Edremit Belediyesi'nden önemli bir Turizm hamlesi daha!

Turizmin Van’daki başkenti olma yolunda iddialı adımlar atan Edremit’te, yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. İrbirinden önemli çalışmalar ile 1 yıl önceki halinden çok farklı bir yapıya kavuşan Edremit’te artık turistlerin akın akın gelmesi için bir sebep daha var: Edremit yeni dönemde sadece turizmin merkezi değil aynı zamanda doğa ile iç içe yaşamanın da merkezi olacak.

Edremit Belediyesi'nden önemli bir Turizm hamlesi daha!

ŞEHRİVAN HABER/HAMİT KARAKUŞKayyum olarak göreve başlayan Edremit Belediye Başkan vekili Atıf Çiçekli’nin eliyle 1 buçuk yıl gibi bir sürede adeta baştan sona değişen Edremit’te önemli bir projenin daha açılışı gerçekleştirdi. Görev yaptığı süre içerisinde Edremit’i bir turizm merkezi haline getiren, ilçeye iki plaj, modern bir sahil bandı, binicilik merkezleri, piknik ve mesire alanları gibi büyük çalışmalar yapan Çiçekli, bir turizm hamlesini daha sonuna getirdi. Van’ın son yıllarda adından en çok söz ettiren ilçesi olmasını sağlayan Çiçekli yönetimindeki Edremit Belediyesi, Van’ın son yıllarda yerli turistlerin de ilgi odağı olması nedeniyle ilçeye kamp ve karavan merkezi kurdu. Amaç, daha çok turist ve daha çok ziyaretçi ile Edremit’i Van’ı çekim merkezi yapmak.

 

Sosyal Belediyecilik anlamında birçok projeye imza atan Edremit Belediyesi bir projeyi daha ilçeye kazandırmış oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Edremit Belediyesine Kayyum olarak atanan Atıf Çiçekli ile birlikte ilçeye yeni projelerle Edremit’e prestij kazandırmaya devam ediyor. Atıf Çiçekli ile birlikte Halk Plajı, Sahil Bandı Projesi, Mesire ve Piknik Alanı, Olimpik Binicilik Merkezi ve birçok proje kazandırılan ilçeye gün geçtikçe değişen çehresi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi.  Her geçen gün yeni bir proje ile gündeme gelen Edremit Belediyesi, bu defa Köşk Mahallesi’nde  ‘Kamp ve Karavan Merkezi’ni ilçeye kazandırarak hizmete açtı.

 

 

EDREMİT’TEN BİR PROJE DAHA!

 

Edremit Belediyesi tarafından Van Gölü kıyısında kurulan ‘Kamp ve Karavan Merkezi’nin açılışı Van halkının katılımıyla yapıldı. Edremit Belediyesi tarafından Van Gölü kıyısında bulunan Köşk Mahallesi’nde 3 buçuk dönüm üzerine kurulan, 50 adet karavan ile 100 adet çadır kapasitesine sahip Kamp ve Karavan Merkezi düzenlenen törenle hizmete girdi. Van Gölü kıyısında kurulan merkezde konaklayacak misafirler, doğayla iç içe yaşama imkânı sunarken, projeyle Edremit’in kamp ve karavan turizminin merkezi olması hedefleniyor.

 

 

“TURİZMİN GELİŞMESİ ADINA ÖNEMLİ BİR TUĞLAYI DUVARA YERLEŞTİRDİK”

 

Açılış töreni öncesi açıklamalarda bulunan Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, Van’ın ve Edremit ilçesinin turizminin gelişmesi adına önemli bir tuğlayı duvara yerleştirdiklerini, bu anlamda kamp ve karavana merkezini önemli bir adım olarak gördüğünü ifade etti. Edremit ilçesini bir turizm cenneti yapacaklarını belirten Çiçekli, “Turizm konusunda atılması gereken bütün adımları vizyonumuz ve imkânlarımız dahlinde atacağımızı daha önce ifade etmiştik. Sahil bandımızla, plajımızla, binicilik merkezimizle, Kız Kalesi’nin restorasyonuyla, ekolojik parkımızla, tekne turlarımız, ayran aşı balık başı festivalimizle turizm konusunda adımlar atarak şehrimizin turizmde daha fazla söz sahibi olmasına, daha fazla ön plana çıkması için vermiş olduğumuz sözleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyorum” dedi.

 

 

“BURAYA AŞIK OLDUM”

 

Mevcut alanın 1990 yıllarında karavan turizminin uğrak noktalarından biri olduğunu belirten Çiçekli, “Ne yazık ki terörün azmasıyla beraber buralar karavancıların uğrak yerleri olmaktan çıktı. Burada gördüğünüz uluslararası öneme sahip bir sulak alanıdır. Ben burayı gördüğümde, buraya aşık oldum. Burayı nasıl daha iyi tanıtıp, turizme kazandırırız diye aklıma binicilik geldi. Ve bu vesileyle Binicilik Merkezini hizmete kazandırdık. Kamp alanı için de yine aklıma bu alan geldi.” İfadelerini kullandı.

 

 

“UMARIM KARAVANCILIĞI VAN’A MAL EDERİZ”

 

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyon Başkanı Av. İlhan Kubilay ise, daha önce Van’a geldiğinde kamp ve karavana alanı için bir teklif sunduğunu belirterek, “Bu vesileyle hem doğayı kurular, hem de göl kenarındaki betonlaşmayı önlemiş olurlar. Karavan kültürü çok farklı bir yaşam tarzıdır. Umarım karavancılığı Van’a mal ederiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

“BURANIN, DOĞANIN, ÇEVRENİN TANITILMASI GEREKİYOR”

 

Ankara'dan eşi ile beraber Edremit'teki kamp merkezine gelen Nurhan Aktaş Türkmen,  Doğu Anadolu'nun kamp kurmak için çok uygun bir coğrafyaya ve yapıya sahip olduğunu belirterek, "Eşimle beraber geldim. Ulusal Kamp Federasyonu Başkanı İlhan Bey'in davetiyle buraya katıldım. Buraya gelmekle büyük mutluluk yaşadık. Buranın, doğanın, çevrenin ve insanlarının tanıtılması gerekiyor. Gerçekten çok güzel insanlarla ve doğayla karşılaştık. Şu an da her şey çok güzel gidiyor, herkesin görmesini istiyorum." dedi.

 

 

“VAN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

 

Van ekonomisine katı sunacağını ifade eden, Van Kamp ve Karavan Derneğini Yönetim Kurulu üyesi İzzetin Laleci, "Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen kampçılarla bu merkezin açılışı için buradayız. Bu merkezin memleketimizin ekonomisine olumlu etkiler yapacağını düşünüyoruz. İnsanlar yavaş yavaş karavan kültürünü edinmeye başladılar. Karavanla gezilere katılmak özellikle ilimizin, tarihi ve turistik yerlerini gezmek açısından olumlu bir gelişme sağlayacaktır." diye konuştu.

 

 

“VAN UMDUĞUMUZDAN ÇOK FARKLI VE GÜZEL”

 

Türkan Ataman isimli doğa tutkunu ise, “Çok beğendik. Van gerçekten umduğumuzdan çok farklı ve güzel. Burada akşamları çok güzel uyuyoruz. Bu yüzden çok huzurluyuz. Geldiğimiz içinde çok mutlu olduk. Burada çok güzel insanlarla da tanıştık.” İfadelerine yer verdi.

 

 

VATANDAŞ’A AYRAN AŞI VE BALIK İKRAMI

 

Edremit Belediyesi tarafından Van Gölü kıyısında kurulan ‘Kamp ve Karavan Merkezi’nin açılışı sonrası kamp alanını gezen ve katılım sağlayan vatandaşla kısa süreli sohbet eden Edremit Kaymakamı ve Edremit Belediyesi Başkan Vekili Atıf Çiçekli, alanda kurulan standa geçerek vatandaşlara Ayran aşı ve Balık ikramında bulundu. Renkli görüntülerin yaşandığı açılışta ayran aşı ve balık ikramından sonra sona erdi.

 

 

 

Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı İlhan Kubilay’ın yanı sıra, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Komisyon Başkanı Taner Belge, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Berge, Van Ticaret Borsası Başkanı Naif Süer, Ankara, Bursa, Van Kamp ve Karavan Derneği üyeleri ile çok sayıda vatandaş tarafından kamp ve karavana merkezinin kurdelesi kesildi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 05:40
YORUM EKLE