Edremit’e yapılan en anlamlı yatırım: Her bebek için bir fidan

Van’ın diğer kentlere göre en çok mahrum olduğu şeylerden birisi de ormanlık, yeşil alanlar ve parklar. Ormanlaşmada Türkiye’de sonlarda yer alan Van’da, kentin yalnızca yüzde 2’si yeşil alanlardan oluşuyor.

Edremit’e yapılan en anlamlı yatırım: Her bebek için bir fidan

Van’ın en yeşil ilçesi ve son dönemlerin en gözde ilçesi olan Edremit’te belediye tarafından son dönemlerin en anlamlı yatırımı hayata geçti. Edremit Belediyesi tarafından ‘Her Bebek İçin Bir Fidan Projesi’ kapsamında doğan her bebek için 600 fidan toprakla buluşturulurken, 2011 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden canları da unutmadı.

Van’ın diğer kentlere göre en çok mahrum olduğu şeylerden birisi de ormanlık, yeşil alanlar ve parklar. Ormanlaşmada Türkiye’de sonlarda yer alan Van’da, kentin yalnızca yüzde 2’si yeşil alanlardan oluşuyor. Çok az bir ormana sahip olmasına rağmen betonlaşma ile birlikte yeşilden daha uzaklaşan Van’da, Edremit Belediyesi eliyle anlamlı bir yatırıma imza atıldı. Halihazırda kentin merkezindeki en yeşil ilçe olan Edremit’te, belediye Kent Ormanı oluşturdu. Kent Ormanı projesini hayata geçirmekle kalmayan belediye, bu yatırımını ‘Her Bebek İçin Bir Fidan Projesi’ ile taçlandırdı. Uzun süredir çalışılan projeyi haftasonu hayata geçiren Edremit Belediyesi, Bölge Hastanesi yanındaki devasa alanı Kent Ormanı yapmak üzere start verdi. Edremit’te doğan her bebek için bir fidanın dikileceği bir alana dönüşen devasa alanda aynı zamanda depremin 8’inci yıldönümüne denk gelen şu sıralarda depremde hayatını kaybedenler için de fidanlar dikildi. AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu ve bir çok isim katıldı.

Edremit Belediyesi fidan dikiminin yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyaya gelen bebekler için "Kent Ormanı" oluşturdu. Hastanenin acil servisi önündeki boş arazide kent ormanı oluşturan belediye, doğan her bebek için ve 2011'de kentte meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına fidan dikildi. Çok sayıda vatandaşın ilgi gösterdiği etkinlikte 600 fidan dikildi.

HAM HASTANE GÜZELLEŞECEK HEM DE DEVASA BİR ORMAN OLACAK

Saygı duruşu ve işaret diliyle İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, doğan her bebek adına buraya bir fidan dikileceğini belirtti. Vali Bilmez, “Bu çocuklarımız bu fidanlarla birlikte büyüyecekler ve hayırlı evlatlar olacaklar. Ailesine, memleketine ve insanlığa hizmet edecekler. Bu hafta 2011 yılında meydana gelen depremin yıldönümüdür. Deprem bizim bir gerçeğimiz. Depremde kaybettiğimiz canlar için de burada fidan dikiliyor. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bu projeyle hem hastanemizin bahçesi güzelleşmiş olacak hem de hastanemiz bir parka kavuşacaktır” dedi.

HASTA YAKINLARI DA KONUK EVİ YAPILACAK

Bilmez, 2011'de yaşanan depremde hayatını kaybedenler için de fidan dikildiğini ifade ederek, “Proje çok anlamlı. Bizler de il dışından gelen hasta yakınları için bir konuk evini burada hayata geçireceğiz. Ağaç konusunda en yoksul illerden biriyiz. İnşallah böyle projelerle bu açığı da kapatırız.” dedi.

GÜLAÇAR: BU KONUDA TOPLUMSAL BİR ŞUUR OLUŞMALI

Anlamlı çalışmalarından dolayı Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’a teşekkür eden AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise, her anne ve babanın çocuğunu çevreye zarar vermemesi konusunda uyarması gerektiğini söyledi. Milletvekili Gülaçar, çevreye zarar vermeme konusunda toplumsal bir şuur oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Doğan her bebek için bir fidanın unutulmaz bir anı olduğunu dile getiren AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal da yeşillendirme çalışmalarından dolayı Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’a teşekkür etti.

SAY: EDREMİT DAHA DA YEŞİL OLACAK

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise çevreyi ve yeşili birinci sıraya koyan bir anlayışla hizmet ettiklerine dikkat çekerek, “Maalesef şehirleşmeyi betonlaştırmak olarak anladık. Şehirleşmek betonlaşmakla bütünleşti. Kentsel dönüşümlerle bunu çözmeye çalıştık ama başaramadık. Bizler de yeşil Edremit'i daha da yeşil yapacağız. Çocuklarımızdan başlayarak yeşil anlayışını, doğayla iç içe yaşamayı hep beraber öğreteceğiz. Edremit Belediyesi olarak çevre ve yeşillendirme konusunda elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu’nun da bir konuşma yaptığı açılış konuşmaların ardından Vali Bilmez, protokol üyeleri ve vatandaşlar fidanları toprakla buluşturdu. Etkinliğe, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. (ŞEHRİVAN/AA/İHA)

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 09:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğa dostu ve çevreci yurttaş.
Doğa dostu ve çevreci yurttaş. - 4 ay Önce

Bu alanın çevresi kapatılmalı, alanda çimleme/ yeşillendirme yapılmalı. Üç mevsim düzenli sulama, bakım ve denetim yapılmalı. Gece gündüz bu alana bakacak bilinçli, çalışkan ve sorumluluk sahibi iki görevli bulundurulmalı. Böylesi alanlar çoğaltılması. Temiz hava ve yeşil bir çevre için park ve yeşil alanların sayısını çoğaltalım. Tebrikler...

Vizyon projeler, yeşil kent, geniş yollar, temiz ve düzenli çevre...
Vizyon projeler, yeşil kent, geniş yollar, temiz ve düzenli çevre... - 4 ay Önce

Her mahalleye yeni parklar yapılsın. Şehirdeki 40 mahallede yapılacak yeni parklar toplamda yüzlerce dönüm alandan oluşmalı. Böylece on binlerce fidan ve ağaç, on binlerce çiçek ve yüzlerce dönümlük çim ve yeşil alan oluşur. İnsanlar bu parklarda keyifli zaman geçirir. Bu şehirde yapılacak en hayırlı hizmetlerden biri bence inşa edilecek bu onlarca park olacaktır.

SIRADAKİ HABER