Diyanet Vakıf-Sen’den ‘Camiler Haftası’ mesajı

Türk Diyanet Vakıf-Sen Van Şube Başkanı Ferit Önür, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Diyanet Vakıf-Sen’den ‘Camiler Haftası’ mesajı

Türk Diyanet Vakıf-Sen Van Şube Başkanı Ferit Önür yaptığı yazılı açıklamada, “Bu seneki Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Diyanet İşleri Başkanlığımızca “Cami ve Gençlik” teması işlenmiş olup toplumun geleceği için hayati önem taşıyan bu konuyu seçtiğinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür ederek basın açıklamamıza başlıyoruz. Cami ve gençlik buluşması; bu milleti ve bu memleketi ileriye götürecek, barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin temelini atacak mekânların inanmış idealist genç insanlarla buluşmasıdır. Cami; insanlara kulluk şuurunun aşılandığı, birlik ve beraberliğin sergilendiği, manevi hazların doruğa çıktığı, kulların Rabbiyle topluca hasbihal ettikleri cennet bahçeleri, gençler ise bu bahçenin has gülleridir. Unutmayalım ki, minberler, mihrap ve kubbeler gençlerle gülecek, gençlerle aşka gelecek, bu ilahi aşk gönülden gönülle dolaşarak mahalleler, şehirler ve hatta en uzak sınırları aşacak, yürekleri Allah aşkıyla çarpan dünyadaki sayıları milyarı bulan Müslümanlarla mana âleminde buluşacak, Allah’a kul ve Resulullah’a ümmet olmanın mutluluğunu yaşatacaktır. Bu gençlik ki, Kobanideki, Iraktaki, Mısırdaki, Gazzedeki, Doğu Türküstandaki, dünyanın değişik coğrafyalarında kan ve gözyaşıyla yoğrulan, evini yurdunu bırakıp bir meçhule hicret eden milyonlarca Müslümanın umudu olacak, İslam âlemine huzur ve barışı getirecek olan gençliktir. “İnananlar Kardeştir” ilahi fermanı gereğince zulüm gören ve katledilen Müslümanların acılarını ruhunun derinliklerinde hissedip tek vücut olacak, aynı acı ve ıstırabı her hücresinde hissedecek, bu yaşanan drama çare olacak olan yine bu gençliktir. Bu gençlik ki tıpkı Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) etrafında kenetlenmiş Hz. Ali, Mus’ab Bin Ümeyr, Ammar Bin Yasir gibi tüm varlığını İslam’a adamış sahabeleri kendilerine örnek alacak, bölen ve parçalayan değil birleştiren, yakıp yıkan değil ihya eden, Yaradandan ötürü yaradılanı seven, yüreği sevgi dolu, merhametli, zalime karşı sert, mazluma karşı gayet yumuşak olan ideal bir gençliktir” dedi.

Allah’tan gayrısına eğilmeyen, ihanet nedir bilmeyen , Resulullahın emanetim dediği Kur’a-n ve Sünnete sahip çıkan, Düşmanıyla savaşırken bile Haktan ve adeletten ayrılmayan, vatanına ve milletine sevdalı, haya ve edep timsali Hz. Osmanları sinesinde barındıran bir gençlik olduğunu ifade eden Önür, “Bu özelliklerini saydığımız gençlik, ancak cami şuuruyla oluşturulabilir. Camiden uzak, Allah’ı ve ahreti unutmuş, günah bataklığında çırpınan ve çırpındıkça batan, haya ve edepten uzak, benliğini çıkmaz sokaklarda yitirmiş, alkol, kumar ve uyuşturucu mübtelası, manadan yoksun, maddenin esiri, özgürlüğü hiçbir şeyde sınır tanımamak diye anlayan gençlerin ne kendisine, ne ailesine ve ne de içinde yaşadığı topluma faydası olmayacağı gibi zarar vereceği aşikârdır. Her gün bunun örneklerini bu ülkede yaşıyoruz. Sevgiye ve de ilgiye muhtaç gençlerimizi kazanmak istiyorsak, onları camiye çekmenin yollarını araştırmalı, Allah’a kulluk şuuru aşılamalıyız. Aksi takdirde toplumumuz daha büyük acı ve ıstıraplara gebe kalacak, ceremesini toplum olarak hep birlikte çekemeye devam edeceğiz... Bu ise Allah’ın rahmetinden mahrum kalmaya ve de İslam düşmanlarından gelecek bela ve musibetlere vesile olacaktır. Bizler Türk Diyanet Vakıf Sen Van Şubesi Olarak Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle tüm din görevlilerimizin haftasını kutlar, dinine, vatanına, milletine ve de mukaddesatına gönülden bağlanmış bir nesil yetiştirmeyi yüce Mevladan niyaz ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER