banner211

Canlı hayvan pazarında sosyal mesafeli sıkı pazarlık

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Van’da sopalarla yapılan pazarlıklar renkli görüntülere sahne oldu. Taraflar tedbir amaçlı bir sopanın iki ucundan tutarak hayvan pazarlığı yaptı.

Canlı hayvan pazarında sosyal mesafeli sıkı pazarlık

Yeni tip korona virüs salgını bu sene tüm hayatı olduğu gibi canlı hayvan pazarı adetlerini de değiştirdi. Korona virüse karşı önlem alan satıcılarla alıcılar artık tokalaşarak uzun süre pazarlık yapamıyor. Taraflar tedbir amaçlı bir sopanın iki ucundan tutarak hayvan pazarlığı yapıyor. Van’da Kurban Bayramı öncesi bin bir emekle yetiştirilen kurbanlıklar görücüye çıktı. Canlı hayvan pazarında kıran kırana geçen pazarlıkların birinde kullanılan tokalaşma sopası ise alıcı ve satıcının defalarca sallamasına daha fazla dayanamayarak kırıldı.

Bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla düştü

Bölgede uzun ve zahmetli bir sürecin ardından hayvanlarını yetiştiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla sabahın ilk saatlerinden itibaren Van Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nın yolunu tutuyor. Bu yıl canlı hayvan pazarında; 40 kilogramlık bir küçükbaş hayvan bin 600 liradan başlayan fiyatlarla alıcı bulurken, ortalama 500 kilogram olan büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 17 bin liradan alıcı buluyor. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla düştüğünün altını çizen besiciler, bu yılki Kurban Bayramı’ndan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti.

“Hayvanını satan besicilerin çok azı kar ediyor”

Besi sahibi Erdal Kızıltaş: Fiyatı 5 bin lira olan büyükbaş hayvan için 4 bin lira fiyat biçildiğini belirten Kızıltaş, ifadelerine şöyle devam etti. Fiyatların geçtiğimiz yıla oranla düştüğü son günlerde umutlu olduklarını söyledi.

Ahmet Etemoğlu isimli besici ise hayvanını satan besicilerin çok az kar ettiğini savundu. Kasapta etin kilogram fiyatı artarken canlı hayvan pazarında fiyatların düşük olduğunu ifade eden Etemoğlu, özellikle memurların son günlerde pazarda yoğunluk oluşturduğunu kaydetti.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 13:39
YORUM EKLE

banner201