banner166

Bu festival Çaldıran'a çok yakıştı!

Van'ın Çaldıran ilçesinde düzenlenen "2. Geleneksel Kayak Festivali" düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu festivale renkli görüntülere sahne oldu. Çaldıran Belediyesi tarafından düzenlenen festival için il ve ilçelerden kayakseverler, Çaldıran Kayak Merkezi'nde buluştu. Festival açılışı öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından yakılan festival ateşiyle etkinlikler başlatıldı. Kayak takımlarının meşale gösterisi yaptığı festivalde, halk oyunları ekibine vatandaşların katılması renkli görüntüler oluşturdu.

Bu festival Çaldıran'a çok yakıştı!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ-  Van'ın Çaldıran ilçesinde düzenlenen "2. Geleneksel Kayak Festivali" düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu festivale renkli görüntülere sahne oldu. Çaldıran Belediyesi tarafından düzenlenen festival için il ve ilçelerden kayakseverler, Çaldıran Kayak Merkezi'nde buluştu. Festival açılışı öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından yakılan festival ateşiyle etkinlikler başlatıldı. Kayak takımlarının meşale gösterisi yaptığı festivalde, halk oyunları ekibine vatandaşların katılması renkli görüntüler oluşturdu.

DUNDAR: MİLLİ VE YEREL İMKÂNLARLA KÜÇÜK BİR TESİS YAPTIK

Festivalde açılış konuşmasını yapan Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, “Bu karın, kışın içerisinde olumsuzluklara yoğunlaşmadan, bunu nasıl imkâna, nasıl nimete dönüştürebileceğimizin peşine düştük. Evet, burası Türkiye’nin en soğuk yeri olabilir, kışın uzun geçtiği bir yer olabilir, ama bunun daha yoğununu yaşayan birçok ülkeler var. Bu ülkeler bu gün gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan yerleşim yerleri. Biz neden bunu yakınma sebebi olarak görüyoruz da, yararlanma sebebi olarak görmüyoruz diye düşündük ve tamamen yerli ve milli imkânlarla, yerel imkânlarla burada bu küçük tesisi yaptık.” dedi.

“TERMAL KAYAK KONSEPTİNİ DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE İLK DEFA BURADA HAYATA GEÇİRDİK”

Tesisin ileride yapılacak olan tesislerin nüvesi, tohumu, ilk adımı olduğunu ifade eden Dundar, “Burası Türkiye’nin en soğuk yeri ama Türkiye’nin en sıcak suyu da, en şifalı suyu da burada çıkıyor. 93 dereceye varan hiper termal sular burada çıkıyor. Bu ikisini birleştirerek termal kayak konseptini dünyada ve Türkiye’de ilk defa burada hayata geçirdik. Tabi ki bunların hepsinin bir anda, bir yılda olması mümkün değil. Biz bir vizyon ortaya koyduk ve bu vizyonun geliştirilmesi bizden sonra gelecek olan arkadaşlarımıza ve buradaki yerel yöneticilere düşüyor. Çünkü burada istihdam olduğunda, burada üretim olduğunda işsizlikte biter, göç te biter. Huzur da gelir, güvenlikte gelir” dedi.

"KIŞ TURİZM MERKEZİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, soğuk havanın hâkim olduğu ilçede güzel etkinler düzenlemeye gayret ettiklerini söyledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivali sürdürmek istediklerini belirten Dundar, "İnşallah Türkiye'nin önemli bir kış turizm merkezi olmayı hedefliyoruz. Burada yıllardır soğuk dışında bir haber çıkmadı. Genellikle eksi 40 dereceleri bulan soğuk, donan yaban hayvanları gündeme geldi. İnşallah bundan sonra sıcak termal suyumuzla ve kar kalitesinin yüksek olduğu bir kayak merkeziyle daha güzel bir ilçe haline geleceğiz." diye konuştu.

DUNDAR: SPORCULAR YETİŞTİRECEĞİZ

İlçenin büyük bir kayak potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Dundar, "Burada çocuklarımız artık kışın evlerine kapanmayacak. Kayak ve buz pateninde milli sporcularımız çıkacak. İnşallah uluslararası yarışmalara katılacak sporcular yetiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

ARVAS: FESTİVALİN DEVAMINI DİLİYORUM

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise, 1514 yılında kazanılan Çaldıranın Zaferinin Kürtlerin ve Türklerin kardeşlik zaferi olduğunu ifade ederek, “Osmanlı’nın 600 yıllık sürecinde bir elmanın iki parçası şeklinde asli unsur olarak devam eden bu bölge, birçok talihsizlikler yaşadı. Canını hiçe sayan 120 tane Vanlı gencin, askerlere mühimmat götürdüğü sırada soğuktan donarak şehit olduklarını da tarihlerden biliyoruz. Bu günde burada kayyumların hizmetlerine hepimiz şahit oluyoruz. Bu festivalin devamını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: AMACIMIZ ÇALDIRAN’I TANITMAK

Festivalde ilk defa kayak merkezinde kaymanın keyfini yaşayan Büşra Gönül isimli öğrenci, buz pateni yapıyoruz. Çok zevkli bir şey” ifadelerine yer verirken Beden Eğitim Öğretmeni Melek Öztürk ise, “Çaldıran, ülkemizin en soğuk ilçelerinden biri. Kar ve su sürekli yerde var. Ama bu demek değil ki insanlar hiçbir şey yapmadan sürekli evde oturacaklar. Bunu spora ve eğlenceye dönüştürebiliriz. Biz de çocuklarla toplandık ve buraya geldik. Amacımız bu çocuklarımıza yeni bir sporu tanıtmak ve daha sonra Çaldıran’ı tanıtmak. Çocuklarımız çok hevesli oldukları için paten kaymayı çabuk kavradılar. Onlar eğlendikçe biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

KAYAK FESTİVALİ’NDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Çaldıran merkez ve ilçeye bağlı köy okullarındaki öğretmen ve öğrencilerin yoğun katılımı ile renkli görüntüler oluşturdular. ‘2. Geleneksel Kayak Festivali’ kapsamında ilçe ve ilçeye bağlı okullardan gelen öğrenciler festivale de kızak ve naylon poşetle kayak yarışması düzenlendi. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar’ın elinden aldı.

VATANDAŞLARDAN FESTİVALE YOĞUN İLGİ

Çaldıran Kaymakamlığı ve Çaldıran Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen festivale Van ve Çaldıran’dan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yoğun ilginin gösterildiği "2. Geleneksel Kar ve Kalan Festivali"ne Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Rekin Dündar, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Levent Akay, Çaldıran 6. Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Özkan Kantemir, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Diki, İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 09:55
YORUM EKLE