banner102

BATTAL BASINLA BİR ARAYA GELDİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal basınla bir araya gelerek hem sohbet etmek hem de üniversite ile ilgili soruları cevaplamak ve bilgi vermek için bu toplantıyı yaptıklarını belirtti.

BATTAL BASINLA BİR ARAYA GELDİ

YYÜ konukevinde basınla bir araya gelen Rektör Battal YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal, üniversiteler bir kentin lokomotif görevini güttüğünü, bu çerçevede birçok çalışma yaptıklarını ifade etti. Ekonomi, sosyal, kültürel ve bilim alanın yanı sıra bir çok alanda faydalı işler yaptıklarını ve destek isteyen veya katkı isteyen her kese, her kuruma, veya özel sektöre destek verdiklerini söylen Rektör Battal, “Herkesin ortak gündemi artık Van'ın sahip olduğu bu misyonunu bir an önce yetkin hale nasıl getirebiliriz. Ben hep şunu söylüyorum, artık Van ve Van’ın geleceği için hem Vanlı ve Van’da yaşayan Van’a yatırımı olan iş adamlarımızın algısını güçlendirip heyecanını artırmamız lazım. Dışarıdan bize yatırım yapabilecek olan insanların da Van’a karşı olan algısını değiştirmemiz lazım. Dolayısıyla burada hepimize görev düşüyor. Biz şunun da farkındayız. Şehirlerin en önemli lokomotiflerinden biri olan üniversitelerdir. Biz de üniversitemizin bu lokomotif olma sürecinde üzerimize düşeni önemli düzeyde yaptığımızı düşünüyorum. Van güçlü olduğu zaman bölge, bölge güçlü olduğu zaman da ülke güçlü olur. Tarih boyunca Van’a sahip olan ülkeler, Van’ı ne kadar önemsemiş ve ne kadar güçlü tutmuşsalar kendileri de o kadar güçlü olmuşlar" dedi.

Rektör Battal bir soru üzerinde, “Kent denilince sadece ekonomi akla gelmemesi gerekir. Ekonomi güçlü insan yapısı olan yerlerde canlanır. Dolayısıyla bizim kent dediğimiz zaman, sosyo kültürel açıdan, ekonomi açıdan, eğitim açısından güçlü bir Van’dan bahsediyoruz. Üniversitenin lokomotif olması da buradan geliyor” şeklinde konuştu. Rektör Battal, sanayici veya herhangi bir konuda üniversitelerden talepte bulunması üniversitenin de bunu arz etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca sanayicilerle çok iyi ilişkiler içinde olduğunu ve üniversite olarak Türkiye’de 26. sırada olduğunu ve ilk 10’a girmek için de çaba sarf ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER