BDP’Den 8 Mart olaylarına tepki

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Teşkilatı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarında bazı illerde kadınlara yönelik gerçekleştirilen saldırılara tepki gösterdi.

BDP’Den 8 Mart olaylarına tepki

 

Sanat Sokağı'nda Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, BDP İl Eş Başkanı Musa İtah, BDP Parti Meclisi (PM) Üyesi İhsan Coşkun'un da katılımıyla bir araya gelen grup adına hazırlanan basın açıklamasını, BDP Van İl Eş Başkanı Figen Yaşar okudu. Basın metnini okuyan İl Eş Başkanı Figen Yaşar, “Devlet şiddetinin bir göstergesi olan yasaklamalar ile bu yılda karşı karşıya kalan kadınlar her şeye rağmen alanlarda taleplerini dile getirmişlerdir.” Dedi.

 

Yaşar, “Her sene olduğu gibi bu senede kadınlardın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü özgürlük, barış ve eşitlik talepleri eşliğinde büyük bir coşku ile kutlamıştır. Fakat kadının özgür duruşuna ve örgütlü sesine tahammül edemeyen eril zihniyet birçok yerde ve farklı zamanda saldırılarını sürdürmüş ve en nihayetinde de Van merkezde 8 Mart kutlamalarının bitiminde hiçbir olay çıkmadığı halde polis keyfi bir tavırla Cemal Işık genç bir arkadaşımızı plastik mermiyle yakın mesafeden hedef gözeterek yaralamıştır. Ayrıca İstanbul ve Mardin de 8 Mart kutlamalarında kadınlara saldırılmıştır.

 

Devlet şiddetinin bir göstergesi olan yasaklamalar ile bu yılda karşı karşıya kalan kadınlar her şeye rağmen alanlarda taleplerini dile getirmişlerdir. Bu yasaklamalar özünde kadına yönelik şiddete her türlü zemini sunmuştur. Mardin de gözaltına alınan dört gazete dağıtımcısından olan Yasemin Yılmaz, yaşadığı psikolojik şiddetten kaynaklı iki aylık bebeğini kaybetmiştir. Bu bir cinayettir. AKP hükümetinin siyasi operasyonlarının devamı olan bu vahşetle birlikte Kadıköy meydanında özgürlük taleplerinin yanında erkek ve devlet şiddetini ve kadın cinayetlerini protesto eden kitleye Türkiye de futbolun ırkçı, cinsiyetçi ve şiddet yönünün sembolü olmuş olan holiganlarca saldırı gerçekleşmiş ve ikisi ağır olmak üzere 10 kadın yoldaşımız yaralanmıştır. Polis, bu ırkçı ve cinsiyetçi saldırıyı gerçekleştiren linççi güruha herhangi bir müdahalede bulunmadığı gibi bu saldırının bir parçası olmuştur. Bursaspor taraftarlarının otobüslerini kadın mitinginin yapıldığı alana getirtmiş ve tıpkı Samsun da HDK heyetine yönelik saldırıda olduğu gibi bir provokasyon sergilemiştir. Bununla birlikte resmi üniformalı polisler; BDP PM üyesi Serhat Bingöl’ün kardeşi Mücahit Bingöl’e linç girişiminde bulunmuş ve işkence yapmıştır. Mücahit Bingöl şuan hastanede bilinci kapalı bir şekilde yaşama mücadelesi vermektedir.” Dedi.

 

YAŞAR: SALDIRILARI KINIYORUZ

 

Kadınlara karşı yapılan saldırıları kınadıklarını ifade eden Yaşar, “Kadınlara yönelik bu saldırılar ataerkil kurumların kadınlara yönelik nefretinin yanı sıra kadın örgütlüğünden ne denli korkulduğunu da göstergesidir. Biz kadınlar bu çirkin saldırıyı sadece bir holigan saldırısı olarak değerlendirmiyoruz. Bursaspor taraftarı bu saldırısı ile ırkçı ve şiddet yönü de ortaya çıkmıştır. Kaldı ki, Bursaspor’un ilk marifeti de değildir. Daha öncede başta Diyarbakırspor taraftarlarına yönelik ırkçı saldırılar olmak üzere birçok şiddet olayına karışmış ve dünyanın en saldırgan ve ırkçı kulüplerinden biri olarak adından söz ettirmiştir. Futbol holiganlarının kadınlara yönelik bu saldırıları karşısında resmi kurumlar hiçbir müdahalede bulunmamış ve bu saldırganlar hiçbir şey olmamış gibi akşam tribünlerde maç izlemişlerdir. Demokratik Özgür kadın hareketi olarak işkenceye özdeşleşmiş polisin Van da Cemal Işık arkadaşa keyfi müdahalesi, Mücahit Bingöl’e yönelik işkencesini ve Kadıköy de miting sonrası dağılmakta olan kadın ve çocuklara yönelik Bursaspor holiganlarının bu saldırılarını kınıyoruz. Kürt kadınları olarak bu ırkçı ve cinsiyetçi saldırılar karşısında sessiz kalmayacak ve her zaman olduğu gibi özgürlük taleplerimizle alanlarda olacağız.

 

Orhan AŞAN-Şehrivan

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 13:00
YORUM EKLE