banner186

BARIŞ ŞART!

Van Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı başladı.

BARIŞ ŞART!

Van Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı başladı. Meclis açılışında konuşan Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, "Meclis olarak çağrı yapıyoruz; bu şiddet ortamı dursun ve müzakereler tekrar başlasın istiyoruz." Dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı başladı. VAN-TSO salonunda yapılan toplantıda DBP ve AKP’li meclis üyeleri hazır bulundu. Yapılan yoklamanın ardından toplantıya geçilmeden önce Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, Diyarbakır’ın Sur ilçesi ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarına yönelik açıklamalarda bulundu. Bölgede yürütülen operasyonlar ve sokağa çıkma yasağıyla birlikte çatışmalı sürecin kentlerde devam ettiğini, Sur ve Cizre’de kentlerin yok olduğunu belirten Bozbay, Cizre’de 60 kişinin katledildiğine değindi. Bozbay, katledilen kişilerle ilgili haber sitelerine önce 60 kişinin katledildiğine dair bir haberin yapıldığını daha sonra bunun 10 kişi olarak güncellendiğini aktararak bazı duyumlara göre 17–18 gündür bir bodrumda yaralı olarak bekletilen siviller olduğu konusunda ciddi kaygılarının olduğunu ve söz konusu 60 sayısının da doğru olduğu ancak gelen tepkiler üzerine bunu 10 olarak yansıtılıp bunları zaman içerisinde açıklamak gibi bir politika izlediklerini düşündüklerini söyledi.

 

BOZBAY: AKAN KAN DURSUN, CANIMIZ YANIYOR

Çatışmaların durması ve tekrar çözüm sürecine dönülmesi için her ay mecliste çağrı yaptıklarını, yerel temsilciler olarak bu çağrılarını yinelediklerini belirten Bozbay, “Akan kan dursun canımız yanıyor. Her gün yeni katliamlar, şiddetler, baskı haberleri duymaktan gerçekten bıktık, isyan noktasındayız. Kabul edilir hiçbir tarafı olmayan kirli savaşın bir an önce durması, çatışmalı sürecin durması ve tekrar çözüm sürecine dönülmesi gerekiyor. Başbakan cuma günleri kimi bölge illerini ziyaret edip açıklamalarda bulunuyor. Ancak yapılan açıklamalar Tansu Çiler döneminin açıklamalarını geçmiyor. Davutoğlu'ndan kentlerimizi yok eden savaşın durmasına dair en ufak bir şey duymadık" dedi.

 

"HUKUK ORTADAN KALKTI"

Van’da çatışmaların son bulması için eylem yapan çocukların üzerine ateş açıldığını, ikisi ağır olmak üzere üç çocuğun yaralandığını dile getiren Bozbay, ortamın cezasızlık ortamı olduğunu, her şeyin mubah görüldüğünü, isteyenin istediğini öldürebildiğini söyledi. Bozbay “Hukukun işlemediği bir süreç yaşıyoruz. Ne 80’ler de ne de 90’larda böyle bir süreç yaşamadık. O zaman kötü de olsa hukuk işliyordu ancak şuan hukuk tamamen askıya alınmış durumdadır. Ancak bunlarla Kürt halkının özgürlük taleplerini de sindiremeyeceklerini de bilmeleri gerekiyor.” dedi. Bir gün önce kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitiren Van Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı CBS Şube Müdürü Ali Fırat Meşe’yi anan Bozbay, ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diledi. Bozbay, son olarak uluslararası bir yarışmada projesiyle birinci olan Gürpınar Belediyesini tebrik etti. Yapılan konuşmanın ardından meclis gündem maddeleri görüşüldü.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 10:32
YORUM EKLE