Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli arabayı tanıtıyor [CANLI YAYIN]

TÜRKİYE 'nin yerli otomobiline ilişkin son dakika haberler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobili canlı yayınla tanıtıyor. Yerli otomobilin fiyatı ve ismi de belli olacak. Örtünün açıklaması ile Türk halkı yerli otomobili ilk kez tam anlamıyla görecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli arabayı tanıtıyor  [CANLI YAYIN]

TÜRKİYE'nin teknoloji harikası elektrikli yerli otomobili görücüye çıkıyor. Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla yerli otomobil üretim tesisi Bursa'da kurulacak. Yatırımın süresi başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019'dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olarak açıklandı.

Gebze'deki tanıtım törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 14.50'de geldi. Erdoğan ilk olarak tören alanında yer alan Türkiye'nin üretim hayali yarıda kalan Devrim arabasına baktı. 

İlk olarak yerli otomobilin tanıtımı yapılacak. Ardından da yerli otomobilin örtüsü açılacak. Erdoğan'ın açıklamasını ve yerli otomobil tanıtımını yukardaki playerden canlı izleyebilirsiniz. 

Fabrika nerede olacak?


 

Elektrikli otomobil için verilen destekler şöyle:

Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde, yılda 175 bin adet olacak.Üretim tesisinde 300'ü nitelikli toplam 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) gerçekleştireceği yatırım için 30 bin otomobillik alım garantisi verildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 17:37
YORUM EKLE