banner211

Çalışanlar dikkat! Emekli maaşlarını arttırmanın yolu

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensupları, son 3,5 yıl yani bin 261 gün ile emeklilik statüsünü ve maaşını değiştirebiliyor. Bağ-Kur'lu olan bir çalışan son bin 261 gününde SSK'lı olursa maaşı artıyor.

Çalışanlar dikkat!  Emekli maaşlarını arttırmanın yolu

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının emeklilik hesaplamaları ayrı ayrı yapılıyor. Son 3,5 yıl yani bin 261 günle ile emeklilik statünüzü değiştirebilirsiniz. Çünkü bir kişinin hangi kurumdan emekli olacağını son 3.5 yıldaki çalışmaları belirliyor. 10 yıl Bağ-Kur'lu çalışmış olsanız bile emekliliğinize bin 261 gün kala SSK'lı çalışmaya başlarsanız bu kurumdan emekli olabilirsiniz. Böylece Bağ-Kur'a göre daha yüksek maaş alma imkânınız doğar. Ayrıca daha erken maaşa kavuşursunuz.

 

SİGORTALILIK SÜRESİ ÖNEMLİ

 

Buradaki 7 yıl, geriye doğru takvim olarak değil sigortalı geçen 7 yıl olarak anlaşılmalı. Bu 7 yıllık sigortalılık süresinde hangi kurumdan daha fazla çalışılmışsa, o statüden emekli olunuyor. Eşitlik halinde ise son kuruma bakılıyor. 1 Ekim 2008 sonrasında sigortalı olanlarınsa tüm çalışma hayatına bakılıyor ve hangi kurumdan daha fazla prim ödenmişse orası emekliliği belirliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 11:56
YORUM EKLE

banner201