Büyükşehir Belediye Meclisi inanç ve değerler komisyonu Surp Stepanos’ta inceleme yaptı

Van Büyükşehir Belediye Meclisi İnanç ve Değerler Komisyonu, Muradiye İlçesi Aksorik Dağı'nın eteklerinde bulunan tarihi Surp Stepanos Manastırı’nda incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediye Meclisi inanç ve değerler komisyonu Surp Stepanos’ta inceleme yaptı

Bend-i Mahi Çayı yakınlarında bulunan manastırı ziyaret edip, inceleme yapan komisyon üyelerine, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan temsilciler de eşlik etti.


13. yüzyılda inşa edilen ve 1915 yılına kadar ibadete açık olan manastır, özellikle 1970'li yıllardan sonra büyük bir yıkıma uğramış durumda. Tahribatlara rağmen yüzyıllardır ayakta kalmayı başarabilmiş manastır, son 50 yıldır define avcılarının hedefinde.

Manastıra dair hazırlanacak raporun meclise sunulacağını belirten İnanç ve Değerler Komisyonu Başkanı Melice Görmez, tarihi yapının restore edilmesi gerektiğini belirterek, “Birlikte yaşamanın kültürünü tekrar inşa etmeliyiz. Halkımız şunu çok iyi bilmeli ki asıl hazine buradaki tarihi yapılardır. Bu yapıların ayakta kalması bizim için en büyük zenginliktir. Bu konuda herkesten yardım bekliyoruz ve herkesi duyarlılığa davet ediyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE