BÜYÜKSÜN KONSEY!

Van’ın patronları kulübü olarak anılan Van Ekonomi Konseyi Van TSO dönem başkanlığında toplandığı birleşmede Van’ın en önemli iki sorununu masaya yatırdı. Yerel yönetimlerin seçim döneminde sık sık gündemine aldığı ama yıllardır çözülemeyen iki önemli sorun üzerinde önemli STK’ların görüş bildirdiği toplantıda taraflar hem çıkmaza giren kent imarı hem de Van Gölü kirliliği için hemen bir acil eylem planı oluşturma adına çalışma başlatma kararı aldı.

BÜYÜKSÜN KONSEY!

Van’ın patronları kulübü olarak anılan Van Ekonomi Konseyi Van TSO dönem başkanlığında toplandığı birleşmede Van’ın en önemli iki sorununu masaya yatırdı. Yerel yönetimlerin seçim döneminde sık sık gündemine aldığı ama yıllardır çözülemeyen iki önemli sorun üzerinde önemli STK’ların görüş bildirdiği toplantıda taraflar hem çıkmaza giren kent imarı hem de Van Gölü kirliliği için hemen bir acil eylem planı oluşturma adına çalışma başlatma kararı aldı. Yerel yönetimler seçimden sonra hala bu iki önemli konu için görüş bildirmezken STK’lar hemen harekete geçererek adeta yetkili birimlere de mesaj vermiş oldu.

Van TSO’nun dönem başkanlığında toplanan Van Ekonomi Konseyi 1 Haziran’da Gunness rekorlar kitabına girme adına yapılacak olan dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası denemesini konuştu. Toplantıda rekordan ziyade bu kahvaltının Van’ın marka değeri adına önemli bir girişim olduğu dile getirilirken, Van’ın önemli sorunlarından birisi olan imar durumu ve göl kirliliği de konuşuldu. İki önemli sorun üzerinde durulması gerektiğine vurgu yapılan toplantıda hemen konu ile ilgili çalıştay yapılacağı belirtildi.

Dünyanın En kalabalık Kahvaltı Sofrası Ekonomi Konseyinin de gündeminde
Van Ekonomi Konseyi Nisan Ayı olağan toplantısı Van Ticaret ve Sanayi Odası Dr. Atsushi Miyazaki Toplantı salonunda gerçekleştirdi. Toplantıya Dönem Başkanı VANTSO Başkanı Necdet Takva’nın yanısıra, VAN ESOB, VAN SMMMO, VANSİAD, VAN İŞGEM, VAZOB, VASİAD, VAN SOFÖD, TÜMSİAD, MÜSİAD ve ZİRAAT BANKASI BÖLGE BAŞKANLIĞI temsilcileri katılım sağladı. Toplantıda 1 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek Kahvaltı etkinliği başta olmak üzere kentin imar durumu ve Van Gölü’nün kirliği konuları görüşüldü.

REKOR BAHANE TANITIM ŞAHANE!

Dünyanın en kalabalık kahvaltı etkinliği hakkında konsey üyelerine sunum yapılarak kahvaltı etkinliğinin asıl amacının bir rekor denemesi olmasından çok kentin marka değerini artırmak ve turizm açısından kentin gelişimine katkı sağlayacak bir proje olduğu ifade edildi.
Toplantıda, söz alan STK temsilcileri bu organizasyon kapsamında temsil ettikleri kurumların tüm imkanları ile destek sunmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Konuyla ilgili düşüncelerini ve önerilerini sunan konsey üyeleri 15 gün sonra olağan üstü toplanarak süreci yakından takip etme kararını aldılar.

İMAR MESELESİ ÇÖZÜLMELİ!

Bir diğer gündem maddesi olan Kentin imar durumunu değerlendiren konsey üyeleri yerel yönetimlerle bir araya gelinerek bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerekliliğini dile getirdiler.Kente uygun olabilecek ve daha önce STK’lar tarafından hazırlanan raporlar göz önünde bulundurularak şehrin imar durumunun mutlaka revize edilmesi gerektiği üzerinde görüş birliği yapan konsey üyeleri kentin geleceğinin bu temel üzerinde şekilleneceğini ve bu konuda bir çalıştay yapacaklarını belirttiler.

BİR ÇALIŞMA DA VAN GÖLÜ İÇİN!

Son olarak Vangölü kirliliği konusunu masaya yatıran Van Ekonomi Konseyi temsilcileri Van Gölü’nün kentin en önemli değerlerinden biri olduğunu ve her gün biraz daha kirlenerek yok olmaya yüz tuttuğunu belirttiler. ‘Van gölü olmasa ne olurdu’ sorusunun toplumun her kesiminin kendine sorması gerekliliğine değinildi. Van Gölü çevresindeki tüm yerel yönetimlerle bir araya gelinmeli arıtma tesislerinin tam kapasite ile aktif bir şekilde çalışmasının çok önemli bir faktör olduğunu belirten konsey üyeleri Van Gölü koruma kanunu adı altında bir çalışma yapacaklarını ifade ettiler. Konuyla ilgili MÜSİAD Van Şubesi Başkanı Av. İsmail Say’ın yapmış olduğu çalışmalar bir sonraki toplantı da konseye anlatılarak en yakın zamanda TBMM gündemine taşınacağı ifade edildi.


(ERDAL ERBAŞ/ŞEHRİVAN) 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER