Böyle demokrasi olmaz!

Van’da seçim çalışmalarının henüz başladığı şu günlerde AK Parti Büyükşehir Adayı Osman Gülaçar ve Ak Partililer şehrin göbeğinde BDP’li grubun önce sözlü sonra taşlı sopalı saldırısına uğradı. Protesto ile başlayan olaylar yerini silah seslerine bıraktı. Yaşanan kargaşada AK Parti adayı Gülaçar ve Ak Partililer çareyi cadde üzerinde bulunan İpekyolu İlçe Teşkilatı’na sığınmakta buldu. Geriye ise demokrasi adına iki yanlış kaldı…

Böyle demokrasi olmaz!

Van’da 30 Mart 2014’te yapılacak olan yerel seçim çalışmaları daha kampanyalar başlamadan sekteye uğradı. Seçim çalışmalarını kent merkezinde yürüten AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Gülaçar, önce bir grup BDP’linin sözlü saldırısına ve protestosuna ardından da "Kimseden korkmuyoruz" diye konuşma yapınca, bu kez taşlı saldırıya uğradı. Bir anda mahşer yerine dönen Maraş Caddesi üzerinde yükselen silah sesleri ise tam bir korku yarattı. Polis ve korumalarının havaya ateş açarak kalabalığı dağıtırken, Gülaçar da parti binasına alınarak korundu.

Partilerin adaylarının seçim çalışmalarına hız verdiği Van'da bugün öğlen saatlerinde olaylar çıktı. Ak Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar, Van Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Sanat Sokağı'nda esnaf ziyaretine çıktı. Gülaçar buradan Kazım Karabekir Caddesi'ne geçtiği sırada, toplanan bir grup BDP'nin yeniden aday gösterdiği Van Belediye Başkanı Bekir Kaya lehine slogan atmaya başladı.

KARŞILIKLI SLOGANLAR ATILDI

Yaklaşık 500 kişilik grup bu kez Gülaçar'ı protesto etmeye başlayınca, yanındaki 100 kadar partili de 'Başkan Gülaçar' sloganı atarak karşılık verdi. Ardından da Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülaçar kaldırımda durarak, "Bir daha söylüyorum. Korkan, geri adım atan namerttir. Proje ve hizmetlerinizle kendinizi orta yere koyun ve ifade edin. Ama böyle korkuyla, şiddetle, baskıyla olmaz. Bu memlekete huzur, kardeşlik lazım. Allah'a yemin ediyorum ki, korkmuyorum" diye konuştu.

TAŞLI SALDIRI BAŞLADI

Ak Parti adayı Osman Nuri Gülaçar bu konuşmasının hemen ardından BDP'li kalabalık grubun taşlı saldırısına uğradı. Gülaçar'ı korumak isteyen taraftarları, hemen etrafında çember oluşturup, cadde üzerinde bulunan Ak Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı'na apar topar sokarken, yakında bulunan polis ve korumalar da havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Saldırının ardından çok sayıda polis olay yerine sevk edildi. Kalabalık bir süre dağılmazken, güvenlik güçleri Ak Parti binası çevresinde önlem aldı.

BDP: GÜLAÇAR YANDAŞLARI SİLAH KULLANDI

Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar'ın BDP'li bir grubun taşlı saldırıya uğraması sırasında, polisler dışında havaya ateş açan bir kişinin de olduğu ileri sürüldü. Olaylarda bir kurşun, yakındaki işyerinin camından girdi. Polis dışında ateş eden kişinin kim olduğu araştırılırken, olay sonrası Ak Parti İpekyolu İlçe binası önünde toplanan BDP'liler de oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi devam ederken olay yerine BDP yöneticiler geldi. BDP'lilerin yaptığı konuşma sonrası toplanan kalabalık Cumhuriyet Caddesi'ndeki Sanat Sokağa yürüdü. Burada BDP İl Başkan Yardımcısı Atilla Kumli, basına yaptığı açıklamada, AK Parti Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar taraftarlarının halka ateş açtığını ileri sürdü. Kumli, "Bir yerde istenmiyorsanız silah zoruyla kendinizi kabullendiremezsiniz. Bu bölgede AKP istenmiyor. AKP buradan bence artık çekilmelidir. Biz AKP ve devleti uyarıyoruz. Bu silahı sıkan kişi derhal yakalanmalı ve yargılanmalıdır" dedi. Bu açıklamaların ardından BDP'liler dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 13:40
YORUM EKLE