Dağlar dağcıların gözdesi oluyor

İstanbul Zirve Dağcılık Kulübü üyesi 8 dağcı, Van'ın Gürpınar İlçesi'ndeki 3 bin 684 metre yüksekliğindeki Başet Dağı'na tırmandı.

Dağlar dağcıların gözdesi oluyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Patika Doğa Sporları Topluluğu, Van Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan '10 Zirveye, 10 Zirve Kutusu' projesi kapsamında davet edilen ilk dağcı grubu Van'ın doğasının kendilerini çok etkilediğini söyledi.

KOÇ: DAĞLAR ARTIK DAHA GÜVENLİ


Proje kapsamında Van YYÜ Patika Doğa Sporları Topluluğu üyeleri 1 ay önce Van gölü Havzası'nda bulunan yükseklikleri 2 bin 425 metre ile 3 bin 684 arasında değişen 10 dağa tırmanarak zirve kutuları bıraktı. Daha sonra Türkiye'deki çeşitli dağcılık kulüplerine davetler gönderilerek bölgenin tanıtımı için tırmanışlar yapılması istendi. Bu davete ilk olumlu yanıtı veren İstanbul Zirve Dağcılık Kulübü Başkanı Murat Ali Koç 8 üyesi ile birlikte Van'a gelerek Gürpınar İlçesi'ndeki 3 bin 684 metre yükseklikteki Başet Dağı'na tırmandı. İstanbul Zirve Dağcılık Kulübü Başkanı Koç, Van Gölü havzasının çok ihtişamlı dağlarla çevrili olduğunu belirterek şöyle dedi:


“Arkadaşlarımızın daveti üzerine bölgeye geldik. Barış sürecinin başlamasıyla birlikte de buradaki dağlar artık çok daha güvenli. Çünkü güven bizim için çok önemli. Tırmanışlar çok zevkli geçti. Tekrar buralara gelerek tırmanış gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.”

BİNGÖL: DAĞCILARI BEKLİYORUZ


Patika Doğa Sporları Topluluğu Başkan Yardımcısı Mustafa Bingöl, hazırladıkları projenin davet edilen ilk dağcı grubunun Van'a gelmesiyle amacına ulaşma yönünden iyi bir adım olduğuna dikkat çekti. Bingöl, “Van Gölü Havzası dağlar bakımından çok önemli bir bölge. Burada tırmandığımız her dağda Van Gölü'nün mavi suları eşliğinde zirve yapıyoruz. Bu projede amacımız, Van Gölü havzasının bu güzel dağlarını dünyaya tanıtmaktı. Bunun ilk adımını başarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonra Türkiye ve dünyadan dağcıları Van'a bekliyoruz” dedi.


Orhan AŞAN-Şehrivan

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER