Erçek Gölü’ndeki inci kefali balıkları da korunuyor

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile jandarma komutanlığı ekipleri, avlanması yasak olan inci kefali balığının korunmasına yönelik Erçek Gölü’nde de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

Erçek Gölü’ndeki inci kefali balıkları da korunuyor

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Memedik Çayı’nın Erçek Gölü’ne döküldüğü mansapta yapılan denetimlerde, 3 adet torbada yaklaşık 200 kilogram inci kefali balığına el konuldu. Ayrıca Alparslan Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından Muradiye ilçesi Karahan bölgesine düzenlenen operasyonda da 12 çuvalda yaklaşık 750 kilogram balığa el konularak Muradiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da 1 kişiye bin 635 TL idari para cezası uygulandı. 
Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, av yasağında daha etkin ve hızlı bir çalışma yürütmek amacıyla yasak döneminden önce tüm jandarma unsurlarının ziyaret edilerek yasak döneminde yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Bu ziyaretlerin çok faydalı olduğunu ve yasak dönemde güvenlik güçleri ile yapılan anlık görüşmelerle kaçak avcılık yapanlara fırsat verilmediğini dile getiren Görentaş, ayrıca yasak dönemde sadece Van Gölü’ndeki inci kefali değil Erçek Gölü’ndeki inci kefali balıklarının da korunduğunu belirtti. 

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER