Eski İstanbul hastanesi tam kapasite ile hizmete başladı

Van’da son yıllarda gündemden düşmeyen sağlık alanlarından birisi olan eski Özel İstanbul Hastanesi yapılan girişimler ile tekrardan faal hale getirdi. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ardından kapatılan ve uzun bir süre kapalı kalan hastane uzun süre çalışmayı bekledi.

Eski İstanbul hastanesi tam kapasite ile hizmete başladı

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ- 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında 3 yıl önce OHAL kararnamesiyle Sağlık Bakanlığına devredilen Özel İstanbul Hastanesi, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu Ek Binası olarak hizmet vermeye başladı. 
 

Van’da son yıllarda gündemden düşmeyen sağlık alanlarından birisi olan eski Özel İstanbul Hastanesi yapılan girişimler ile tekrardan faal hale getirdi. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ardından kapatılan ve uzun bir süre kapalı kalan hastane uzun süre çalışmayı bekledi. Çevredeki esnafın ve Van halkının hastanenin yeniden aktif hale gelmesi talebi uzun yıllar gündemi meşgul ederken hastane geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu Ek Binası olarak hizmete başladı. Sadece bir kaç birim ile hizmet veren ve acili olmayan hastane son dönemlerdeki hızlı girişimlerle eksiklikleri tamamlanarak aktif hale getirildi. İl sağlık müdürlüğü ve Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi önce acilini aktif hale getirdiği hastanede diğer birimleri ve hasta servislerini de tamamlayarak hizmete açtı. Tek eksiği doktor olan hastanenin durumu ile ilgili konuşan başhekim Doç. Dr. Sebahattin Çelik bunun da çözülmesiyle Van’ın önemli bir noktaya geleceğini söyledi.

YENİ YÖNETİM HIZLICA EKSİKLİKLERİ GİDERİP HİZMETE AÇTI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu Ek Binası olarak yaklaşık 3 yıldır tam kapsamlı hizmet veremeyen hastane, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu amirliğinde, Van Valiliği himayesinde yataklı servisin açılmasıyla daha aktif hale getirildi. Açıklamalarda bulunan SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası eski adıyla “İstanbul Hastanesi” olan hastanenin 3 yıl önce Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine devredildiğini anımsattı. 

TAM 10 POLİKLİNİK AKTİF OLARAK HİZMET VERİYOR

Devralınan hastanenin bir süre aktif olarak kullanılmadığını ancak son zamanlarda yapılan çalışmalarla daha aktif hale geldiğini ifade eden Başhekim Çelik, “FETÖ döneminde bu hastane aktif olarak kullanılıyordu ve ciddi bir hasta potansiyeli vardı. Daha sonra maalesef aktif olarak kullanamadık. Ancak son birkaç aydır daha aktif hale getirildi. Hastanemizi yataklı servise de açtık. Böylece daha aktif kullanma girişiminde bulunduk. 5 gün önce FTR servisimizi açtık. Toplamda 10 poliklinik hizmetimiz var ve acil servisimiz de şu an aktif durumdadır. Ancak acil servisimizin bazı alt yapı sıkıntıları var. Acil servisimizi de daha modern hale getirme çabası içerisindeyiz. Bu anlamda bazı alt yapı çalışmamız olacaktır” dedi. 

DOKTOR EKSİĞİ DE KAPANIRSA TAMAM!

Hekim sorununun çözülmesiyle birlikte hastaneyi önemli bir noktaya taşıyacaklarının altını çizen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 3 yıldır aktif olarak kullanılamayan ve atıl durumda olan hastanemizi eski ihtişamına kavuşturacağız. İdari amirlerimizin desteğiyle de bunu başaracağımıza inanıyorum. Diğer benzer hastanelerle karşılaştırdığımızda yaklaşık 50 hekim eksiğimiz var. Bunu da Sağlık Bakanlığı nezdinde bazı girişimlerle halletmeye çalışacağız. Bu da hallolduktan sonra bu ek hizmet binamızı aktif olarak kullanacağımıza inanıyorum.” Hastanenin yataklı servisinin hizmete açılmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden vatandaşlar ise çalışmalarından dolayı hastane yönetimi ve çalışanlarına teşekkür etti. 
 

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 09:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Yıldızbaşı
Mustafa Yıldızbaşı - 4 ay Önce

Van merkezinde Cumhuriyet caddesinin Doğu yakasında yaşayan tahminen 250 bin nüfusun ihtiyaç duyduğu böyle acil ve zaruri bir eksikliğin giderilmesi, maddi imkansızlık ve ulaşımdaki zaman kaybının önlenmesi açısından acil ihtiyaç duyulan böyle bir tesisin yeniden tam teşekküllü olarak hizmete alınmasından bir Vanlı olarak büyük bir mutluluk duyduğumu belirtirken, Emeği geçen tüm devlet büyüklerinden ve kamu yöneticilerinden Allah razı olsun diyorum.

SIRADAKİ HABER