CHP, ‘BOZUK ETLER’İ SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı’na “Van'daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'nca bozuk oldukları tespit edilen etler hangi yasal gerekçe ile başka bir askeri birliğe gönderilmiştir?” diye sordu.

CHP, ‘BOZUK ETLER’İ SORDU

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Et Süt Kurumu (ESK) Ağrı Kombinası'ndan Van'daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'na 31 Temmuz 2014 günü gönderilen 2 kamyon dolusu 15 ton etin bozuk olduğu anlaşılıp, durumun yetkili askeri personel tarafından tutanakla zabıt altına alındığını söyledi. CHP’li Tanrıkulu, en vahiminin de kısa süre önce kesimi yapılan hayvanlardan elde edildiği belirlenen etlerin daha sonra Et Süt Kurumu (ESK) tarafından başka bir askeri birliğe gönderildiği ve askeri birlik tarafından teslim alındığını ifade etti.

SAĞLIK RAPORLARI DEĞİŞTİRİLDİ Mİ?

Tanrıkulu bu bilgiler ışığında Bakan İsmet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:
“Van'daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'nca bozuk oldukları tespit edilerek kabul edilmeyen etler daha sonra hangi askeri birliğe gönderilmiş ve askeri birliğin ilgili yetkililerince teslim alınmıştır?. Van'daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'nca bozuk oldukları tespit edilen etler hangi yasal gerekçe ile başka bir askeri birliğe gönderilmiştir?. Bir askeri birliğin çürümeye yüz tuttuğu için kabul etmediği etler bir başka askeri birliğe kontrol ve muayeneleri tekrar yapılmadan nasıl gönderilebilmiştir?. Van 6. Hudut Alay Komutanlığı'na gönderilen etlerin bozuk, çürümeye yüz tutmuş etler oldukları bilindiği halde veteriner ve etlere ait hayvan sağlık raporlarının değiştirilerek sağlıklı etler gibi gösterilmek suretiyle askeri birliğe sevk edildiği iddiası doğru mudur?. 31 Temmuz günü Et Süt Kurumu (ESK) Ağrı Kombinası'ndan Van 6. Hudut Alay Komutanlığı'na gönderilen bozuk etlerin menşei/ menşeleri nedir?. Söz konusu 15 ton bozuk et eğer canlı hayvanların kesimlerinden elde edilmişlerse canlı hayvanlar, Et ve Süt Kurumu tarafından hangi firma veya firmalardan satın alınmışlardır?. Eğer söz konusu 15 ton bozuk et karkas et olarak Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınmışsa o halde 15 ton karkas et hangi firma/firmalardan hangi tarihlerde satın alınmıştır?. 23.07.2014 tarihli Resmi Gazete’de 13.05.2014 tarihinde Bosna-Hersek’te yaşanan sel felaketi nedeniyle anılan ülkeye ekonomik destek sağlamak amacıyla 15.000 ton büyükbaş hayvan etinin (taze veya soğutulmuş, dondurulmuş) sıfır gümrükle 31.12.2014 tarihine kadar ithal edilmesi için Et ve Balık Kurumuna tarife kontenjanı tahsis edildiği kararı yayınlandığı dikkate alındığında; Van’daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'na gönderilen bozuk etler bu kapsamda ithal edilmiş etler midir?. 1 Ocak 2005- 30 Aralık 2010 ve 1 Ocak 2011 – 10 Ağustos 2014 arasındaki dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki askeri birliklerde yaşanan besin zehirlenmesi vakalarının sayıları nedir?. Vahim iddialar sonucu Van'daki 6. Hudut Alay Komutanlığı'nca bozuk oldukları tespit edilerek kabul edilmeyen ancak daha sonra başka bir askeri birliğe gönderilen etler derhal toplatılacak mıdır?


(HABERLER.COM)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 16:53
YORUM EKLE