banner211

ERCİŞ BÜYÜKŞEHİR OTOGARI!

Türkiye'nin önemli terminalleri arasında yer alacak olan Erciş Şehirlerarası Otobüs Terminali Van Büyükşehir Belediyesi bitirilerek açılışa hazır hale getirildi...

ERCİŞ BÜYÜKŞEHİR OTOGARI!

Türkiye'nin önemli terminalleri arasında yer alacak olan Erciş Şehirlerarası Otobüs Terminali Van Büyükşehir Belediyesi bitirilerek açılışa hazır hale getirildi. Büyükşehir tarafından 10 milyon TL harcanarak tamamlanan terminal, Erciş İlçesi'nin 50 yıllık ihtiyacına cevap olabilecek bir tesis. 11 bin metrekare alan üzerinde kurulan terminalin kısa bir süre sonra açılışı yapılacak.

 

Kentin 13 ilçe ve 1050 köyünde asfalt, yol, su ve diğer çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan kentin çehresi açısından çok önemli olan yapıları da tek tek bitiriyor. Yeşil alan, tarımsal kalkınma projeleri, sosyal ve sağlık çalışmaları ile de büyük bir ilgi noktası olan büyükşehir, ilçelerin en büyük sorunlarının çözümü için de çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri olan Erciş Şehirlerarası Terminali'ni bitirerek açılışa hazır hale getiren Büyükşehir Belediyesi, ilçenin vizyon projesini kısa bir süre halkın hizmetine sunacak.

 

TERMİNAL İÇİN 10 MİLYON HARCADI

Türkiye'nin önemli terminalleri arasında yer alacak olan tesislere Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 milyon TL harcandı. Daha önceki dönem Erciş Belediyesi tarafından temeli atılan, Van'ın büyükşehir statüsünü alması ile birlikte tesisi devralan Büyükşehir Belediyesi, 10 milyon TL harcayarak otogarı tamamladı. Erciş-Ağrı yolu üzerinde yapılan terminalin toplam 5 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunuyor. Terminalin içerisinde 12 adet yazıhane, 9 adet bilet satış yazıhanesi, 1 restorant, 1 cafe, 1 internet cafe, bay-bayan mescit, engelliler için de tasarlanmış WC'ler, 1 kuaför, emanet haneler, 6 adet halkla ilişkiler birimi, şoför dinlenme ve duş yerleri, kuru temizleme gibi birçok sosyal alanda yer alıyor. Asma katı dahil iki kat olarak yapılan terminalin içerisinde son teknoloji imkanları kullanıldı. Terminalin tüm iç kısımlarına kameralar yerleştirilirken, terminalin ısıtma ve soğutma sistemi ise en iyi şekilde dizayn edildi.

 

TÜM İHTİYAÇLARA CEVAP OLABİLECEK

11 bin metrekare alan üzerine kurulan terminal alanın 6 bin metrekaresinde ise 15 peron, misafir otoparkı, güvenlik alanı ve yeşil alana ayrıldı. Terminal ile aynı alan içerisinde 1230 metrekare alanda araçların yağ, bakım ve onarım çalışmalarının yapılacağı bir ünite, ünite ile birlikte de 4 adet teknik servis alanı da kuruldu. Yapının tamamı depreme uygun bir şekilde yapılırken, kısa bir süre sonra yazıhane ve işletmelerle ilgili ihale yapılarak, tesisin açılışı yapılacak. Erciş'in 50 yılına cevap verecek olan terminal, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekildi yapıldı. Terminalin tamamlanması ile birlikte Erciş ilçesi Türkiye'nin sayılı terminallerinden birine kavuşmuş olacak. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 17:08
YORUM EKLE

banner201