banner166

Büyükşehir, depremi unutmuyor, unutturmuyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Gürpınar İlçesi’nin Güzelsu Mahallesi'nde (Hoşap) yeni imar alanlarında zemin-etüt çalışması yapıyor. Yapılan çalışma sonucunda bölgenin imara uygun olup olmadığı belirlenecek.

Büyükşehir, depremi unutmuyor, unutturmuyor

Büyükşehir Belediyesi, depremle yaşamayı öğrenmek ve depreme hazırlıklı olmak adına yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla merkez ve ilçelerde zeminin yerleşime uygunluğu ölçülüyor. Ayrıca imar planlarına altlık olmak üzere jeolojik-jeoteknik araştırmalar yapılarak bölgenin deprem risk haritası ortaya çıkartılıyor.

 

 

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Gürpınar Güzelsu Mahallesi'nde imara açılan 157 hektarlık alanda başlattığı zemin-etüt çalışmaları devam ediyor. 9 Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fuzuli Yağmurlu ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk öncülüğünde yapılan trenç (çukur) çalışmayla bölgedeki fay hatlarının hareketleri ve olası etkileri araştırılacak. Araştırma sonucunda ortaya çıkarılan veriler ışığında bölgenin yapılaşmaya uygun olup olmadığı da tespit edilecek. Raporların olumsuz olması halinde imara açılan alanların, imara tamamen kapatılması söz konusu olacak.

 

Sağlıklı kentleşme için yapılan deprem araştırmaların önemine değinen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 2011 depreminin izlerinin hala belirgin olduğu kentimizde olası depremlerde hasarı ve kayıpları en aza indirmek için zemin-etüt çalışmalarının büyük önem taşıdığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 11:37
YORUM EKLE