banner150

Bir proje daha Tamam!

Kentte son iki yıla yakın zamanda Van Gölü Atık Su Arıtma tesisi, Kent Meydanı, cadde ve sokakların yenilenmesi gibi önemli çalışma ve projelerin konuşulduğu Van’da, büyükşehir eliyle bir yatırım da sokaktaki canlılar için yapıldı. Uzun yıllardır Van’ın en büyük sorunlarından birisi olan başıboş hayvanların kontrol edilememe sıkıntısı belediyenin tamamlanan projesi ile son buldu. Sokaktaki hayvanlar artık hem rehabilite edilecek, hem barınakta ağırlanacak hem de isteyen bu hayvanları sahiplenebilecek.

Bir proje daha Tamam!

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ/HAMİT KARAKUŞ-  Van Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen tam donanımlı ve Bölgenin en büyük, en modern tesisi olma özelliği taşıyan  "Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi" törenle hizmete açıldı.  İpekyolu ilçesindeki Yalımerez Mahallesi'nde 10 bin metrekare alan üzerinde kurulan merkezde Van ve bölgedeki sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitasyonu yapılacak.

 

2015 Yılında yapımına başlanan ve 2017 yılında artan Hayvan Popülasyonu nedeniyle ihtiyaca cevap verebilmek adına Van Büyükşehir Belediyesi tarafından proje kapsamına alınan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezi hizmete açıldı. Vali Zorluoğlu ve kentteki yöneticilerin katıldığı törenle açılan barınak hem Vanlıları büyük bir sorundan hem de hayvanları sokaktan kurtaracak bir yatırım olarak hayat buldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyan "Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi" 10 bin metre kare üzerine kurulu, 3 bin 550 metre kare kapalı alana sahip merkez, 4 veteriner hekim, 2 ameliyat personeli, 6 hayvan toplama personeli, 10 hayvan bakıcısı, 3 şoför, 3 bekçi, 1 bahçıvan, 2 büro görevlisi olmak üzere toplamda 31 personel istihdam ediliyor. Kedi ve köpek karantina bölümlerinin de olduğu merkezde 74’ü kedi, 150’si köpek olmak üzere toplamda 224 sokak hayvanı bulunuyor. Tesis, tıbbi cihaz ve personelleriyle modern bir hayvan hastanesi statüsünde hizmet verecek. Açılışta konuşan Zorluoğlu: “Her cana kıymet ve ehemmiyet veriyoruz.” Diyerek açılışı gerçekleştirirken Vanlılara da hayvanları sahiplenme çağrısı yaptı.

 

“HER CANA KIYMET VERİYOR, EHEMMİYET GÖSTERİYORUZ”

 

Merkezin açılışında bir konuşma yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu, “Büyük şehir Belediyemiz, sadece insanlara hizmet etmiyor. Aynı zamanda hayatın içerisinde ki diğer canlılara da Belediye olarak hizmet götürme hayreti içerisindeyiz. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde ‘Yerdekilere Merhamet Eyle ki Göktekilerde Sana Rahmet Eylesin’ buyuruyor. Esasen bu bizim kültürümüzde yaratılanı severim, yaratandan ötürü düsturu şeklinde kültürümüzde yer almıştır. Bu çerçevede Allah’ın yarattığı her cana hizmet ediyoruz, her cana kıymet veriyoruz ve ehemmiyet gösteriyoruz.” Dedi.

 

 

PROJELER HÜKÜMET DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞİYOR

 

Van Büyükşehir Belediyesinin önemli projelerinden biri için burada olduklarını ifade eden Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, 15 aydır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü ve Van'da yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilmeyen projeleri Cumhurbaşkanı ve hükümetin destekleriyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE BİR İLK

 

İnsana yapılan hizmetin yanı sıra, hayatın içerisindeki canlılara da hizmet ettiklerini ifade eden Zorluoğlu, "Allah'ın yarattığı her şey bizim için değerlidir. Bugün burada açılışını yaptığımız “Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” bu değerin en önemli göstergesidir" ifadelerine yer verdi. Zorluoğlu, “Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu tesisin yapımına 2015 yılında başlandı. Ancak 2017 yılında şehrimizde artan Hayvan Popülasyonu nedeniyle ihtiyaca cevap verebilmek adına bazı düzenlemeler yaptık. Mevcut binaya ek binalar (3 kalıcı Padok) yapmak suretiyle kapasite artırımına gittik. Tesise Tıbbı ve Medikal malzemeler de alınarak modernizasyonu yeniden yapıldı.” dedi.

 

 

TESİS MODERN BİR HAYVAN HASTANESİ STATÜSÜNDE HİZMET VERECEK

 

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezi ile ilgili bilgi veren Zorluoğlu, “Toplamda 10 bin metre kare üzerine kurulu, 3 bin 550 metre kare kapalı alana sahip merkezimizde, 4 veteriner hekim, 2 ameliyat personeli, 6 hayvan toplama personeli, 10 hayvan bakıcısı, 3 şoför, 3 bekçi, 1 bahçıvan, 2 büro görevlisi olmak üzere toplamda 31 personel istihdam edildi. Kedi ve köpek karantina bölümlerinin de olduğu merkezimiz 74’ü kedi, 150’si köpek olmak üzere toplamda 224 sokak hayvanı barındırılabilmektedir. Tesisimiz, tıbbi cihaz ve personelleriyle modern bir hayvan hastanesi statüsünde hizmet verecek. Bu hizmet sayesinde Van’ın caddelerinde ve sokaklarında sahipsiz, bakıma muhtaç, yaşlı ve hastalıklı sokak hayvanları görevlilerimiz tarafından toplanarak barınağımızda koruma altına alınacak. Veteriner hekimlerimiz tarafından tedavi edildikten sonra 3-5 gün süreyle kontrol altında tutulup tekrar alındıkları bölgede doğal ortama bırakılacaklar. Hasta, yaşlı ve güçten düşmüş sakat olan sokak hayvanlarımız ise barınağımızda sürekli tutulacak.” dedi.

 

 

ZORLUOĞLU: VATANDAŞLARIMIZI DA BURAYA DAVET EDİYORUM

 

Tesisin daha önce hizmet verdiğini ve resmi olarak bugün açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Zorluoğlu, “2018 yılı şubat ayı itibariyle gerek vatandaşlar tarafından gerekse basın yoluyla yapılan ihbarlar sonucu 2 bin 283 hayvan merkezimize getirilerek tedavileri yapılmıştır. 850 hayvanın kısırlaştırma, küpeleme, çip ve aşıları da ayrıca yapılmıştır. Tedavi edilerek sağlıklarına kavuşturulan 44 hayvan ise hayvanseverler tarafından sahiplendirilmiştir. Tesisimizde koruma altında olan hayvanları sahiplenmek isteyen vatandaşlarımızı da buraya davet ediyorum. Gelip bu hayvanları alarak sahiplenebilirler. Hayvan bakım ve Rehabilitasyon merkezimiz de çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayabilmek için özel programlarda düzenleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

 

“TESİSİMİZ VAN’IMIZA HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

 

Büyükşehir Belediyesi Sokak hayvanlarına önem gereği kent merkezine yeni 19 adet hayvan beslenme odağı kurduğunu belirten Zorluoğlu, “Toplam 60 adet odakta bu güne kadar sokak hayvanları için toplam 21 ton mama kullanıldı.  Ben bu projede görev alan, bize destek veren tüm çalışma arkadaşlarıma, hayvan sever dostlarımıza teşekkür ederim. Tesisimiz Van’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

 

 

Programa İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve kurum amirleri katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 05:29
YORUM EKLE