Büyükşehir'den ayrımcılık açıklaması

Van Büyükşehir Belediyesi, son dönemde kamuoyunda Büyükşehir Belediyesi’nin belediyeler arasında ayrımcılık yaptığına dair oluşan söylemlere karşılık açıklama yaptı.

Büyükşehir'den ayrımcılık açıklaması

Van Büyükşehir Belediyesi ile ilgili son dönemde kamuoyunda yer alan belediyeler arasında ayrımcılık yaptığı söylemleri üzerine Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi, basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklama yaptı.

KOMİ: İDDİALARIN HİÇBİR GERÇEKLİĞİ YOKTUR

Büyükşehir Belediyesi’nin belediyeler arasında ayrımcılık yaptığı söylemleri üzerine açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi, Belediyeler arasında ayrımcılık yapıldığına dair söz konusu iddiaların hiçbir gerçekliği olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Van Büyükşehir Belediyesi olarak seçimi kazanıp mazbatalarımızı aldığımız günden bu yana 31 Mart tarihinde HDP’nin kazanmış olduğu ancak YSK tarafından KHK gerekçesiyle AKP’li adaylara verilen Tuşba, Edremit ve Çaldıran Belediyesi dâhil olmak üzere tüm ilçe belediyelerine karşı ayrım gözetmeksizin her türlü hizmeti sağlamaya çalıştık ve aynı anlayışla da sağlamaya devam ediyoruz.” dedi.

“AÇIKLAMA YAPMAYI BİR GÖREV VE BORÇ BİLİYORUZ”

Van halkına karşı siyasi aidiyet gözetilmeksizin hizmet etmeyi görev bildiklerini ifade eden Komi, “Van Büyükşehir Belediyesi Eş başkanlarımız Sayın Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı başta olmak üzere seçilmişler olarak Van halkına karşı siyasi aidiyet gözetilmeksizin hizmet etmeyi görevimiz bildik. Bizlerin bu çabasını görmezden gelerek kamuoyunu yanıltan ve aslı astarı olmayan iddiaların sistemli olarak dolaşıma sokulmasını oldukça manidar buluyoruz. Bizleri seçerek iradesini temsil ettiğimiz Van halkına söz konusu iddialara dair açıklama yapmayı bir görev ve borç biliyoruz.” diye belirtti.

“KARAR MECLİS OY ÇOĞUNLUYLA ALINMIŞTIR”

Belediyeler arasında ayrımcılık yapıldığına dair söz konusu iddiaların hiçbir gerçekliği olmadığını dile getiren Komi, “Öncelikle bunu vurgulamak ve kamuoyunu yanıltan, kandırmaya yönelik iddialara ilişkin detaylı bilgileri sizlere somut belge ve kanıtlarla sunmak istiyoruz. Van Büyükşehir Belediye Meclisi, HDP ve AKP gruplarından oluşmaktadır. Hizmetlerimize dair alınan her karar bu meclis tarafından karar altına alınmaktadır. Söz konusu iddiada yer alan karar da meclisimizce oy çokluğuyla alınmıştır. Ve o gün o mecliste şu diyaloglar geçmiştir. Meclis başkanı olarak şunu ifade ettim. ‘Bu gidişle bu tür yardımların önü alınmayacak, benim naçizane görüşüm şudur; Yardım talepleri konusunda belediyelerin önünü kesmek lazım. Özellikle Özalp belediye başkanı Yakup Bey dâhil olağanüstü bir süreç olmadığı sürece bundan sonra artık yardımda bulunmayacağız. Büyükşehir bütçesinin var olan stokları da artık tükenmek üzere.”

KOMİ: BELEDİYELERE YAPILAN YARDIMLARI AÇIKLADI

Komi, belediyelere yapılan yardımlara değinerek şu ifadeleri kullandı: “Gevaş Belediyesi sınırları içerisinde yer alan vahşi çöp alanı olarak kullanılan Gevaş çöplüğünde ıslah çalışmaları başlattık ve ağaçlandırma yaparak ekolojik bir alan yarattık bunu da yaparken Gevaş Belediyesi’nin hangi siyasi partiye ait olduğuna bakmadan yaptık zira burada amacımız Van halkına ve Van’a hizmetti, bu anlayışla hareket ettik. Yine bir diğeri de Edremit çöp alanının ıslahı için belediye olarak tüm teknik ekibimizle birlikte çalışma yürüttük. Gürpınar’da Anak mezrasında yayla yolu yapıldı, Sevindik mahallesinde gölet temizliği ve ıslahı yapıldı, Düzgören mahallesine yol genişletme ve iyileştirme yapıldı. 13 ilçe arasında yol iyileştirme ve genişletme çalışması 99 kilometre ile en fazla Gürpınar ilçesinde yapıldı. Yine Gürpınar’da 4.5 Km yeni yol yapılmıştır. Ayrıca 67.5 km stabilize yol yapılmıştır. 358 km reglaj çalışması yaptık. Çatak ilçesine bağlı Konalga-Narlı mahalleleri arasında bulunan ziril deresi üzerine 30 menfez yapıldı. Yine Çatak ilçesinde 32 Kilometre iyileştirme ve genişletme yol, 279 Km reglaj, 2 km stabilize yol çalışması yaptık. Tuşba ilçesinde 18.4 km yol iyileştirme ve genişletme, 350 km reglaj çalışması yapıldı. Yine içlerinde Çaldıran, Gürpınar, Gevaş, Çatak, Bahçesaray belediyeleri ile e ulaşım alanında da yol çizgi çalışmaları, trafik işaret levhaları ile çalışmaların devamının sağlanması için iş makinesine gerekli olduğu halde yakıt desteği sağlanması çalışmaları gerçekleştirdik. Bunlar sadece Yol Yapım Dairemiz tarafından, Ak Parti Belediyelere yönelik yapılan hizmettir.” dedi.

KOMİ: KOZLUK BELEDİYESİ’NE YAPILAN YARDIM KAMUSAL AMAÇLIDIR

Kozluk Belediyesi’nce meclis kararı ve talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden istenen yardımın kamusal hizmet verme amaçlı olduğunu belirten Komi, “Söz konusu belediye tüm belediyeler gibi kamu hizmeti gören, kamu çıkarı için hareket eden bir belediyedir. Kamusal amaçlı olup yine bir kamu kurumuna teslim edilen yardımla ilgili yasal hiçbir engel olmadığı gibi kanunla düzenlenmiştir. Bu çerçevede 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesi aynı zamanda ‘Diğer Kuruluşlarla İlişkiler’ başlığı altında şunu belirtir. “Mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir ve bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunabilir. Bu takdirde iş, işin yapımını üstlenen kuruluşun tâbi olduğu mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır. Mahallî idareler ile merkezî idareye ait aslî görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla gerekli aynî ihtiyaçları karşılayabilir, geçici olarak araç ve personel temin edebilir. Kendilerine ait taşınmazları, aslî görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredebilir veya süresi yirmi beş yılı geçmemek üzere tahsis edebilir. Bu taşınmazlar aynı kuruluşlara kiraya da verilebilir.” ifade etti.

“DESTEK OLMAMIZ KARDEŞ BELEDİYE HUKUKUNUN BİR GEREĞİDİR”

Komi, “Biz komşumuz, arkadaşımız veyahut başka bir kurum da olsa dardaysa imkânlarımız dâhilinde destek olmaya her zaman hazır olduk ve başta da söylediğimiz gibi siyasi bir aidiyet gözetmeksizin. Özellikle Belediye olarak destek olmamız Kardeş Belediye hukukunun bir gereğidir. Ve kardeşlik hukuku işte tam da bu yüzden vardır.  Yasa ve kanun bu denli açıkça ortada iken kamuoyunu yanıltmak Van halkını yanıltmak, reyting uğruna, tıklanma uğruna tüm ülkeyi yanıltmak esasında bir acziyetin resmidir. Yalanlar üzerine ve eğer yardımlaşma konusunda ayrımcılığa dikkat çekmek isteniyorsa Özalp Belediyesi’nin Kayyum döneminde meclis kararı ile kardeş belediye protokolü imzalayan Tuzla Belediyesi, kayyum döneminde gönderilen çöp kamyonunu,  su tankerini, biz yönetime geldikten sonra alelacele resmi bir yazıyla geri istemesi örnek gösterilebilir. Kayyum döneminde de 31 Mart seçimlerinden sonra HDP’nin kazanması ile de Özalp halkı aynı halktır. Yönetimler arası ayrımcılık konusunda en son konuşması gereken biz değil aksine AKP belediyeleridir. Örneğin önceki dönemde Esenyurt Belediyesince Tuşba Belediyesi’ne Akköprü mahallesinde yaklaşık 1 milyon TL park hizmeti yapmıştır. Aynı zamanda bazı belediyeler tarafından araç hibesi yapılmıştır. Peki soruyoruz belediyeler arasında gerçekleşen bu tür destekler suç mudur? İşte bizim de yaptığımız yardımlar neden bir suç işlenmiş gibi algı yaratılıyor.” dedi.

KOMİ: KAMU KAYNAKLARININ İSRAF EDİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK

Son olarak Komi, kamu kaynaklarının israf edilmesinin önüne geçtiklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ve son olarak da şunu belirtmek isteriz; 190 araç ile aldığımız belediyeyi 150 araç ile yürütüyoruz. Mazbatayı aldığımız tarihten 30 Haziran tarihinde kadar 700 bin TL değerinde 105 ton litre yakıt tasarrufunu yaparak kamu kaynaklarının israf edilmesinin önüne geçtik. Ayrıca yönetime geldiğimiz 11 Nisan 2019 ile 11 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4 aylık giderimiz 11 milyon 887 bin TL iken, geçen yıl kayyum döneminde bu tarihler arasında 4 aylık gider 142 milyon 431 bin TL olmuştur. Hiçbir hizmet aksatılmadan tarafımızca 30 milyon 544 bin TL tasarruf sağlanmıştır.” şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
komi
komi - 11 ay Önce

he he at yalanı sevsinler sana inananı