banner166

ESOB ve Turizmcilerden tatil için ‘Van’a gelin’ çağrısı!

Koronavirüs nedeniyle sarsılan turizm sektörü tedbirler ile birlikte hareketlene çabasındayken ilk yabancı turist grupları Antalya’ya gelmeye başladı. Turizminin kalbinin attığı Akdeniz ve Ege’de sezonun sonuna doğru gidilmesine rağmen Güvenli Turizm Sertifikalı oteller çağrılar yaparak ziyaretçi bekliyor. Hareketlilik başladığı süreçte, Van da kororavirüsün diğer illere göre daha hafif seyrettiği bir kent olduğu iddiasıyla “Van’a gelin” çağrısı yapıyor.

ESOB ve Turizmcilerden tatil için ‘Van’a gelin’ çağrısı!

ŞEHRİVAN HABERKorona Virüsle mücadele kapsamında sınır kapılarının kapatılmasının ardından Van turizmi sekteye uğradı. Özellikle Kapıköy Sınır Kapısından her yıl yüz binlerce İranlı Turist ülkeye giriş yapıyordu. Ancak korona virüsle mücadele kapsamında Kapıköy’ün kapatılması Van turizminin sekteye uğramasına sebep oldu. Korona virüsle mücadele devam ederken, Van ESOB Başkanı Berge, yerli ve yabancı turistlere çağrı yaparak, “Covid 19 noktasında güvenli bir şehiriz, turizm şehri olan Van’a bekliyoruz.” Dedi. Van Otelciler Derneği Başkanı Yeşilağaç ise “Turizm güvenlik sertifikası alan otellerimiz önce maske, mesafe ve temizlik diyor. Güvenli bir şekilde Van’a gelebilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Onlarca kale, tarihi cami ve kilise bulunan Van; gölü, kedisi ve Muradiye Şelalesi ile dikkati çekmeye devam ediyor. Urartu, Selçuklu ve Osmanlı devletine ait çok sayıda eserin bulunduğu Van, ulaştığı turist sayısıyla da ülkede turizmin parlayan yıldızı olarak göze çarpmaya kaldığı yerden devam etmek istiyor. Kayak merkezleriyle kış turizminin, yüksek dağları ve doğal güzellikleriyle doğa turizminin, son teknolojik sistemlerle desteklenen hizmetleriyle sağlık turizminin, tarihi kilise, cami ve mezarlıklarıyla inanç turizminin ve Van Gölü'nün doğa harikası koylarıyla yaz turizminin önemli destinasyonlarından biri olan Van, yapılan yatırımlar sayesinde kabuğunu kırarak yükselişini sürdürüyor. Ancak 2020 yılı içerisinde ülkede patlak veren Korona Virüsle mücadele kapsamında Van turizminde önemli bir yere sahip olan Kapıköy, giriş ve çıkışlara yasaklanınca Van hem turizm olarak hem de ekonomik olarak sekteye uğradı. Korona virüsle mücadele devam ederken, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, yerli ve yabancı turistlere çağrı yaparak, “Covid 19 noktasında güvenli bir şehiriz, turizm şehri olan Van’a bekliyoruz.” Dedi.

“OTEL İŞLETMECİLERİMİZ ÇOK DİKKATLİ DAVRANIYOR”

Koronavirüs nedeniyle sarsılan turizm sektörü tedbirler ile birlikte hareketlene çabasındayken ilk yabancı turist grupları Antalya’ya gelmeye başladı. Turizminin kalbinin attığı Akdeniz ve Ege’de sezonun sonuna doğru gidilmesine rağmen Güvenli Turizm Sertifikalı oteller çağrılar yaparak ziyaretçi bekliyor. Hareketlilik başladığı süreçte, Van da kororavirüsün diğer illere göre daha hafif seyrettiği bir kent olduğu iddiasıyla “Van’a gelin” çağrısı yapıyor. Bu kapsamda Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, kentteki otel işletmecilerini ziyaret etti. “Sağlık Bakanlığı’mızın ve Van Valiliği’mizin yaptığı açıklamalarda görüyoruz ki, ülke geneline göre, Van en güvenli şehirlerarasında yer alıyor.” diyen Berge, “Ziyaret ettiğimiz otellerde gördük ki Van’a çok güzel bir teveccüh var. Otel işletmecilerimiz maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda çok dikkatli davranıyor. Yerli ve yabancı turistlerin çok rahat bir şekilde konaklayabileceği tüm tedbirler alınmış ve gerekli ortam hazırlanmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“VAN’A SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ”

Turizm koridoru özelliğini taşıyan ve turizm şehri olan Van’a davet eden ve turistlere çağrı yapan başkan Berge, “Rahatlıkla ve güvenli bir şekilde Van’a seyahat edebilirsiniz. Van sizi konaklamaya hazır. Vaka sayısına oranla ülkemizin diğer illerine göre Van, iyi bir durumda. Bu anlamda tüm Türkiye’yi Van’a davet ediyoruz. Üzerine düşen her şeyi fazlasıyla yapan esnaf ve sanatkarımız turistlerimizi, kontrollü sosyal hayat kapsamında en iyi şekilde karşılayacaktır.” şeklinde konuştu.

“VAN SENİ BEKLİYOR”

Van ESOB Başkanı Berge, Van seni bekliyor diyerek Van değerlerini sıraladı: “Güneşin ve suyun başkenti Van seni bekliyor. Adı Tevrat’ta Şinar ülkesinin kadim kenti Erek (bugünkü Van) olarak geçen ve Nuh Tufanı’ndan kurtulan 4 şehirden biri olan Van seni bekliyor. Asur, Pers, Roma, Hurriler, Urartu’lar, Medler, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safeviler, Selçuklular ve Osmanlı medeniyetlerini görmüş Van seni bekliyor. Bianili denilen Nairi’nin ülkesi ve Van Krallığı adıyla medeniyetlere başkentlik etmiş Van seni bekliyor. Aygestan ve Şahestan adıyla da anılan antik dönemden orta çağa, yakın çağdan günümüze, uygarlıkları bağrında barındıran Van seni bekliyor. Müslümanların ve Hıristiyanların eski Van şehrinde yıllarca beraber kardeşçe yaşadığı Van seni bekliyor.”

BERGE: 125 MİLYONLUK HİNTERLANDA HİTAP EDEN VAN SENİ BEKLİYOR

Berge, “Tescilli 150 değerinin 101’i uluslararası düzeyde dünya değerlerini barındıran ve turizm potansiyeli ile nüfusu 1,5 milyona yaklaşan Van seni bekliyor. Havzasında yaklaşık 2,5 milyon insanın yaşadığı, 1640 rakımda, 3.173 km² yüzölçümü ile en derin yeri 451 metre olan Van Deniz’i seni bekliyor. Deniz otobüsleriyle Selçuklu’dan, Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Türkiye’ye tarihe yolculuk yapılan Van seni bekliyor. Kano, yelken, sörf, dalış, deniz bisikleti, su kayağı, Akdamar, Adır, Çarpanak ve daha nice güzellikleri olan Van denizi seni bekliyor. Türkiye’nin Ortadoğu’ya ve Asya’ya açılan kapısı ile cazibe merkezi konumunda ve yaklaşık 125 milyonluk hinterlanda hitap eden Van seni bekliyor.” Şeklinde konuştu.

DOĞAL GÜZELLİKLERİN BAŞKENTİ

Türkiye’deki 600 kuş türünün 350’sini barındıran kuş cenneti olan Van’ın turistleri beklediğini kaydeden Berge,  seni bekliyor. Türkiye’nin en ihtişamlı 10 kalesinden biri olan Hoşap Kalesi, Muradiye Şelalesi, Çatak Kanispi Çağlayanı, Tarihi Şamram Kanalı, Vanadokya olarak adlandırılan Peri Bacaları, Pamukkale’yi andıran Başkale Travertenleri ile Van seni bekliyor. Eko-turizm, kongre turizmi, spor kamp turizmi, inanç turizmi, dağcılık-doğa turizmi, kongre turizmi, kış turizmi, fuar turizmi, sağlık turizmi ile Van seni bekliyor.” Dedi. Van ile başlayan değerleri vurgulayan başkan Berge, “Van kahvaltısı, Van Otlu Peyniri, Van Cacığı, Van Pastası, Van Gölü, Van Gölü Canavarı, Van Kedisi, Van Güvercini, Van Kelebeği, Van Yılanı, Van Balığı (İnci Kefali), Van Kalesi, Ters Lale, Van Lalesi, Van Evleri, Van Savatlı Gümüşü, Van Kilimi, Van Florası, Van Mavişi (Veronica Vanensis) ile Van seni bekliyor.” Sözlerine yer verdi.

“DÜNYADA VAN AHRETTE İMAN SÖZÜ BOŞUNA DEĞİL”

Dünyada Van ahirette iman sözünün boşuna söylenmediğine dikkat çeken Berge, “Camileri, kiliseleri, medreseleri, manastırları, hanları, hamamları, kümbetleri ve Urartu müzesi ile inanç ve kültür şehri Van seni bekliyor. Abalı, Kurubaş ve Çaldıran kayak tesisleri, Artos, Erek, Süphan, Nemrut ve Tendürek dağlarında trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü, Bendimahi Deltası, Müküs Çayı’nda rafting ve Van denizi koyları ile Van seni bekliyor.” dedi. 

“TURİZM GÜVENLİK SERTİFİKASI ALAN OTELLERİMİZ HAZIRDIR”

Van’daki tüm turizm bileşenleri adına konuşan Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, turizm şehri olan Van’da turizm güvenlik sertifikası alan otellerin, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazır olduğunu belirtti. Otellerde kontrollü sosyal hayat çerçevesinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına tamamen uyulduğunu vurgulayan Yeşilağaç, “Covid virüsü önlemlerimizden daha güçlü değil.  Mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulduğu takdirde hiçbir risk yoktur. Otellerimizde düzenli dezenfeksiyon çalışmaları uzmanlarca yapılmaktadır. Aileniz ve sevdiklerinizle güvenli bir şekilde konaklayabilmeniz için tüm önlemleri alıyoruz. Personelimiz ve işletmelerimizde temizlik ve hijyen kontrolleri rutin olarak yapılmaktadır.” dedi.

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKALI OTELLER ARTIYOR

Akdeniz ve Ege’de de koronavirüs tedbirleri noktasında Güvenli Turizm Sertifikası alarak turistlere ev sahipliği yapmaya başlayan oteller gibi Van’daki oteller de bu noktada kalmaya elverişli şekilde mekanları düzenledi. İki 5 yıldızlı oteli bulunan kentte her iki otel başta olmak üzere bir çok otel güvenli turizm sertifikası başvurusunu yaparak kendisini sürece hazır hale getirdi. Her yıl bu vakitlerde otellerin tamamının dolu olduğu kentte şu anda oteller büyük umutlarla salgının bitmesini beklerken, bir taraftan da tedbirlerle tatil yapılmaya müsait bir kent olması nedeniyle tüm şartlarda hazır olacak şekilde otellerle misafirlerini ağırlamayı bekliyor.

   

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE