BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN SÜRPRİZ ZİYARET

Başbakan Binali Yıldırım dün gece Hakkâri Çukurca’da incelemelerde bulunduktan sonra Van'ın Çaldıran ilçesi Tendürek Dağı bölgesinde şehit olan 8 asker için Van’da düzenlenen törene katıldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN SÜRPRİZ ZİYARET

Başbakan Binali Yıldırım dün gece Hakkâri Çukurca’da incelemelerde bulunduktan sonra Van'ın Çaldıran ilçesi Tendürek Dağı bölgesinde şehit olan 8 asker için Van’da düzenlenen törene katıldı.

 

Başbakan Binali Yıldırım dün gece Van ve Hakkâri’ye sürpriz ziyaretler yaptı.  Doğu-Güneydoğu illerini ilgilendiren Yatırım-Destek Hamlesi ve teşvik paketini Diyarbakır’da açıklayan Başbakan Binali Yıldırım daha sonra İçişleri bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Van’a geldi. Van’dan helikopterle Hakkâri’ye giden Başbakanın Çukurca İlçesinde bulunan Otluca Dağ Komando Tugay Komutanlığı ile Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı'nı ziyaret ettiği öğrenildi. Başbakan Binali Yıldırım, Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki askeri birlikleri ziyaretinde, "15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme yepyeni bir yol haritasına girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. Bunu yapmazsak bu tehditle yaşamak mecburiyetinde olmaya devam edeceğiz." İfadelerine yer verdi.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM ÇUKURCA'DA ASKERİ BİRLİKLERİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki askeri birlikleri ziyaretinde, “15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme yepyeni bir yol haritasına girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. Bunu yapmazsak bu tehditle yaşamak mecburiyetinde olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, Hakkari'nin Çukurca kırsalında PKK’ya yönelik operasyonlarını sürdüren 2. Hudut Tugay Komutanlığını ziyaret etti. Örgüte yönelik operasyona ve bölgenin yapısına ilişkin komutanlardan harita üzerinde bilgi alan Yıldırım, askerlerle bir araya geldi.

 

SÜLEYMAN SOYLU BAŞBAKANA EŞLİK ETTİ

Yıldırım, askere hitaben yaptığı konuşmada, çok büyük bir iş yaptıklarını, milletin duasının ve desteğinin askerle olduğunu söyledi. Terörle mücadele eden askerler sayesinde memleketin evlatlarının daha güzel günler göreceğini ifade eden Yıldırım, askerlerin zor ama bir o kadar da kutsal bir görevi icra ettiklerini vurguladı. Terörün sona ereceğini, küçüğünden büyüğüne herkesin artık terörün bitmesi gerektiğini düşündüğüne dikkati çeken Yıldırım, "Milletimiz kayıtsız şartsız, size her türlü duayı ediyor, desteği ediyor. Zor şartlarda, büyük bir tehlike altında vatan savunması yapıyorsunuz, milletin can ve mal güvenliğini temin ediyorsunuz. Hükümet olarak sizlerin her türlü ihtiyacını karşılamak ve bu operasyonda sizin moral değerlerinizi en üst düzeyde tutmak bizim birinci vazifemiz." diye konuştu. Yıldırım, İçişleri Bakanlığında bir değişikliğe gittiklerini, göreve Süleyman Soylu'nun başladığını anımsatarak, Soylu'nun bölgede daha sık görüleceğini ifade etti.

 

"SAVUNMADA DEĞİL TAARRUZDA OLACAĞIZ"

Bir tezgah ve kuşatmayla karşı karşıya kaldıklarını, Türkiye ile mertçe, açıkça mücadele edemeyenlerin PKK’yı kullanmak suretiyle ülkenin enerjisini azaltmaya çalıştığını dile getiren Yıldırım, “15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme, yepyeni bir yol haritasına girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. Bunu yapmazsak bu tehditle yaşamak mecburiyetinde olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

“ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN”

Yıldırım, bölgede alınması gereken tedbirlerin olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Herhangi bir şekilde baskın yememeniz için bütün alınması gereken emniyet tedbirlerini, teknolojik imkanları temin ediyoruz. Bu mücadelenin sonuç vermesinin en büyük şartı hudut geçişlerinin kontrol altına alınmasıdır. Buna yönelik kapsamlı bir çalışmayı başlattık. İnşallah kısa sürede buraları, hem sizlerin operasyonlar hem de yapılacak diğer çalışmalarla kontrol altına alacağız. Ondan sonra bütün gücümüzü varımızı yoğumuzu bunların yurt içinde kümelendikleri 10-12 yer var. Bu yuvalarına girmek suretiyle inşallah memleketimizi yıllardır meşgul eden, memleketin enerjisini tüketen bu alçak terör örgütünü hizaya getireceğiz. Sizlere güveniyoruz. Bütün millet sizin duacınızdır. Sizler sayesinde insanlar evlerinde rahat uyuyor. Allah'a emanet olun, Allah yar ve yardımcınız olsun.” Yıldırım, Çukurca'daki operasyon esnasında elinden yaralanan bir asker ile sohbet etti, sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Başbakan Yıldırım'a ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan Toprak eşlik etti. Yıldırım, askerlerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

 

VAN’DA ŞEHİT TÖRENİNE KATILDI

Operasyonların sürdürüldüğü bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Yıldırım, daha sonra Van’da şehit törenine katıldı. Van'ın Çaldıran ilçesi Tendürek Dağı bölgesinde tespit edilen teröristlere yönelik operasyonda şehit olan 8 asker için düzenlenen törene katıldı. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığında saat 04.30'da düzenlenen törene Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Tendürek Dağı'nda güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Üsteğmen Harun Parlak (Ankara), Jandarma Astsubay Üstçavuş Suat Petek (Osmaniye), Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Aydın Eryılmaz (Balıkesir), Jandarma Uzman Çavuş Ali Doğukan Kılıç (Eskişehir), Jandarma Uzman Çavuş Enes Koçak (Sivas), Jandarma Uzman Onbaşı Salih Tortum (İstanbul), Jandarma Uzman Onbaşı Süleyman Budak (Elazığ) ile Jandarma Uzman Çavuş Gökhan Şengül (Afyon) için uğurlama töreni düzenlendi.

 

ŞEHİTLERE VEDA!

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığında basına kapalı gerçekleştirilen törene, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, Van Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kamu kurum amirleri, askeri erkân ve polisler katıldı. Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşlarının tören alanına getirilmesinin ardından, saygı duruşunda bulunularak, özgeçmişleri okundu. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın okuduğu duanın ardından şehitler memleketlerine uğurlandı.

 

Törenin ardından Van Ferit Melen Havaalanı'na geçen Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, "ANA" uçağıyla Van'dan ayrıldı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 10:05
YORUM EKLE