banner95

Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor!

Van’da Ramazan ve Kurban bayramları kent gelen İranlı turistlerle birlikte kente adeta can suyu oldu. Yaz boyunca Van’dan eksik olmayan İranlı turistler ekonomik kriz nedeniyle zor günlerden geçen esnafın ayakta kalmasını sağlarken Van turizmine de büyük katkı sundu. Yerli turistlerin de ilgi odağı olan Van’da turlar, ziyaretler, geziler eksik olmazken bayramlardan sonra gözler bu kez de Akdamar Adası’nda 7’incisi yapılacak Ermeni Ayini’ne çevrildi.

Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- Son dönemlerde bir çok Doğu ve Güneydoğu iliyle birlikte turizmin gözde kenti olan Van’a ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Yıllardır yapılan girişimler ve tanıtım atakları ile İranlı turistlerin en çok rağbet gösterdiği illerden birisi olan Van, son dönemlerde Irak pazarından da turist çekmeye başlayan bir il olmaya başladı. Trabzon’da yaşanan olaylardan sonra Iraklılar’ın yüzünü çevirdiği Van’da bu bayram Iraklı turistlerin varlığı da dikkat çekti. Esnaf için de Ramazan ve Kurban bayramı boyunca can suyu olan turistlerin akını sürerken İranlılar’ın gitmeye başladığı bugünlerde yeni bir hareketlilik başladı. 2010 yılından bu yana ayine açılan Van Akdamar Adası’nda ayin hazırlığı başlarken Van’daki otellerin şimdiden Eylül boyunca dolu olduğu öğrenildi. Öte yandan Hazırlıklar son hız devam ettiği Akdamar Adası’nda son dönemlerde kırılan ziyaretçi rekorunun bu yıl ki ayinle birlikte zirveye çıkması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle 2010 yılından bu yana yılda bir kez olarak gerçekleştirilen ayin için hazırlıklara başlandı. "Hoşgörünün adresi" diye tanımlanan kilisede 8 Eylül'de düzenlenecek 7'nci ayine katılmak isteyen yüzlerce kişi, kentteki otellerde rezervasyon yaptırdı. Akdamar Adası'nda Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 915-921 yıllarında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan kiliseyi, ayin dolayısıyla Türkiye'den ve çeşitli ülkelerden gelen turistlerin ziyaret etmesi bekleniyor.

VAN 7’İNCİ AYİNE HAZIRLANIYOR

Bu yıl yapılacak olan 7’inci Ayine yönelik Şehrivan Gazetesine açıklamalarda bulunan Van İl Kültür Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesinde yapılan ayinin 2010 yılında Kültür Turizm Bakanlığı ile karşılıklı yapılan protokol soncunda Akdamar Adasında Ermeni ayininin yapıldığını ifade etti. 2015 yılından itibaren 2017 yılına kadar 3 yıl boyunca güvenlik sebeplerinden dolayı ayini yapılamadığını belirten Aktuğ, “Geçen yıl yeniden ayinimizi yaptık. Hatta ayine Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılmıştı.” Dedi.

AYİN İÇİN 8 EYLÜL’DE VAN’DA OLACAKLAR

Bu yıl 8 Eylül’de 7’inci ayini yapılacağını söyleyen Aktuğ, “Bu yıl yine 8 Eylül’de Ermeni ayinimizi gerçekleştireceğiz. Müracaatları ile ilgili yazıları Valiliğimize gelmişti. Sayın valimizde bize havalesini yapmıştı. Telefon görüşmelerimiz neticesinde Van’a bu yıl tekrar gelecekleri hususunu belirttiler. Konu ve ayin ile ilgili de birkaç toplantının yapılacağı ve bizi bilgilendireceklerini söylemişlerdi. Geçen Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığınca, Akdamar Kilisesi’nin tanıtım programına davet edildiğimizde, orada da konu görüşüldü. Bu yıl Van’a geleceklerini tekrar beyan ettiler.” Şeklinde konuştu.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Adadaki tüm hazırlıklarla müdürlük olarak ilgilendiklerini kaydeden Aktuğ, “Bayram sonrası bir toplantının yapılacağını söylemek istiyorum. Vali beyin başkanlığında ya da ilgili vali yardımcısının başkanlığında toplantımızı yapacağız. Hazırlıkların yapılabilmesi anlamında bir görevlendirilmenin çıkması gerekiyor. Toplantı sonrası, ilgili kurum ve kuruluşlar üzerlerine ne düşüyorsa onu yapmak üzere hazırlıklara başlayacaklar. Kısacası bu yıl yine bir Ermeni ayini yapacağımızı belirtmek istiyorum.” Diye belirtti.

VAN’DAKİ OTELLERDE YER KALMADI

Aktuğ son olarak şu ifadeleri kullandı: “Şu anda bütün otellerimizin dolu olduğunu iyi biliyorum. Eylül ayı süresince otellerimizin tamamen dolu olduğunu iyi biliyorum. Tabi bu çok sevindirici bir olay. Hem yerli turist anlamında hem de dışarıdan gelen yabancı turist anlamında bu çok sevindirici bir durum. Otellerde rezervasyon var. Otellerde yer kalmadığını söyleyebilirim.”

“HOŞGÖRÜ İÇERİSİNDE BİR AYİN GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç da kentin en önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl da ayinin düzenlenecek olmasının sevicini yaşadıklarını kaydetti. Ayin nedeniyle turizm sektörünün şimdiden canlanmaya başladığını kaydeden Yeşilağaç, “Gelecek misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Bunun için otellerimiz rezervasyon almaya başladı. Kentimizin turizmle, ekonomiyle gündeme gelmesi için bize düşen görev neyse yapmaya hazırız. Yeter ki turizmde Van’ımızın hoşgörüsünü en iyi şekilde yansıtalım. Dostluk, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde bir ayin gerçekleştireceğiz. Van'ın hep güzelliklerle, hoşgörüyle, turizmle gündeme gelmesi bizleri sevindiriyor.” İfadelerini kullandı.

AYLARDIR SÜREN İRANLI İLGİSİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ!

Son dönemlerde yerli turistin de Doğu Anadolu Bölgesi’nde en çok ziyaret ettiği iller arasında yer alan Van, İranlılar’ın ziyareti ile ayakta turmaya devam ediyor. İran Hükümeti geçtiğimiz yıl kendi vatandaşlarına yönelik yüksek yurt dışı çıkış harcı uygulaması başlatmasına rağmen İranlılar Van’a akın etmeye devam ediyor. Bir dönem Van’a ziyaret oranları oldukça düşen İranlılar geçtiğimiz Ramazan bayramından bu yana Van’da kaldı. İki bayram arasındaki yaz tatili boyunca İranlılar kentten eksik olmazken Van ekonomisine de ciddi katkılar sundu. Esnafın zor günlerden geçtiği süreçte esnaf için ayakta kalma umudu olan İranlılar, özellikle giyim, eğlence alışverişi ile kentte ciddi oranda paralar bıraktı. İranlılar Van’dan ayrılmaya başlarken gözler şimdi de ayine çevrildi. Ermeni ayini yoğunluğunun devam etmesi kentin kışa kadar hareketli kalacağını ve turizm pazarının da hareketliliğinin süreceğini beklentileri yüksek tutarken Van esnafı bu süreci de karlı bir şekilde geçirmeyi arzuluyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne zaman düzenli bir şehir olacak.
Ne zaman düzenli bir şehir olacak. - 3 ay Önce

Şehrin kirli, düzensiz hali bu yaz hepimizi rezil etti ve herkesi bunalttı. Kaldırımlar saygısız, cahil ve bilinçsiz esnaflar tarafından eşyayla doldurulmuş. Manavlar ara sokak kaldırımlarını hatta yollarını kapatmış. Belediyeler parkları çapulculara teslim etmiş. Şehir içindeki dört park kullanım dışı. Akşamları cızbız, işportacı, semaverci ve hayırlardan dolaşılamıyor . Şehir olmaktan çıkmış bir Van var. Belediyeler uyuyor, amir ve şefler acaba neye karşılık bu ihlallere göz yumuyor? Belediyecilik yok beceriksizlik var.

BELEDİYELER HİZMET YAPMIYOR.
BELEDİYELER HİZMET YAPMIYOR. - 3 ay Önce

Vanlıya hizmet yok. Temizlik yok. Parklarda huzur yok. Çarşılarda düzen yok. Sahillerde temizlik yok. Kanallarda temizlik yok. Mahallelerde, mahalle yollarında ve çevrede temizlik, süpürme yok. Sadece çöpler alınıyor. O da gelişigüzel alınıyor . Bu yıl hiçbir kaldırım ve refüj taşı boyanmadı. Şehirde, parklarda, doğada yeşillendirme, ağaçlandırma yok. Şehirde yol çalışmaları yok. Mevcutlara ek olarak yeni parklar yapılmıyor. Sahil bandının ve mesire alanlarının bir kısmı kurudu. Tuşba belediyesi ve edremit belediyesi eski dönemi mumla aratıyor. Merkezin en büyük ilçesi İpekyolu çarşıyı başıboş bırakmış. Büyükşehir belediyesi sadece "iyi olacak" diyor ama hep geriye gidiş var. İranlılar ve Ermeniler bu şehir için ne düşünüyor. Erivan ve Tebriz bu kadar kirli, düzensiz ve başıboş mu?

VAN Kültür Müdürlüğü revizyona muhtaç.
VAN Kültür Müdürlüğü revizyona muhtaç. - 3 ay Önce

Kültür Müdürlüğü bu şehre bir değer katmıyor. Varlığı Van için hiçbir şey ifade etmiyor. Vanın tarihi mekanlarının hâli ortada.

Sibel
Sibel - 3 ay Önce

Hâlâ Kral Sardur'un tarihi mirasından besleniyoruz. Ama sahip çıkmayı da bilmiyoruz.

SIRADAKİ HABER