BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Tüm Bel-Sen sendikası, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Tüm Bel-Sen sendikası, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı. Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, yapılan iyileştirmelerin tamamen halkın sosyo-ekonomik durumunu ve kentteki işsizliği göz önünde bulundurarak yaptıklarını söyledi.

Tüm Bel-Sen sendikası, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı. Belediye binasında gerçekleşen törene Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, Genel Sekreter Sedat Töre, Genel Sekreter Yardımcıları Erhan Aksoy, İrfan Sönmez, VASKİ Genel Müdürü Mehmet Özköseoğlu ile Tüm-Bel Sen Şube Eş Başkanları Eylem Uca, Şükrü Kaçıcı ve yönetim kuruyu üyeleri katıldı.

KAYA: İŞSİZLİK VE GEÇİM SIKINTISI YAŞANIYOR

İmza öncesi konuşan Eş Başkan Kaya, sözleşmede yaptıkları sosyal iyileştirmelerin tamamen kentin sosyo-ekonomik durumuna göre yapıldığını belirtti. Kaya, “Gönül isterdi ki en iyi artışı yapalım ancak kentimizin sosyo-ekonomik durumunu göz önüne getirdiğimizde buna göre bir artışı yapmamız gerekiyordu. Kentimizde çok büyük bir işsizlik ve geçim sıkıntısı yaşanıyor. Parti politikamız gereği halkın içerisinde bulunduğu duruma göre davranarak bir artış yaptık” diye konuştu. Sendika Eş başkanları Uca ve Kaçıcı ise belediye yönetimine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından sendika ile Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ arasında TİS imzalandı.

‘YÜZDE 50'Sİ KADIN OLACAK’

Yapılan toplu sözleşmede, sosyal hakların iyileştirilmesinin yanı sıra birçok madde de yer aldı. Sözleşmede 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlar, 21 Mart Newroz bayramında da bütün çalışanlar ücretli izinli sayılacak. “Van Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Tüm-Bel Sen üyesi emekçiler, verdikleri hizmetlerde ekoloji dengeyi korumayı esas alır ve bunu bozmaya dönük girişimleri ortaklaşa bir şekilde engellemeye çalışır” maddesinin de eklendiği sözleşmede, belediyeye alınacak personellerin yüzde 50'sinin kadın olması da sözleşmeye eklendi. Belediye çalışanlarının bulundukları yerleşim alanında hakla iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla, belediye çalışanlarına resmi dil dışındaki dillerin öğretilmesi için belediye gerekli katkının yapılması için karar verilen sözleşmede belediye personeline yılda bir kez chek-up yapılması da karar altına alınması da maddeler arasında yer aldı.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 14:11
YORUM EKLE