banner95

Erdoğan: Van’a inanıyorum, bu sefer kazanacağız!

Seçime sayılı günler kala, final mitinglerinden birisini Van’da yapan AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarihi bir kalabalık ile karşılandı. Van’da şimdiye kadarki en kalabalık miting olarak kayıtlara geçen Erdoğan’a büyük bir ilgi gösterildi.

Erdoğan: Van’a inanıyorum, bu sefer kazanacağız!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ / HAMİT KARAKUŞ-  Günlerdir hazırlıkları yapılan Ak Parti’nin Van Mitingi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Günlerdir hazırlığı yapılan mitingi Beşyol meydanında gerçekleşirken, Van şimdiye kadarki en büyük buluşmaya ev sahipliği yaptı. Katılımın üst düzey olduğu ve Erdoğan’ın da büyük memnuniyet ile ayrıldığı buluşmada, Cumhurbaşkanı önemli mesajlar verdi. Van’da yapılan yatırımları değerlendiren, geçmişte yaşanan olumsuzlukları hatırlatan Erdoğan, Van’da yapacakları yatırımların devam edeceğini söyledi. Vanlılara 31 Mart’ta adaylara destek olma çağrısı yapan Erdoğna, “Ben size inanıyorum, bu sefer inşallah Van’dan Büyükşehir’iyle, tüm ilçeleriyle güzel haberler alacağımıza inanıyorum. Seçim gecesi gözüm Van’da olacak ona göre.” Diyerek Van’a ayrı bir önem verdiğini bir kez daha tekrar etmiş oldu. Van sokaklarında büyük bir sevgi seli ile uğurlanan Erdoğan, ilgiden dolayı büyükşehir adayı Necdet Takva’ya de özel olarak teşekkür etti.

Erdoğan, partisince Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti. Van'ın tüm ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Van ile aramıza kimseyi sokmadık, sokmayız. Bizim aramızdaki kalpten kalbe giden yolu ancak yüreği bu şehir ve bu ülke için çarpanlar görür." dedi. Birilerinin yıllarca milletin içine nifak sokmaya çalıştığını vurgulayan Erdoğan, "Milleti, kimi zaman sağcı-solcu, kimi zaman Alevi-Sünni, kimi zaman Türk-Kürt diyerek bölmeye, parçalamaya, birbiriyle kavga ettirmeye çalıştılar. Bu uğurda nice gençler toprağa düştü, nicelerinin hayatı karardı. Peki sonuçta ne oldu? Sonuçta gördük ki bunların hepsi de ülkemizin üstünde hesapları olanların oyunlarından ibarettir. Van, deprem yıkıntıları altında inlerken bile bunlar kendi senaryolarını sahneleme peşindeydi.” ifadelerini kullandı.

“DEPREMDEN SONRA VAN’I AYAĞA KALDIRDIK”

Deprem sonrası bütün imkanları kullanarak Van'ı ayağa kaldırırken yapılan işleri engelleme gayreti içinde olanlar da bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Depremin olduğu gece Erciş'e geldim, Van'a geldim. Bu terör örgütünün arkasında oldukları neredeydi? Onların böyle bir derdi var mıydı? Ama biz dertliydik, az önce size 'Aşk Hikayesi'ni dinlettim, biz size aşıktık. Onun için bakanlarımla birlikte buraya geldik, bütün gayretimizle birlikte, Van'ı kendi haline bırakamazdık." diye konuştu. Erdoğan, "Bundan 3-4 yıl önce yine benzer işlere kalkıştılar. Mahallelerimizi birbirinden ayırmak için çukurlar kazdılar. Bitişik nizam evleri içinden tünellerle birbirine bağladılar, tüneller açtılar. İnsanlarımızın evlerine, mahremine girdiler. 'Masum insanların kanı aksın da üstlerinden propaganda yapalım' diye kundaktaki çocuktan yaşlılara kadar herkesi kullandılar. Herkesi istismar ettiler." dedi.

"HALA AYNI ALÇAKLIKLARI YAPMA PEŞİNDELER"

Van'ın benzer vahşetleri geçmişte de yaşadığını kaydeden Erdoğan, teröristlerin 1995'te Gürpınar'da mezra basıp 7'si kadın ve çocuk 12 kişiyi hunharca öldürdüğünü, 1996'da Tatvan'da yol kesip 2 masum vatandaşı katlettiklerini, 1998'de lise öğrencilerini taşıyan servis aracına bombalı saldırı düzenlediklerini söyledi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tıpkı diğer şehirlerimizde olduğu gibi Van'da da anaları ağlatan, çocukları yetim, öksüz bırakan bunlar oldu. Hala aynı alçaklıkları yapma peşindeler. Şayet bu teröristleri inlerinde kıstırıp yok etmiş olmazsak her gün Van'da ve diğer şehirlerimizde, masum insanlarımızın kanını dökecekler. Sınır ötesinde bunları adım adım takip edip kıpırdayamaz hale getirmezsek yaşattıkları acılarla baharlarımızı kışa çevirecekler.

“HER TÜRLÜ RİSKİ GÖZE ALARAK KISA SÜRE İÇERİSİNDE HAYATA GEÇİRDİK”

Niye Cudi'ye, Gabar'a, Tendürek'e girdik? Niye Kandil'e girdik? Halkımı rahatsız etmesinler diye, sizleri rahatsız etmesinler diye. 13-16 yaşındaki kızlarımızı Kandil'e kaçıranlar bunlar değil mi? Diyarbakır Belediyesi önünde haftalarca ağlayan analar, benim Kürt annelerim değil mi? Başbakanlığım döneminde beni ziyaret ederek, dertlerini anlattılar. Biz de bunları adım adım takip ettik ve o günler geride kaldı. Ülkemizdeki tüm kesimler gibi Kürt kardeşlerimizin hem geri kalmışlık hem hak ve özgürlükler noktasındaki sorunlarını çözmek için çok çalıştık. Öyle ki daha önce hiç kimsenin adını bile anmaya cesaret edemediği reformları, her türlü riski göze alarak kısa süre içerisinde hayata geçirdik."

“TÜRKİYE, BİR HUKUK DEVLETİDİR”

"CHP zihniyetinin kangrene çevirdiği pek çok meseleyi hal yoluna koyduklarını" aktaran Erdoğan, eksiklikleri de gelecek dönemde gidereceklerini, Van'ı daha büyük yatırımlarla buluşturacaklarını, üretimi, turizmi, istihdamı geliştirecek adımları atacaklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz demokrasisini yasaklardan, baskılardan, zulümlerden kurtardık. Bugün Türkiye'de kim derse ki hak ve özgürlükler kısıtlanıyor... Kardeşlerim bunlar doğru değil. Kendi dillerinde propagandalarını yapıyorlar mı? Bütün bunlarla beraber cezaevlerinde, anneleri evlatlarıyla kendi dillerinde konuşuyor mu? Hak ve özgürlüklerin kullanımı hususunda dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da zaman zaman aksaklıklar olabilir. Türkiye, bir hukuk devletidir ve herkes için hak arama yolları sonuna kadar açıktır. Buna rağmen hakkını hukukunu elde etmekte zorlanan varsa valim buradadır, ben buradayım." diye konuştu.

“YALANLAR, İFTİRALAR, KARALAMA KAMPANYALARI SİZLERİ YANILTMASIN”

Türkiye'nin, artık hiç kimsenin bu konuları istismar etmeyeceği bir olgunluk seviyesine geldiğinin altını çizen Erdoğan, haberleşme ve medya imkanlarının geliştiği bir ortamda hiçbir şeyin gizli kalmasının mümkün olmadığını belirtti. "Yalanlar, iftiralar, karalama kampanyaları sizleri yanıltmasın." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İstismarcılar hep olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Siz, gözünüzün gördüğüne, bizzat yaşadıklarınıza bakın. İşte burada Van'dan ilan ediyorum: Bir daha hiçbir güç Türkiye'yi yeniden terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi devletinin vatandaşlarını tehdit olarak gördüğü bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi ekonomide, altyapıda, yatırımlarda geldiği seviyesinin gerisine götüremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi gencecik fidanların her gün toprağa düştüğü, anaların ağladığı, yüreklere ateş üstüne ateş düştüğü bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi herkesin birbirine şüpheyle, kem gözle, husumetle baktığı, birbirinden şüphe ettiği bir ülke haline dönüştüremeyecektir. Bundan sonra Türkiye sadece birliği, beraberliği, kardeşliği konuşacak. Biz birbirimizi bundan sonra ne Türk ne Kürt ne Alevi ne Sünni olduğumuz için değil birbirimizi sadece Allah için seveceğiz."

"SADECE YIKMAYI VAAT EDİYORLAR, YAPMAYI DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra Türkiye'de sadece 81 ilin birlikte ülkemizi 2023 hedeflerine nasıl ulaştıracağı tartışılacak. Yatırımlar, istihdam tartışılacak. Bundan sonra Türkiye'de bölgesinin ve dünyanın yükselen yıldızı bir ülkenin vatandaşı olmanın huzur ve sevinci konuşulacak. Van'da yükselen bu umut ışığı, dalga dalga tüm şehirlerimizi, ülkemizi, gözlerini ve kalplerini bize yöneltmiş coğrafyamızın tamamını aydınlatacak." dedi. Bunun için 31 Mart seçimlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "31 Mart'ta sadece belediye başkanlarımızı seçmekle kalmayacak, aynı zamanda evlatlarımıza nasıl bir ülke bırakacağımızın da kararını vereceğiz." ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEYE YIKIM EKİBİ DEĞİL, İNŞA EKİBİ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: "Ülkemizin kalkınmasına vurduğu darbelerle milletimize çektirdiği eziyetlerle bilinen bu zihniyetlerin ittifakıyla böyle bir geleceğe ulaşamayız. Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı sıkıntılara yol açanlar, 31 Mart'ta karşımıza çıkan ittifakı kuranlardır. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz. CHP, HDP, sözde İYİ parti, adı Saadet ama kendisinin saadetle alakası olmayan parti. Bitmiş, tükenmiş bunlar. Bu öyle bir ittifak ki perde arkasında liste pazarlığı yapanlar, milletin karşısında bir araya gelemiyorlar. Öyle bir ittifak ki Van'da başka İstanbul'da başka Diyarbakır'da başka Ankara'da başka konuşuyor, başka davranıyor, başka hareket ediyorlar. Bu öyle bir ittifak ki tıpkı bukalemun gibi doğuda başka batıda başka kılığa giriyorlar. Bu öyle bir ittifak ki Kandil'den Pensilvanya'ya kadar herkesin desteğini alıyor ama bunu bir tek, partilerin başındakiler kabul etmiyor. Bu öyle bir ittifak ki ülkenin ve milletin geleceği için geliştirdikleri tek bir projeleri, söyledikleri tek bir sözleri yok. Sadece yıkmayı vaat ediyorlar, yapmayı değil. Halbuki bu ülkeye yıkım ekibi değil, inşa ekibi lazım."

“BİZ, İNŞA VE İHYA İÇİN VARIZ”

Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un "Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir / Onu en çolpa herifler de emin ol becerir / Sade sen gösteriver işte budur kubbe diye / İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye / Ama gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman / Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan" dizelerini okuyan Erdoğan, meselenin bu olduğunu söyledi. "Biz yıkmaya değil, inşa etmeye talibiz" diyen Erdoğan, İstanbul'da Mimar Sinan Cami, Büyük Çamlıca Cami, Ankara'da Melike Hatun Camisi'ni inşa ettiklerini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, inşa ve ihya için varız. Aramızdaki fark bu. 17 yıldır ülkemizi, eserlerle hizmetlerle nasıl donatmışsak, bundan sonra da aynı şekilde, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir tanesi yapmak için sizlerden destek bekliyoruz. Şehirlerimizi, tümüyle birlikte ülkemizi şaha kaldırmak için iradenize ve sandıklara sahip çıkmanızı istiyoruz." dedi.

“VAN’IN ULAŞILAMAYAN HİÇBİR YERİNİ BIRAKMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların ulaşımda yapılan hizmetlerin şahidi olduğuna dikkat çekerek, “Van şehrimiz coğrafyası çok zorlu bir yer. Mesela Bahçesaray yılın önemli bir bölümünde ulaşılamayan bir ilçemiz durumundaydı, şimdi Bahçesaray’a iki yol var, öyle mi? Niye? Dedik ki, yaz-kış demeden benim Bahçesaray’da yaşayan kardeşlerim de Van’a gidip gelebilsin, ihmal etmedik. Diğer ilçelerimizde de benzer sıkıntılar oldu. Bitirip hizmete aldığımız, halen inşaatı devam eden ve yeni yapacağımız yollarla Van’ın ulaşılamayan hiçbir yerini bırakmadık, bırakmıyoruz. Tabi bu yol inşaatlarının bir kısmının uzun sürmesinin sebebi, terör terör, terör örgütü. Bunlar hani, bunlar vatan hani, bunlar millet düşmanı. Pek çok yerde şantiyeleri basıp araçları yakan, işçileri öldüren, müteahhitleri tehdit eden terör örgütü sizleri bu hizmetlerden mahrum etmek için çok uğraştı, ama bize sadece zaman kaybettirdiler. Sizlere hizmet getirme, yatırımlarımızı tamamlama azmimizi kıramadılar, kıramayacaklar. Havalimanının yenilenmesinden hizmete alınan feribotlara, restorasyonlardan bunların açılmasına, destek verdiğimiz tesislere kadar her alanda Van’ın turizm potansiyelini geliştirecek adımları attık. İnşa ettiğimiz barajlarla çiftçilerimize ve hayvan yetiştiricilerimize verdiğimiz desteklerle Van’ın topraklarında bereketi artırdık.” İfadelerine yer verdi.

“VAN’I ÇOK DAHA BÜYÜK HİZMETLERLE DONATACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi: “Şimdi buradan sizlere ve tüm küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize bir müjde vermek istiyorum. Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek için herkese yeni bir küçükbaş projesi adıyla yeni bir destek programını hayata geçiriyoruz. Halen küçükbaş damızlıklar için hayvan başına 25 lira destek ödemesi yapılıyor, buna ilave olarak önümüzdeki yıldan itibaren dişi kuzu ve oğlaklardan damızlık olarak sürüye katılan her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi yapmaya başlayacağız. Yürüttüğümüz çalışmalarla 32 milyonu bile bulmaya küçükbaş hayvan varlığımızı bugün 46 milyonun üzerine çıkardık. Hedefimiz, bu projeyle küçükbaş hayvan varlığımızı 84 milyona yükseltmektir. Bir başka ifadeyle, ülkemizde kişi başına en az bir küçükbaş hayvan yetiştirilmesini hedefliyoruz. Yeni teşvik programının üreticilerimize ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Van tekstilde yıldızı yükselen bir şehrimiz. İnşallah önümüzdeki dönemde burada üretilecek tekstil ürünleri tüm dünyaya ihraç edilecek. Erciş’teki Tekstil Organize Sanayi Bölgesinin enerji ve yol sorununu 13 milyon liralık bir kaynak aktararak çözüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Van’ı çok daha büyük hizmetlerle donatacağız. Bunun için 31 Mart, anneler, çok önemli. Sizler bize destek vereceksiniz, biz de tüm gücümüzle, tüm imkanlarımızla Van’a hizmet edeceğiz.”

“VAN, 31 MART'TA İSTİKLALİNE SAHİP ÇIKMAYA HAZIR MISIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki kalabalığa, "Van, 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkmaya hazır mısın? Van, 31 Mart'ta senin iradeni pazarlık masasına sürenlere derslerini vermeye hazır mısın? Van, 31 Mart'ta istiklaline ve istikbaline sahip çıkmaya hazır mısın? Van, 31 Mart'ta demokraside ve kalkınmada yeni bir dönemin kapılarını aralamaya hazır mısın?" diye seslendi. Alandaki kalabalığın "evet" cevabını vermesi üzerine Erdoğan, "Rabbim hepinizden razı olsun." temennisinde bulundu.

SEÇİM GECESİ GÖZÜM VAN’DA ALACAK

Ben size inanıyorum, bu sefer inşallah Van’dan Büyükşehir’iyle, tüm ilçeleriyle güzel haberler alacağımıza inanıyorum. Seçim gecesi gözüm Van’da olacak ona göre. Ama bitmedi, şimdi Van sadece Van’da yaşayanlar değil, öyle mi? Van’ın dışında ahbabı yaran var mı, akrabalar var mı? ("Var" sesleri) Bak hanım kardeşim (telefonu hemen göstererek), ha buradan telefon açacağız değil mi? Vanlıysan burayı ihmal etme diyeceğiz, sandığa muhakkak git diyeceğiz ve Cumhur İttifakı’na, AK Partiye oyu ver diyeceğiz. İstanbul’da Binali Yıldırım kardeşimize, Van’da çok emeği var, bütün bu yollarda çok emeği var, dolayısıyla Binali Yıldırım kardeşimize desteği verin diyeceğiz. Ankara’da yine bu bölgelerde çok emeği olan, terör örgütüne karşı çok büyük mücadele veren Mehmet Özhaseki kardeşimize gereken desteği verin dememiz lazım, bunlar çok önemli. Ve ben size inanıyorum, bu sefer inşallah Van’dan Büyükşehir’iyle, tüm ilçeleriyle güzel haberler alacağımıza inanıyorum. Seçim gecesi gözüm Van’da olacak ona göre.

VAN CADDELERİNDE SEVGİ SELİ...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitingin ardından Van Valiliğini ziyaret etti. Valilik binasına gelişinde polis tören mangasını selamlayan Erdoğan, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez tarafından karşılandı. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Erdoğan, Bilmez'den kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ardından otobüsüyle şehir merkezinden havalimanına doğru hareket eden Erdoğan, yolda büyük bir ilgiyle karşılandı. Şehir merkezinden Semaver kavşağına kadar yol kenarında sıralanan halkı selamlayan Erdoğan, buradan da davet edildiği Edremit Belediye Başkan Adayı İsmail Say’ın seçim ofisine ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan valilik ziyaretinin ardından kentten ayrıldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 08:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
kado
kado - 8 ay Önce

ALLAH sana uzun ömürler versin reis. ideolojik saplantı içinde olan insanlar var oldukça zor reis. tu her hebi her biji reis.

kado
kado - 8 ay Önce

ALLAH sana uzun ömürler versin reis. ideolojik saplantı içinde olan insanlar var oldukça zor reis. tu her hebi her biji reis.

SIRADAKİ HABER