banner211

Başkan Akman, 3. kez hak kazanılan mavi bayrağı teslim aldı

Van’ın Tuşba Belediyesinin bölgeye kazandırdığı 22 bin metrekarelik alan ve halk plajı, 2020 sezonunda da nitelikli plajlara verilen ‘’Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’’ almaya hak kazandı.

Başkan Akman, 3. kez hak kazanılan mavi bayrağı teslim aldı

Can güvenliği hizmetleri, engelliler için sağlanan olanaklar, atık su arıtma tesisi ve su analizleri gibi 33 kriterin tümünü yerine getiren plajlara verilen ‘Mavi Bayrak’, bir kez daha Tuşba Belediyesinin Mollakasım Plajı’na verildi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfına vekâleten Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sıracettin Bakan, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman'ı makamında ziyaret ederek ‘Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’ı takdim etti.
‘Mavi Bayrak’ı teslim alan Başkan Akman, 3. kez aldıklarını ve bayrağın hayırlı uğurlu olmasını diledi. Van Gölü'nün görselliği, güzelliği ve temizliğinin bu ödülle beraber değerlendiğini kaydeden Başkan Akman, ‘Mavi Bayrak’ın örnek bir proje olduğunu ve bu projenin korunması gerektiğini belirtti.

Mavi Bayraklı Halk Plajı denince akla ilk gelenin suyun temizliğinin olduğunu, ancak Mavi Bayrağın aynı zamanda sağlıklı, güvenli ve temiz bir çevrenin de sembolü olduğunu belirten Başkan Akman, “Plaj sadece temizlikten ibaret değil, bunun yanı sıra 33 kriter çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu sebeple 33 kriteri tamamlayıp Mavi Bayrağı almak çok zor, fakat kaybetmek için bir kriterin eksik olması yetiyor. Mavi bayrağımız bu yıl da plajımızda gururla dalgalanacak, bu da Tuşba Belediyemizin halkımıza yaptığı güzel bir hizmettir’’ şeklinde konuştu.
Mavi Bayrak; her yıl yenilenmesi gerektiği için Tuşba Belediyesi tarafından bu yıl yapılan başvuru üzerine TÜRÇEV tarafından yapılan inceleme sonucunda aranan tüm şartların yerine getirilmesiyle Uluslararası Çevre Ödülü alan ‘Mavi Bayrak’ haziran-eylül ayları arasında bir kez daha Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanmaya hak kazandı. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ile çevre yönetimi gibi 33 kriter bulunmaktadır. Bu kriterler kontrol edildikten sonra sezon boyunca Mavi Bayrak asılmaktadır. Sezon bitiminde mevcut Mavi Bayrak kaldırılmaktadır.
Öte yandan, denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’de ilk kez bir göl kıyısına Mavi Bayrak verilmiştir.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şehrimize sahip çıkalım
Şehrimize sahip çıkalım - 8 ay Önce

Üniversite sahilindeki feribot iskelesinden başlayıp Edremitteki halk plajına kadar mükemmel bir sahil bandı ve yeşil alan oluşturmak, kıyı ve sahilleri pislikten ve kokudan kurtarmak, dere ve kanalları temizlemek ve ıslah etmek çok mu zor? Bu acil hizmetler 22. yüzyıla kalmadan 2020'de bütün kurumların ve belediyelerin işbirliğiyle başlatılabilir. Ayrıca yüzme alanlarında ve plajlarda günlük temizlikler yapılsın. Bilincsiz kişilerin bıraktığı çöp ve atıklar utanç verici.

Yazık
Yazık - 8 ay Önce

Su temiz gerçekten ama sahil pislik ve çöp yuvası birkez gittik bir daha asla gitmeyiz

Emine
Emine - 8 ay Önce

Mollakasım mavi bayraklı halk plajı I gidip görün ayağınıza takılan karpuz kabuklarına bebek bezlerine tavuk kemiklerinden yüriyemiyorsunuz sahılde. Pislikten geçilmiyor. Utanıyorum halkın duyarsızlığı belediyenin ilgisizliği. Her yer çöp dolu

VANLI
VANLI - 8 ay Önce

Allah var belediyeye ait plaj deniyor. Her araçtan 20 tl giriş ücreti isteniyor. bu ücret nedir. Halk plajı adı kaldırın.

MAVİ BAYRAKLI GİRİŞ ÜCRETİ 20 TL
MAVİ BAYRAKLI GİRİŞ ÜCRETİ 20 TL - 8 ay Önce

AYIP BU ÜCRET NEDİR KARDEŞİM. HER ŞEYİNİZ RANT ....RANT RANT.

ALİ
ALİ - 8 ay Önce

GEÇEN YIL 10 LİRA BUYIL 20 LİRA OLMUŞ. SENEYE KIRK LİRA ......

öz tuşbalı
öz tuşbalı - 8 ay Önce

bir öncekı belediye başkanı PROF.DOKTOR FEVZİ ÖZGÖGKÇE,NİN emeyi olan mavi bayraklı halk pılajı çok şükür tüm türkiyede bir ilk dünyada ikinci mavi bayraklı bir göl çok temiz çok bakımlı inşAllah bu dönem belediye başkanıda birazdaha emek sarf edip büyütür yeşilendirir tüm türkıyeden misafirimiz olur emeyi geçen herkesten ALLAH razı olsun....

banner201