Edremit’te ruhsatsız yapı yıktırıldı

Van’ın Edremit Belediyesi, kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için var gücüyle çalışıyor. Belediye ekipleri, Van Gölü sahilinde yapımına başlanan kaçak ve ruhsatsız yapıyı yıktı.         

Edremit’te ruhsatsız yapı yıktırıldı

Kaçak ve çarpık yapılaşmayla mücadelesine karalılıkla devam eden Edremit Belediyesi, yıkımlarını aralıksız sürdürüyor. Haftanın 7 günü çalışan Edremit Belediyesi Kaçak Yapı Ekipleri, sabahın erken saatlerinde Edremit’in bir çok noktasında denetimlerini arttırdı. Mahallelerdeki kaçak yapılaşmanın yanı sıra özellikle Van Gölü sahil şeridine de yapılan yapılar bir bir yıkılıyor. Kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin verilmemesi konusunda kararlı bir tutum sergileyen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın talimatıyla Van Gölü sahil şeridindeki kaçak yapı da iş makinalarınca yıktırıldı.

Kaçak yapılaşma konusundaki kararlılıklarını bir kez daha hatırlatan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say,  “Amacımız, Edremit ilçesini modern bir ilçe haline getirmek. Biz kaçak yapılaşma konusunda göreve geldiğimiz günden bu yana kararlılıkla devam ediyoruz. Kaçak yapı ve çarpık yapılaşma ile ilgili olarak pankartlar ve el broşürleriyle vatandaşlarımızı sürekli uyardık, uyarmaya da devam ediyoruz. Kaçak yapılaşma yolunu seçen vatandaşlarımızda kesinlikle böyle bir yola girmesinler. Çünkü o yapıları mutlaka yıkacağız. Böyle bir yola başvurmalarının ne onlara ne de ilçeye bir faydası yoktur. Bölgemiz deprem bölgesi, o yüzden vatandaşlarımızdan da hassas olmaları istiyoruz. El birliği ile Edremit ilçesinde kaçak yapılaşma ve çarpık yapılaşmayı sona erdirelim. Kaçak yapıların yıkımının devam edeceği gibi çarpık ve çirkin yapılaşmanın da karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asıl belediye başkanlığı böyle olacaktır. ( Doğan Şan)
Asıl belediye başkanlığı böyle olacaktır. ( Doğan Şan) - 5 ay Önce

Anayasa madde 43: "Deniz, göl, akarsu kıyı ve sahilleri kamunun ( genelin) yararına kullanılır."
Bu açık hüküm gereği sahil ve kıyılardan en az yüz metre içeriye kadar hiçbir resmi kurum sahil ve kıyılarda tesis, halka kapalı bahçe oluşturamaz. Şahıslar ev, bina ve iş yeri yapamaz. Oralar özel şahıslara kiralayamaz, satılamaz, ihale edilemez, peşkeş çekilemez. Bir hukukçu olan Edremit Belediye Başkanı, o hukukçu şahsiyetinin, kamu idarecisi vasfının gereği olarak Van Gölünden yeterince ve hakkıyla istifade edemeyen Van halkı ve ziyaretçiler için bütün Van Gölü kıyı ve sahillerini özel, tüzel veya resmi tesis, bina, işyeri, işletme ve halka kapalı bahçelerden temizlemeli. Adeta derebeylik kıyılarda onlarca dönümlük en güzel yerler duvarlar çevreleri halka, turistlere kapatılma. Vanımız ile gölü arasındaki bütün engeller temizlensin. Edremit Mesire Alanındaki yenileme ve çevre düzenlemesi çok güzel olmuş. Bu çalışmaların artarak devamını dilerim.

SIRADAKİ HABER