Bugün dünya ‘Tütünsüz’

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm Dünya genelinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Tütünsüz Günü olarak belirlenen 31 Mayıs kapsamında bir açıklama geldi.

Bugün dünya ‘Tütünsüz’

ŞEHRİVAN HABERİl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm Dünya genelinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Tütünsüz Günü olarak belirlenen 31 Mayıs kapsamında bir açıklama geldi. Bu kapsamda yaptıkları çalışmalar değinen İl Müdürlüğü Yetkilileri “Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ve tütün ürünlerinin insan sağlığına olan zararlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" olarak kutlanmaktadır. Bakanlığımızca, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününün bu yılki teması “Sigara Bırakma” olarak açıklanmıştır. Tütün ve tütün ürünleri kullanımından doğan zararların azaltılması kapsamında; tütün ürünlerine erişimin kısıtlanması, tütün ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklanan zararlar konusunda toplumsal sağlık okuryazarlığının arttırılması, ikna edici sağlık iletişim kampanyaları ile toplumsal farkındalığın oluşturulması ve ülkemizde sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmaların yanı sıra özel gün ve haftalarda da farklı etkinlikler düzenlenerek kamuoyunda konuyla ilgili farkındalık düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir.” İfadelerini kullandılar.

“MANİLER SÖYLETİLDİ”

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızda konu ile ilgili farkındalık oluşturmak amacı ile İl ve İlçelerimizde ramazan davulcularına sahurda sigaranın bırakılması ile ilgili maniler söylettirildi. Ayrıca sigara denetim personellerimiz tarafından 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’a dair bilgilendirmeler yapılmış, vatandaşlarımıza tütün ve tütün ürünlerinin zararları anlatılarak, broşür dağıtılmış ve karbon monoksit ölçümü yapılmıştır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE