuşturma numaraları,
● Sanık sayısı, sanıklardan kaç tanesinin tutuklu olduğu,

Savcılara "bilgi notu hazırlayın" denirken "masumiyet karinesi ve soruşturmanın gizliliği ilkelerine" uyulması da isteniyordu.
Toker konuyla ilgili Adalet Bakanlığı kaynaklarını aradı ve "Bakanın savcılardan böyle bir bilgi notu istemesi olağan mıdır?" sorusunu sordu. Şu yanıt geldi:
"Bu talep, dosyaların içeriğine ilişkin değil. HSYK teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu'nda milletvekilleri Adalet Bakanı'ndan bilgi sormuştu. Bunun üzerine Adalet Bakanı da Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden bilgi alarak komisyonda aktardı."

Doğru; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ perşembe günü Adalet Komisyonu'nda "Türkiye El Kaide örgütüne hiçbir şekilde destek vermemiştir" dedi; ardından daTürkiye'de "El Kaide'ye yönelik 64 soruşturmanın sürdüğünü, 16 tane kovuşturmanın da yargıda devam ettiğini" söyledi.

***

Ancak Bozdağ'ın -vekillerin talebiyle de olsa- bu bilgileri aktarmış olması:
● "Soruşturmanın gizliliği", ceza yargılamasının en temel ilkesi olduğu için,
● "Bakan adına" bile olsa, savcılıklardan "bilgi notu" isteyen Öztürkmen'in taşıdığı sıfat olan "hâkim"lere, anayasaya göre kimse talimat veremeyeceği için,
● Bir soruşturma/kovuşturma dosya numarasının bakanlığa/bürokrata verilmesinin; UYAP üzerinden o dosyanın içeriğine erişilmesi anlamına geleceği için.
●UYAP'ın kontrolünün Adalet Bakanlığı'nda olması zaten, sistemi baştan manipülasyona açık hale getiriyorken bir de "ivedi-günlü" talimatlarla dosya bilgi notlarının istenip sisteme aktarılması, yargının tüm işlerinin yürütme tarafından izleneceği demek olduğu için bu belgeyi, işlemi sorunlu olmaktan kesinlikle çıkarmıyor.

Türkiye'nin, El Kaide'ye destek verdiği iddialarının yoğunlaştığı böyle bir dönemde,Adalet Bakanlığı'nın savcılardan, yazılı talimatla dosya bilgisi istemesi, farklı sorunlara ve tartışmalara yol açabilir.

13 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Van merkezli 6 ilde, eşzamanlı düzenlenen baskınlarda, 25 kişi gözaltına alınmış, ifadelerin ardından 13'ü tutuklanmıştı.

OPERASYONA GEREKÇE GÖSTERİLEN İDDİALAR

Basına yansıdığı kadarıyla, operasyona gerekçe gösterilen iddialar ise şöyle:
"Suriye'ye 15'erli gruplar halinde savaşçı göndermek.
Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden gelen El Kaide mensuplarının Suriye'ye geçişini sağlamak.
Zekat ve yardım adı altında esnaftan para toplayarak Suriye'de savaşan El Kaide güçlerine aktarmak.
Suriye, Pakistan ve Afganistan ülkelerine silahlı eylemlerde kullanılmak üzere eleman, para, gıda, yiyecek ve silah temini ile aktarımı yapmak." (Kaynak: Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER