banner211

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 6 ay içinde bitireceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek anma ve deprem konutları anahtar teslim töreninde konuşuyor....

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 6 ay içinde bitireceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Kardeşlerim 1 yıl önce hüzünlüydük. Dertliydik, zira burada gözyaşı vardı, buralarda binalarımız depremle birlikte yıkılmıştı. Hemen buradaydık. Ve geldiğimizde her tarafın yerle yeksan olduğunu gördük. Sağ olsun, tüm bakan arkadaşlarım, gece demediler, gündüz demediler ve burada kurumlarımızla beraber bir taraftan depremde binaların altında kalan vatandaşlarımızı çıkarmaya gayret ettiler. 

Yıkılan binalar yapılır ama giden can geri gelmez. Fakat sizler öyle bir imani tavır ortaya koydunuz ki bize o ortaya koyduğunuz tavırla güç verdiniz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Yardımcım olarak görev yapan Fuat Bey, valimiz bu işin takibini yaptılar, koşturdular. Şu anda gakkoşlara yakışan binalar yapıldı. Bütün mesele okullarıyla, camileriyle, daireleriyle onlara mutlu bir imkan hazırlamak bizim görevimizdir. 

Devlet yük değildir, devlet yük alır. olur. Devlet vatandaşının mutluluğuyla mutlu olur. Geçmişte ne demişler devlete devlet baba demişler. Biz de bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik ve bu yolda devam ediyoruz. Biz sizin hizmetçileriniziz.

Bizler de Cumhur İttifakı olarak bu anlayışla millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Elazığ'a Şehir Hastanesi'ni de yaptık. Eğer bu hastaneler olmasaydı biz o geceyi nasıl atlatırdık. Bütün operasyonlar her şey çok süratli oldu. Bundan sonra yapacağımız daha çok işimiz var. 

6 AY İÇİNDE BİTİRECEĞİZ

6 ay içinde geri kalanları da bitireceğiz. Gakkoşlar bizimki bitmedi demeyecek. Bütün konutlar bitmiş olacak. 

5 MİLYAR LİRAYI AŞAN YATIRIM

Depremde evlerini kaybedenlere konutlarını teslim etmek için kolları sıvadık. 4774 binanın yıkımı gerçekleşti. Elazığ'da 20 bin Malatya'da 6 bin olmak üzere 26 bin konutun inşasına karar verdik.

Depremden sonraki 6 ayda 2517 konutu hak sahiplerine teslim ettik. 136 derslikli 8 okul inşaatı sürüyor. Malatya'da 1195 konutu hizmete sunduk, bugün Elazığ'da 5 bin 500 konutu daha teslim ederek toplam 8 bin ailemizi yeni evlerine kavuşturduk.

Özellikle köylerimiz için tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan çok özel projeleri hayata geçirdik. 5 milyar lirayı aşan bir yatırımla Elazığ'da yaklaşık 100 bin insanımız için modern, güvenli yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz.

Türkiye geçmişte maalesef afetlere karşı güvenli bir altyapı kuramamıştır. Yapı stokunun önemli bir bölümü depreme dayanıksız inşa edilmiştir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem konutlarını helikopterden inceleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan bilgi aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından duyurdu;

"Elazığ’da deprem dönüşüm çalışmalarımız kapsamında 20 bin konuş inşaa ediyoruz.
8 bin konutumuzun anahtarını Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın teşrifleriyle teslim ediyoruz " dedi.

DEPREMZEDE 18 YIL FAİZSİZ ÖDEYECEK

Elazığ ve Malatya’da yapılacak konutların yatırım değeri yaklaşık 7 milyar TL’yi bulurken, hak sahiplerine daire bedeli üzerinden yüzde 40 indirim yapılacak. Teslim sonrası iki yılı ödemesiz dönem imkanı sunulurken, taksitler 18 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenecek. Rakam bölgesine göre 2+1’lerde aylık 600, 3+1’lerde aylık 700 TL’den başlayacak, 950 TL’ye kadar çıkacak.

BÖLGEDEN İZLENİMLER

Bakanlığın davetiyle gittiğimiz Elazığ’da hem şantiye alanlarını hem de tamamlanan projeleri gezdik. 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Apartmanı’nda yeni evlerine yerleşen depremzedelerle konuştuk. Deprem korkusunu hala atlatamadıklarını belirten vatandaşlar yeni evlerinden memnun olduğunu dile getirdi. Yeni konutların hızlı yapılması konusuna vurgu yapan depremzedeler, “ Bu evlerde güvende hissediyoruz” dedi.

YATAY MİMARİ

5-6 katlı yapılarda yöresel mimari dikkat çekerken, inşaat kalitesi ‘orta üstü segment’ olarak tanımlanıyor. Abdullahpaşa Mahallesi’de yapılan projenin yüklenici firma yetkilisi inşaat malzemelerinin yüzde 80’inin yerli olduğunu ve yeni projelerle iç piyasanın da hareketlendiğini söyledi. Hatta inşaat hızı nedeniyle çevre illerden de malzeme temin edildiği belirtildi. Şehrin merkezinde 300 bin kişinin yaşadığını belirten yetkililer, 100 bin kişiyi etkileyen dönüşümle nüfusun 3’te 1’nin güvenli yapılara geçtiğini belirtiyor.

HABER7

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahoni
Mahoni - 1 ay Önce

Doğru diyorsun altı ay içinde ülkeyi ekonomi olarak bitireceksiniz

banner201