Erciş’te DSİ araçları temizliğe başladı

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, DSİ yetkilileri ile görüşerek Erciş ilçesi genelinde derelerin ıslah edilmesi, drenaj ve sulama servis yollarının temizlenmesini talep ettiklerini, 2019 yılı içinde hazırlanan iş planı çalışma takviminde ilçede toplam 132 kilometre drenaj çalışması hedeflendiğini söyledi. 

Erciş’te DSİ araçları temizliğe başladı

Van Gölü havzasında yer alan ve bölgenin en büyük tarım merkezlerinden biri olan Erciş ilçesinde Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü kanallar temizleniyor, sulama sorunları çözülüyor. Erciş’te çiftçilerin talebi üzerine konuyla yakından alakadar olan Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile görüşerek Erciş ilçesi genelinde “Derelerin ıslah edilmesi, Drenaj ve Sulama Servis Yollarının temizlenmesini” talep etti. 2019 yılı içinde iş planı yaparak belli bir çalışma takvimi hazırlayarak sulama kanallarını temizlemeye başlayan ekipler, araç parkının yoğun olarak çalıştığı ilçede toplam 132 kilometre drenaj açılması hedefleniyor. Bölge müdürlüğü sorumluluk sahası içerisinde bulunan arazilerde makinalı çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Van Milletvekili Abdulahat Arvas, işlevini kaybetmiş olan mevcut drenaj kanallarının temizleneceğini belirtti. Kanallarda bulunan rüsubatın temizlenmesi ile birlikte daha verimli sulama yapılacağını ifade etti. Van Gölü havzası için sulamanın startejik bir konu olduğunu da belirten Arvas, Erciş ovasının sahip olduğu elverişli tarım arazileri ile gıda maddeleri üretimi yönünden çok zengin olduğunu ve bölgenin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Arvas; Erciş ilçesinde uzun yıllardır ihmal edilmiş sulama servis yolları ve drenajların temizlenmesi konusunda duyarlı davranarak kısa zamanda çözüm üreten DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mazhar Çalış ve emeği geçenlere teşekkür etti. Milletvekili Arvas, yapılan çalışmalar ile birlikte elverişli sulu tarım arazilerine sahip Erciş ilçemizde gayri safi milli zirai gelirin artacağını söyledi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çalışmayan, ilgisiz, duyarsız DSİ çok eleştiriliyor.
Çalışmayan, ilgisiz, duyarsız DSİ çok eleştiriliyor. - 6 ay Önce

DSİ Vandaki Şamdan Kanalını, Akköprü Kanalını ve diğer birkaç kanal ve dereyi temizleyip tabanlarını betonlamayı, çöpten ve ottan arındırmayı neden yıllardır aklına getirmiyor? Derelerimiz ve kanallarımız kötü kökü, pislik, çöp, lağım nedeniyle hastalık saçıyor . DSİ bunu yapmayacaksa bu kurum kapatılsın. Bu kuruma milyonlarca maaş vermeye ne lüzum var.

Fatma Günter
Fatma Günter - 6 ay Önce

Şabaniye mezarlığı yakınlarından geçen dere, Aşıklar Köprüsünden ta göle kadar sanki açık lağım çukuru gibi. DSİ Allah'tan korkmuyor mu? Pencerelerimizi açamıyoruz.

Doctor
Doctor - 6 ay Önce

Devlet koca Haliç Körfezini milyonlarca tonluk çöp, çamur ve lağımdan temizledi. Eskiden insanlar burnunu kapatırken şimdi Haliçte balıklar yaşıyor. Devlet Su İşleri VANDAKI altı yedi kanal ve dereyi yıllardır temizlemekten aciz.

ŞAKİR İŞLER
ŞAKİR İŞLER - 6 ay Önce

Erciş te arazi sulama kanalların çoğu evlerin temel kısmının dibinde geçiyor . Bu kanallar yıllardır ihmal edilerek tahrip olduğundan milletin ev ve bodrum katlara su sızmaktadır. Duyarlı vatandaş olarak DSI den ricamız bu kanalların tamiratları yapılması vede çevre temizliği açısından da temizlenmesini rica ediyoruz

Selami akıncı
Selami akıncı - 6 ay Önce

tarımovası kadirasker mah. Su sıkıntısı var hiç bir çalişma yooook

Muhtarlar hizmet koparsın.
Muhtarlar hizmet koparsın. - 6 ay Önce

Van DSİ yetkilileri ve çalışanları cennet gibi olan kocaman bir bahçenin içindeki binalarda oturmaktan bıkmazlar. Nasıl olsa biz hizmet istemiyoruz. Kimse de hesap sormuyor. Bu devran böyle sürüp gidiyor. Mahalle muhtarları mahallelerindeki kanal ve derelerin temizliği, ıslahı ve bakımı için devlet su işlerinin kapısından ayrılmasın. Vanda idareciler genelde birkaç yılda zengin oluyor, araç değiştiriyor. Hizmet edenler azınlıkta.

SIRADAKİ HABER