ERCÜMEN YÜKSEK DALDI!

Serbest dalışta dünya rekortmeni Şahika Ercümen, Türkiye'nin en yüksek göllerinden 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü'ne keşif dalışı gerçekleştirdi.

ERCÜMEN YÜKSEK DALDI!

Serbest dalışta dünya rekortmeni Şahika Ercümen, Türkiye'nin en yüksek göllerinden 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü'ne keşif dalışı gerçekleştirdi. Ercümen’e dalışta Van AFAD ekipleri de eşlik etti. Türkiye’nin en yüksek göllerinden Balık Gölü’ne keşif dalışı gerçekleştiren serbest dalışta dünya rekortmeni Şahika Ercümen’e Van AFAD ekipleri de eşlik etti. Ercümen yaptığı açıklamada, belli dönemlerde gelerek, buradaki farklı projeleri hayata geçirmeye çalışacaklarını anlattı.

‘İLK KEZ BALIK GÖLÜ’NE DALDIM’

Hava sıcaklığının sıfırın altında 7 dereceyi gösterdiği Balık Gölü'nde, ekibiyle keşif dalışı gerçekleştiren Ercümen, aralık ayında buz altı dalışı yapacak. Ercümen yaptığı açıklamada, Ağrı Valiliği ve Taşlıçay Kaymakamlığı'nın davetiyle kente geldiklerini belirterek, Balık Gölü'nün birçok aktivite yapılabilecek bir yer olduğunu söyledi. Burayı keşfetmeye geldiklerini anlatan Ercümen, belli aralıklarla buraya dalış yapmaya geleceklerini, ilk kez Balık Gölü'ne daldıklarını vurguladı.

REKOR DENEMELERİ DE YAPILACAK

Belli dönemlerde gelerek, buradaki farklı projeleri hayata geçirmeye çalışacaklarını belirten Ercümen, “2015 yılında rekor denemelerimiz olacak. Burada da belki bir rekor denemesi olabilir. Bunun için birkaç kez daha gelip buradaki su güvenliği şartlarını alarak değerlendirmemiz lazım. Çünkü şu anda biz 2 bin 200 metre yüksek irtifadayız. Bu da tek nefesle dalış yaptığımız için işi çok zorlaştırıyor. Dolayısıyla hem bu ortama adaptasyon hem de gölün buna ne kadar elverişli olduğunu belli dalışlarla gelip, kontrol edip ondan sonra hep birlikte karar vereceğiz.” Dedi.

BALIK GÖLÜ’NE REKOR YAKIŞIR

Sualtı görüntü yönetmeni ve fotoğrafçısı Tahsin Ceylan da Ercümen'in burada bir rekor kırmasının Balık Gölü'ne yakışacağını dile getirdi. Buz altı dalışı için gereken şartların sağlanması durumunda rekor kırılabileceğinin altını çizen Ceylan, “Burayla ilgili birtakım projeler düşünüyoruz. Bugün burada bir keşif dalışı yaptık. Suyun durumunu, düşündüğümüz projelere uygunluğunu inceledik. Aralık ayında tekrar geleceğiz. Bu göl buz tutuyor, buzu kırıp altına dalarak yine inceleme yapacağız. Düşündüğümüz projelere uygun bir ortam bulursak o zaman farklı birtakım çalışmalarımız olacaktır.” Dedi.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER