Başkan Vekili Abi komisyona brifing verdi

Van'ın 13 il ile birlikte büyükşehir belediyesi statüsüne alınmasının ardından Van Belediye Başkanı Sabri Abi Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’na kendi durumları ile ilgili sunum yaptı.

Başkan Vekili Abi komisyona brifing verdi

Van’ın Büyükşehir Belediyesi’ne hazırlıkları hızla devam ediyor. Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu Van Vali Yardımcısı başkanlığında toplandı. Komisyon başkanlığını da yürüten Vali Yardımcısı ve komisyon, Van Belediye Başkanı Sabri Abi ve Çatak Belediye Başkanı Emin Babur’dan brifing aldı.  

 

“BİLGİ ALIŞVERİŞİ DEVAM EDECEK”

 

Özel idarelerin ve ilçe belediye başkanlıklarının büyükşehir belediyesine devir işlemleri için hazırlık çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Vali Yardımcısı, “Van ilimizde, sınırları il mülki sınırları olmak üzere Van büyükşehir belediyesi kurulmuştur. Tuşba ve İpekyolu ilçeleri ve aynı adla belediyeler de kurulmuştur. Komisyonumuz alt birimlere ait bilgileri derlemekte ve envanterleri hazırlamaktadır. Büyükşehir Belediyesi çalışmaları kapsamında başta Van Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerin mevcut personel, taşınır ve taşınmaz mal, borç ve alacak durumları hakkında bilgi ediniyoruz. Devir ve paylaştırma işlemlerimizin temel ilkesi halkımıza mahalli müşterek hizmetlerin en iyi şekilde sunulabilmesini sağlayacak yapılanmanın ilk temellerini doğru şekilde oluşturmak. Amacımız, Halkımıza hızlı, verimli,  güçlü hizmet için mevcut kaynakların doğru yönetime devrini sağlamak. Devir-tasfiye ve paylaştırma işlemlerine hazırlık yapmak amacıyla belediyelerin durumlarının ele alındığı ikinci toplantımızda, Van Belediye Başkan Vekilinin ve Çatak Belediye Başkanının sunumları oldu. Diğer belediyelerin durumları da, önümüzdeki günlerde sırayla görüşülmek suretiyle çalışmalara devam edilecek. İlçe ve kapatılan belde belediye başkanlarını dinlemeye ve karşılıklı bilgi alış verişinde bulunmaya devam edeceğiz.”  dedi 

 

KOMİSYON ALT BİRİM MÜDÜRLERİNİ UYARDI

 

Komisyon üyeleri, çöp toplama merkezleri, su, kanalizasyon, arıtma, itfaiye, mezarlık, ulaşım, köylerden dönüşen yeni mahallelerin müşterek ihtiyaçlarının karşılanmaları, Van Gölü başta olmak üzere su kaynaklarının korunması, imar vb. konularındaki yeni yapılanmaya hazırlıklı olmaları için Belediye Başkanlarını ve toplantıya çağrılan alt birim müdürlerini uyardı.  Toplantı Devir, Tasfiye konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla sonuçlandı.

Valilik Ali Paşa Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Van Büyükşehir Belediyesi Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nda yer alan Başkan Vekili Sabri Abi, Vali yardımcısı ile birlikte İl Defterdarı Yücel Öz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Gökdemir, Mahalli İdareler Müdürü Miraç Kaya, Tapu ve Kadastro 15. Bölge Müdürü Cevdet Kılıç, İl Özel İdaresi Strateji Geliştirme Müdürü İslam Bayram, Van Belediyesi İmar Müdürü Esat Çaçan ve diğer birim amirleri de hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER