BÜYÜKŞEHİR’DEN MÜCADELE ÇAĞRISI!

Van, özellikle Afganistan’da üretilen uyuşturucunun sevkiyatında önemli geçiş noktalarından biri. Her yıl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma tarafından yapılan operasyonlarda tonlarca uyuşturucu madde ele geçiriliyor. Kentte uyuşturucu kullanımında da rakamlar dikkat çekici boyutlara ulaştı. Uyuşturucu kullananların sayısı Emniyet’e göre 15 bin, AMATEM yetkililerine göre 20 bin ancak Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışma neticesinde bu sayının 30 bin civarında olduğunu açıkladı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MÜCADELE ÇAĞRISI!

Van Büyükşehir Belediyesi kentin en büyük sorunu haline gelen madde kullanımıyla ilgili harekete geçerek, alınacak önlemler ile ilgili bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yaptığı bir toplantıyla uyuşturucu kullanımının engellenmesi için tüm Oda, STK ve sendikaları ziyaret ederek destek isteyecek. Büyükşehir Belediyesi ayrıca bu sorunun çözümünde rol alacak olan ‘Madde Bağımlılığı ile Mücadele Koordinasyonu’ kurdu. Koordinasyon, kentteki tüm kurumları ziyaret ederek, ortak mücadele çağrısı yapacak.

KOORDİNASYON ÇALIŞMALARA HIZ VERDİ

Van Büyükşehir Belediyesi, Van'da uyuşturucu kullanımına karşı ‘Madde Bağımlılığı ile Mücadele Koordinasyonu’ kurdu. Kentte yapılan araştırmada uyuşturucu kullanım yaşı 11'e kadar düşerken, kentte uyuşturucu madde kullanan kişi sayının ise 30 bine dayandığı belirtiliyor. Bu sorunun çözülmesi ve önlem alınması için çalışmalar başlatan Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, belediye bünyesinde kentteki sivil toplum örgütlerinin de katılımını sağlayacak bir mücadele yöntemi ortaya koydu. ‘Madde Bağımlılığı ile Mücadele Koordinasyonu’ kuran Büyükşehir, üçüncü kez bir araya gelerek çalışmalarına hız verdi.

ORTAK DİL OLUŞTURULACAK

Gerçekleştirilen toplantıda madde bağımlılığı konusunda ortak bir dil oluşturulması ve ortak hareket edilmesi konuları masaya yatırıldı. Yapılan toplantıya iki psikolog, bir avukat, iki Sağlık Hizmetleri Uzmanı, bir ATT ve üç psikolojik danışman yer aldı. Yapılan toplantının sonunda ise ‘Madde Bağımlılığı ile Mücadele Koordinasyonu’ kent genelindeki bütün sivil toplum örgütleri, oda, sendika ve kurumların ziyaret edilmesi, destek istenmesi ve ortak mücadele edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Koordinasyon kısa bir süre sonra kentteki tüm kurumlarla görüşerek, yol haritasını belirleyecek.


 ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 12:58
YORUM EKLE