Balığımızı çalmaya devam ediyorlar!

800 bin yıldır Van Denizi’nde soyu tükenmeyen Van Balığı (İnci Kefali) göç döneminde acımasızca katledilmeye devam ediyor. Alınan tedbirlere, yapılan operasyonlara, “Avlamayın, yemeyin” çağrılarına rağmen Van Balığı avcılığı aralıksız sürüyor. Her gün tonlarca balık yakalanıyor. Birileri Van’ın balığını çalmaya devam ederken Jandarma ve YYÜ gibi kuruluşlar ise amansız takip ve operasyonlarla kaçakçılığı bitirme konusunda ısrarlı çalışmasını sürdürüyor

Balığımızı çalmaya devam ediyorlar!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ/MENDUH ÇALIŞKAN-  Van Denizi’nin endemik balık türü olan Van Balığı (İnci Kefali) ile ilgili sıkı tedbirlere rağmen kaçak avcılık bitmek tükenmek bitmiyor. Alınan tedbirler, oluşturulan duyarlılıklar ve operasyonlar ile 10 yıl öncesine göre kaçak avcılığın büyük oranda düştüğü Van’da buna rağmen her gün binlerce ton kaçak balık operasyonu haberi geliyor. Tüm bu operasyonlar sürerken Van’da önceki gün de tarihin en büyük kaçak operasyonlarından birisi gerçekleşti. Van Balığı’nın koruyuculuğunu yapan Jandarma ekipleri Van Denizi’nin kıyılarında kaçak balıkçılık üzere kullanılmaya hazır 500 metrelik ağ ele geçirildi. Böyle bir ağın 1 saat içinde tam 10 ton balık avlayabileceği göz önüne alındığında katliam boyutunda bir kaçakçılığın önüne geçilirken, operasyona balık konusunda önemli çalışmalar yapan Van YYÜ Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş’tan da tepki geldi. Operasyonlar sonrası değerlendirme yapan Akkuş, “İnci kefalı 800 bin yıldır bu kutsal göçü gerçekleştiriyor. 800 bin yıl boyunca buradan gelip geçen uygarlıkların hiç biri balığı yok etmedi. Eğer biz sahip çıkmazsak balığı yok eden nesil olacağız.” Dedi. Bu gibi sayısız açıklamaya rağmen sadece dün bile tonlarca kaçak avlanan balık ele geçirildi.

15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında avlanma yasağı olan İnci Kefalini koruma çalışmaları devam ederken, jandarma ekipleri de kaçak avcılara göz açtırmıyor. Geçtiğimiz günlerde Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 500 metrelik manyat ağı ele geçirilirken, bu ağla bir saatte avlanılan 10 ton balığın önüne geçildi. YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş yaptığı açılamada, “500 metre manyat ağı ile beraber sadece 1 saat içerisinde 10 ton balık yakalamanız mümkün. 800 bin yıl boyunca buradan gelip geçen uygarlıkların hiç biri balığı yok etmedi. Ele geçirilen 500 metrelik manyat ağı geçmiş yılları düşündüğümüz zaman en uzun yakalanmış ağlardan birisidir.” Dedi.

HER ŞEYE RAĞMEN SIKI TEDBİR VAR!

Van'da jandarma ekipleri, yaptıkları operasyon sonucu 500 metrelik manyat ağı ele geçirilirken, bu ağla bir saatte avlanılan 10 balığın önüne geçti. Van’ın simgelerinden olan inci kefalinin üreme mevsiminde korumak maksadıyla her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı ilan ediliyor. Bu yıl Van İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, inci kefalinin avlanmasının önlenmesine yönelik karada devriyelerle, Van Gölü'nde bot timleriyle, havadan ise droneler ile tedbirlerini artırdı.

KAÇAKÇILARA GÖZ AÇTIRILMIYOR

Geçtiğimiz yıl alınan emniyet tedbirlerinin sayesinde inci kefali derelerdeki yolculuğunu sorunsuz tamamlayarak yumurtalarını derelere bıraktı. Bu yılda İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, aldığı tedbirlerle yasak döneminde avlanmaya çalışan balıkçılara göz açtırmayacağını bir kez daha gösterdi. Aldığı tedbirleri gece/gündüz devam ettiren Van İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre Timi ve Edremit ve Erciş İlçe Jandarma Komutanlıklarına bağlı Jandarma Asayiş Bot Timleri inci kefalinin yasak döneminde avlanmaması için önceki gece büyük bir operasyona imza attı. Kaçak avlanmaya çalışanları Van Gölü'nden botlarla, karadan ise devriyelerle ablukaya alan ekipler, metrelerce ağ ile kilolarca kaçak avlanmış inci kefali ele geçirdi.

JANDARMA İŞ BAŞINDA

Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı, Alparslan Jandarma Karakol Komutanlığı ve Edremit Bot Tim Komutanlığı tarafından icra edilen müşterek operasyonda 4,7 metre uzunluğunda bir tekne ile 500 metre uzunluğunda açık denizlerde kullanılan manyat tipi ağ ele geçirildi.

Konu ile açıklama yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “İnci kefali Van Gölü havzasında yaşayan 14 bin insanın geçim kaynağını oluşturuyor. İnci kefalinin sürdürülebilir kullanılmasındaki en önemli şart balığın üreme dönemi olan Nisan ve Temmuz ayları arasındaki derelere yaptığı göç sırasında korunmasına bağlı. Bu dönemde balık, kaçak avcıların hedefi oluyor ve aşırı miktarlarda avlanıyor. Şu anda saat gece bir ve biz Karahan bölgesindeyiz. Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Edremit Bot Timi, Alpaslan Karakol Komutanlğı ve Jandarma Çevre Timi ortaklaşa yapmış oldukları denetim sırasında 500 metre uzunluğunda devasa bir manyat ele geçirmişlerdir” Dedi.

"1 SAAT İÇERİSİNDE 10 TON BALIK YAKALAMANIZ MÜMKÜN"

500 metre manyat ağı ile beraber sadece 1 saat içerisinde 10 ton balık yakalamanın mümkün olduğunu ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, "Yani alınan bu manyat ağı ile beraber bir gecede 10 ton balığı kurtardık ve bu ağın kullanımına devam edilmesi halinde bir üreme dönemi boyunca yüzlerce ton balık avlanacaktı. Aslında bu geceki yakalanan 500 metrelik manyatla beraber yüzlerce ton balığı kurtardık. Yani inci kefali ile geçimini sağlayan aslında onlarca insanın ekmeğini, ekmek parasını kurtarmış olduk. Operasyonda emeği geçen Edremit timine, Alparslan Karakol Komutanlığına ve Van Çevre Jandarma timine çok çok teşekkür ediyoruz" dedi.

TONLARCA BALIK CANLI YAKALANDI!

Tüm bu çabalara rağmen yasak döneminde bitmeyen kaçak avcılık haberleri dün de gelmeye devam etti. Van İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Çevre Timi, Edremit ve Erciş İlçe Jandarma komutanlıklarına bağlı Jandarma Asayiş Bot timleri, 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde avlanması yasaklanan inci kefaline yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında dün akşam yapılan operasyonda 3 tonu canlı, toplam 3 ton 600 kilo inci kefali balığı ele geçirildi. Canlı balıklar göle bırakılırken, 600 kilo balığa ise el konuldu.

"800 BİN YIL BOYUNCA BURADAN GELİP GEÇEN UYGARLIKLARIN HİÇ BİRİ BALIĞI YOK ETMEDİ"

İnci kefali Van Gölü'nde 800 bin yıldır yaşadığının altını çizen Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, "İnci kefalı 800 bin yıldır bu kutsal göçü gerçekleştiriyor. 800 bin yıl boyunca buradan gelip geçen uygarlıkların hiç biri balığı yok etmedi. Eğer biz sahip çıkmazsak balığı yok eden nesil olacağız. Bu nedenden dolayı koruma çalışmalarında emeği geçen bütün ekiplere çok çok teşekkür ediyoruz. 500 metrelik manyat demek tam 500 metre uzunluğunda 4 metre derinliğinde bununla beraber bir gece de az önce belirttiğim gibi çok rahatlıkla beraber 10 ton balık yakalayabilirsiniz. Üreme döneminde her bir balık ortalama 10 bin tane yumurta taşıyor. Yani bir balığı yakaladığınız zaman aslında yüzlerce, binlerce balığı katletmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla bu geceki operasyonla beraber 10 ton balık kurtarılmış oldu. Üreme dönemi boyunca bunu düşündüğümüz zaman yüzlerce ton balığı kurtarmış olduk" dedi.

500 METRELİK MANYAT AĞI ELE GEÇİRİLDİ

Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, "Bu gece ele geçirilen 500 metrelik devasa bir manyat ağı, inci kefali koruma çalışmalarında geçmiş yılları düşündüğümüz zaman en uzun yakalanmış ağlardan birisidir diyebiliriz. Çünkü ortalama yakalanan manyat uzunlukları 250 metre, 300 metre ve 100 metre. Ama bu akşamki ele geçirilen 500 metrelik manyat ağı yani adeta koruma çalışmaları süresince yakalanan en büyük ağlardan birisidir" şeklinde konuştu.

JANDARMA’YA ÖZEL TEŞEKKÜR!

Akkuş ayrıca operasyonlar ile ilgili Jandarma’ya da teşekkür ederken: "Van İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Çevre timi, Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı ve Erciş bot timindeki ekiplere çok çok teşekkür ediyoruz. Burada koruma çalışmalarının aslında zorluğunu görmüş oluyoruz. Çünkü gece sabahlara kadar inci kefali neslini sürdürsün diye jandarma dere ağızlarında ve göl kenarında nöbet tutuyorlar. Bugün biz bunlara canlı olarak şahit olduk. Bu koruma çalışması 90 gün boyunca devam edecek ve 90 gün boyunca ki hedef tek bir tane bile inci kefalinin avlatılmaması. Her bir inci kefali dereye girdiğinde 10 bin tane ortalama yumurta bırakıyor ve bu balığı neslinin devamlılığını sağlıyor. Van Gölü'ndeki inci kefalinin stokunun ileriki nesillere aktarılması için verilen büyük bir örnek mücadeleye şahitlik ediyoruz" dedi.

BU SADECE JANDARMA’NIN MÜCADELESİDİR!

Akkuş ayrıca, “Bu mücadele sadece jandarmanın ve ilgili kurumların değil, aslında Van Gölü etrafında yaşayan bir milyonu aşkın bütün insanların omuzundaki bir sorumluluğudur. Lütfen balık satışını gördüğümüz zaman, balık avlayanlar gördüğümüz zaman hemen ilgili kurumlara ihbarda bulunalım ve balığımızı çaldırmayalım. Çünkü bu balık bizim geçmiş nesillerden emanet aldığımız gibi canlı türü. Eğer bu balığı koruyabilirsek inci kefalinden çok daha insan etmek yiyecek.” şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER