Din-Bir-Sen’den İsrail kınaması

Din-Bir-Sen Van Şubesi Başkanı Yusuf Adli, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’yı basmasını kınayarak, “Kahpe İsrail tüm Müslümanlara meydan okuyor” dedi.

Din-Bir-Sen’den İsrail kınaması

Açıklamalarda bulunan Din-Bir-Sen Van Şube Başkanı Yusuf Adli, 1967'den bu yana ilk kez Mescid-i Aksa'yı tamamen geçen hafta kapatan katil İsrail’in çarşamba günü de Mescid-i Aksa Külliyesi’ne ait kubbenin altına kadar girerek mihrabı askerlerine çiğneterek kahpe bir saldırının altına imza attığını söyledi. Adli, “Medyadan öğrendiğimiz kadarı ile katil İsrail, 100 kadar askerini Mescid-i Aksa’ya sokmuştur. Camii avlusunu tahrip ederek savaş alanına çeviren katil İsrail askerleri, Mescid-i Aksa’nın mihrabını da postallarıyla çiğneyerek bütün dünya Müslümanlarına meydan okuyarak, tüm dünya Müslümanlarının kutsiyetlerine hakaret etmiştir. Müslümanlar için Mescid-i Aksa’nın anlamı ve önemi çok büyüktür. Müslümanların ilk kıblesidir. Mihrabın bitişiğinde Selahaddin Eyyubi’den kalma minber bulunmaktadır. Bu kutsal mekânın aynı zamanda Yahudiler için de önemi vardır. Çünkü Kıble Mescidi ile Kubbetu’s-Sahra Camisi, müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğuna inanan Yahudilerin buradaki kazı çalışmaları halen devam etmektedir” dedi.

Katil İsrail devletinin Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmanın zulmü onaylamak, saldırıya ortak olmak anlamına geldiğini dile getiren Adli, “Uluslararası kurumlar, insan hakları örgütleri, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve UNESCO, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıların son bulması, kuşatmanın kaldırılması için harekete geçmelidir. Katil İsrail, faşist uygulamalarıyla, işgaliyle, saldırılarıyla uluslararası hukuku, bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeye devam ediyor. Kudüs bütün semavi dinlerin ortak coğrafyası, Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır. Katil İsrail devletini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Tüm dünyayı terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER