Ertürk, Van İran pazarı ile yetinmemeli

Türkiye’nin, bölgenin ve kentin önemli bir süreçten geçtiği bir taraftan ekonomik sıkıntıların bir taraftan da hareketliliğin yaşandığı süreçte Van TSO meclis başkanı Mehmet Yasin Ertürk’ten güdeme dair açıklamalar geldi. Van TSO’nun kurumsal yapısı, Van’ın son zamanlardaki en önemli kazanç kapısı olan İran pazarı, İran ile ilişkiler gibi birçok konuya değinen Ertürk, Van’ın cazibe merkezi bir kent olduğuna vurgu yaparak özellikle turizm alanında ortak bir duyarlılık olması gerektiğini söyledi. Van’ın İran dışında diğer pazarlara da yönelmesi gerektiğinin altını çizen Ertürk, İran’a son yaptıkları ziyarette İran’ın da Türkiye’ye kadar olan bölgelerde eksiklikleri tamamladığına işaret etti.

Ertürk, Van İran pazarı ile yetinmemeli

ŞEHRİVAN HABER: MENDUH ÇALIŞKAN- Türkiye’nin, bölgenin ve kentin önemli bir süreçten geçtiği bir taraftan ekonomik sıkıntıların bir taraftan da hareketliliğin yaşandığı süreçte Van TSO meclis başkanı Mehmet Yasin Ertürk’ten güdeme dair açıklamalar geldi. Van TSO’nun kurumsal yapısı, Van’ın son zamanlardaki en önemli kazanç kapısı olan İran pazarı, İran ile ilişkiler gibi birçok konuya değinen Ertürk, Van’ın cazibe merkezi bir kent olduğuna vurgu yaparak özellikle turizm alanında ortak bir duyarlılık olması gerektiğini söyledi. Van’ın İran dışında diğer pazarlara da yönelmesi gerektiğinin altını çizen Ertürk, İran’a son yaptıkları ziyarette İran’ın da Türkiye’ye kadar olan bölgelerde eksiklikleri tamamladığına işaret etti.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, Kapıköy Sınır Kapısı, İranlı Turistlerin gelişi, yerli turistlerin Van ilgisi ve gündeme dair açıklamalarda bulunurken, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını da değerlendirdi.

İRAN ÇALIŞMALARDA VİTESİ ARTIRDI!

Ertürk, değerlendirmesinde Kapıköy Gümrük Kapısı’nın modernize edilmiş olması ile Van’ın ve Bölgenin elli yıllık geleceğine yatırım yapıldığını belirterek “İranla yaklaşık 350 km. sınırı bulunan Van, bölgenin en önemli cazibe merkezidir. Kapıköy Gümrük Kapısının bitirilmesi ile İranla sosyo-ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecektir. Türkiye tarafındaki modern kapı, İran hükümetine de yeni bir kapı yapma zorunluluğu ortaya çıkaracaktır. En son İran’a yaptığımız ziyaretlerde özellikle Kotur deresinde başlatılan yol, menfez ve köprü çalışmalarına şahit olduk. Yıllardır polemik konusu olan yolun bitirilmesi durumunda Kapıköy Gümrük Kapısı, büyük araçların da geçişine de müsait hale gelecektir. Bu durum ilimizden yapılacak ticaret hacmini de artıracaktır” dedi.

“İRAN PAZARI YETMEZ, YENİ PAZARLARA YÖNELMELİYİZ”

Van TSO Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, 2018’den başlayan ve devam eden İranlı Turist sayısındaki azalmaya da değinerek “İranla ilişkilerimiz önceki yıllara göre çok iyi. Ancak İran’daki ekonomik daralma, uluslararası ambargo ve yurt dışı çıkış harçlarındaki yükseklik, İranlıların yurt dışına çıkmasına engeldir. Ancak Van her zaman İranlılar’ın en kolay ulaşabildikleri bir kent olmuştur. Önceki yıllara oranla sayı azalsa da Van’da azımsanmayacak İranlı turist bulunmaktadır. Ancak biz kentimiz için turizm çeşitliliğini artırmalıyız. Sadece İran pazarına değil, Kuzey Irak, Ermenistan, Azerbaycan ve yerli turistlere de yönelmeliyiz” şeklinde konuştu.

TURİZM KONUSUNDA KENT ORTAK BİR DUYARLILIK GÖSTERMELİ

Son dönemlerde kentte gözle görülür yerli turist grupları bulunduğuna da değinen Van TSO Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, “Eğer Van’ın bir turizm kenti olmasını istiyorsak, her ülkeden ve ülkemizin her yerinden turist ağırlamalıyız. Son dönemlerde yerli turist gurupları kentimizi ve bölgemizi gezmeye geliyorlar. Bu sayıyı ne kadar çoğaltırsak, Van’ın bilinirliğini o kadar artırmış olacağız. Turizm kenti olmak için toplumun tüm kesimlerinin, şehirde yaşayan herkesin, kurum ve kuruluşların aynı duyarlılığı göstermesi gerek. Esnaflarımız, otel ve işletme sahiplerimiz gelen yerli ve yabancı turistlere gerekli ilgiyi göstermelidir.” dedi.

“VAN TSO BU KENTİN EN ÖNEMLİ KURUMLARINDAN BİRİDİR”

Van TSO Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, VanTSO’nun kentin tüm dinamikleri ile kent için ortak akıl ile çalışmalar yaptıklarını belirterek “Odamız her dönem bu kentin en önemli lokomotif kurumu olmuştur. Kent yararına olacak her çalışmada, ortaklıklar geliştirerek, destek vererek üzerine düşeni yapmaktadır. Bundan sonra da bu durum devam edecektir.” İfadesini kullandı. 2007 yılında yeni hizmet binasına geçtiklerini belirten Van TSO Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, geçen 12 yıllık süre içinde 2 deprem yaşamalarına rağmen, mevcut hizmet binasında hiçbir yenilenme olmadığını belirterek “Bu vesileyle TOBB’a sunmuş olduğumuz projemiz kabul edildi ve meclis toplantı salonumuz yenilendi. Yani yenilenen Meclis Toplantı Salonumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin üyelerimize, meclis üyelerine ve kentimize bir hediyesidir. Bu salona Van TSO olarak hiçbir harcama yapmadık. Kaldı ki Van TSO bu kentin en önemli kurumlarından biridir. Sürekli konuk ağırlayan, çeşitli programların yapıldığı bir yerdir. Burada modernize edilmiş bir toplantı salonu hepimizin gurur duyacağı bir çalışma olmuştur” şeklinde konuştu.

Mehmet Yasin Ertürk, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini de belirterek “Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Böyle zorlu süreçlerde birlik olmalıyız. Van TSO’nun kurullarına seçilmiş herkes tüccar ve sanayicidir. Dolayısı ile bu olumsuz süreçten hepimiz etkileniyoruz. Ancak, Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. İnşallah bu zorlu süreçleri el birliği ile atlatacağız” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 17:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Bilici
Ali Bilici - 1 yıl Önce

Samimiyetinize inanmıyorum. Çünkü vanı turizm alanında uçuracak projelerim var. Vatso dahil hiçbir yerden destek bulamadım. Artik mecburen imkanlarim nispetinde yapabildiğim kadar.